Důvěřuj, ale prověřuj aneb Dezinformace v dějinách

Na stránkách MVCR lze nalézt základní informaci o pojmu Dezinformace. Bohužel tato klíčová počáteční informace je vlastně sama dezinformací. Je to velmi smutné a alarmující, jaké odborníky nechá ministerstvo veřejně informovat.

Na stránkách MVCR lze sice nalézt základní informaci o pojmu Dezinformace. Bohužel tato klíčová počáteční informace je vlastně sama dezinformací. Je to velmi smutné a alarmující, jaké odborníky nechá ministerstvo veřejnost informovat.

Dezinformace: systematické a úmyslné klamání

Pojem „dezinformace“ znamená šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají. Je pozoruhodné, že tento dnes mezinárodně užívaný pojem pochází nejspíš z ruského ????????????? [dezinformacija], který byl prvně zaznamenán v roce 1949 (jak uvádí např. Oxford English Dictionary).

Člověk nemusí být zrovna studovaný historik, stačí když si zájemce opatří alespoň prvotní soudobou příručku o špionáži.

 

Uvedená publikace vydaná v časech svobody rozhodně nestraní bývalému komunistickému systému, natož Rusku potažmo SSSR. Přesto si publikace nedovolí falšovat historii, jak se o to pokouší anonymní redaktor stránky MVCR (viz výše). Prý pojem dezinformace pochází z ruštiny, cca z roku 1949, tvrdí údajně nějaké "vydání Oxford English Dictionary. Nejspíše se nikdy nedočkáme od ministerstva vysvětlení a ukázkového odkazu, který by umožnil ověřit položenou informaci.

V mnoha diskuzích pod zdejšími blogy nalezneme roztoužené rivaly, kteří chtějí předložit důkazy. Odhodlal jsem se tedy ke značné ztrátě času házením hrachu na zeď a zachytil jsem fotografie obrazovek s úryvky textů z Encyklopedie špionáže. Soudnému člověku i bez dalšího mého komentáře dojde, že záležitost dezinformace je tisícletou historií. Můžeme se jen dohadovat, zdali Trojský kůň na konci války Trojské, již popisuje legendární Homér může být považovaný za starší dezinformaci - lest, než první systematická kniha o válečné špionáži od Mistra Suna:

Samotný pojem dezinformace je historicky připisován v encyklopedii již starověkým Řekům:

Ani česká kotlina nezůstala stranou využití dezinformace při ranných dvorských pletichách:

Velmi zajímavý je záznam dezinformace z první světové války, který vznikl ještě před VŘSR v Rusku:

Ještě před WWII se slavná dezinformace převalila přes stůl prezidenta Eduarda Beneše:

S počátky WWII rostly zpravodajské hry a služby jako houby po dešti a dezinformace používaly všechny strany ještě před rokem 1949, kdy údajně vznikl pojem Dezinformacija v režii KGB:

 

V encyklopedii špionáže se vyskytuje celkem 26 přímých odkazů na dezinformaci. Většinu jich po WWII krutě a systematicky použila proti vlastnímu obyvatelstvu KGB a navázané služby východu včetně naší StB. 

Všichni drží krok v dezinformacích. Nicméně používat je takto hloupě opět tradičně proti vlastnímu obyvatelstvu má u nás sice silnou tradici, ale u rozumné společnosti to doufám nebude tak snadno a jednoznačně fungovat. 

Nakonec drobné upozornění jazykovědné. Samo slovo informace, které je základem pojmu dezinformace, pochází z latiny. Ruština netvoří tradičně nová slova za použití latinských prefixů dez- mis- dis- apod. Již to je na celém výkladu MVCR podezřelé s odkazem na rusismus z roku 1949. Prostě rozum do hrsti a blbost nemusí mít ve všem zelenou.

Autor: Zdenek Horner | neděle 19.3.2023 23:15 | karma článku: 25,03 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Válka je zločin

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 29,54

Zdenek Horner

K té vší válečné vřavě

27.4.2024 v 3:23 | Karma: 30,12