Klausův předvolební
Klaus – jako ostatně v minulosti vícekrát – řekl to, co lidé chtějí slyšet. Většina občanů je pro jadernou energetiku a proti výpadům vůči Temelínu, jimiž nás častují naši rakouští sousedé. Většina – a to opravdu drtivá – si nepřeje nic měnit na poválečném uspořádání v Evropě a našich vztazích k sudetským Němcům (nebo k jejich někdejšímu majetku?). A to přesto, že vztah Čechů k poválečnému odsunu Němců již tak jednoznačný není. Klaus toto vše řekl, sice diplomaticky, nicméně dostatečně jasně.
Ve vztazích s Evropskou unií zopakoval prezident své známé postoje. Tentokrát by je z jeho projevu šlo shrnout do věty: Unie je našim zázemím, ale rozhodně ne alternativou naší státnosti. Následná pasáž o vztazích s USA sice také nepřinesla nic nového, ale přesto byla díky zmínce o americkém radaru vysoce aktuální. Klaus před nedávnem vysloveně neodmítl referendum o radaru a nyní, kdy jej parlament zamítl, alespoň zdůraznil nutnost široké domácí diskuse kolem tohoto tématu: Musíme si vše otevřeně "vyříkat", u nikoho nesmí zůstat pachuť manipulace.
Zmíněné tři oblasti – se sousedy, s EU a s USA – byly hlavním poselstvím Klausova projevu, vše další bylo již jen jakýmsi doplňkem, který celou řeč zaokrouhlil. Klaus nevěnoval zvláštní pozornost Rusku, ani Číně, ale spolu s Indií je zahrnul pod „ostatní mocnosti“, které budou v každém případě důležitými zeměmi 21. století.
Pro ty, kdo v této části postrádali nějaký aktualizační moment, přidal alespoň větu: I v těchto věcech se braňme zjednodušeným ideologickým nálepkám novinových titulků. Ostatní země světa byly opravdu jen do počtu. Skutečné poselství přišlo zase až v závěru, kde Klaus – podle zásad kruhové kompozice – zopakoval to, co jinými slovy řekl již na začátku: Nejrůznější tendence, zájmy a tlaky nás mohou zavést do slepých uliček prázdného vlastenčení nebo stejně prázdného kosmopolitismu.
Kdyby u nás byly přímé volby prezidenta a konaly se příští týden, pak by Klaus po svém nedělním projevu dostal jasnou většinu hlasů. Prezidenta však u nás volí parlament, a tak vliv mas na své volené zástupce na sebe dá ještě nějakou dobu čekat. Nicméně srovnáme-li Klausovo působení na veřejnosti – včetně posledního projevu – s tím, jak se zatím projevovali jeho potenciální protikandidáti, pánové Švejnar, Dienstbier a Pačes, pak bez ohledu na jejich možnosti a příležitosti musíme přiznat, že dosavadní hradní pán na Hradčanech má před nimi již nyní – zhruba tři a půl měsíce před volbou – náskok nejméně tří koňských délek.
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Redl versus Roedl
Někdy člověk slyší jméno, jež v něm vyvolá nečekanou asociaci. Najednou vidí něco, co nemá s aktuálním případem nic společného. Anebo přece?
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Vivat Blanka!
Tak nám ji konečně otevřeli. Pro někoho megalomanskou stavbu maskující se něžným ženským jménem, pro jiné špičkové inženýrské dílo, jež má některé dopravní tepny města zbavit dlouhých kolon automobilů. Pravda bude někde uprostřed.
Jan Horák
Humor a empatie mu byly vlastní
„Aby to ale nevypadalo, že se nechám uplácet novináři,“ řekl prezident, zasmál se a uchopil orosený půllitr. Bylo to v roce 1994 na setkání prezidentů středoevropských zemí v rakouském Alpbachu, byl teplý srpnový večer a jedno studené točené přišlo k chuti. S mou kolegyní Jitkou jsme tehdy jako akreditovaní novináři na tomto setkání pozvali Havla „na jedno“, protože po formálním jednání a před oficiální večeří si chtěl svlažit hrdlo, ale neměl u sebe rakouské šilinky. Bylo z toho sice krátké, ale hezké popovídání nejen o politice.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Kongres Motoristů: představili své desatero, Turek je čestným prezidentem
Přímý přenos Politici a příznivci Motoristů se sešli v pražské Královce na prvním oficiálním kongresu. Strana na...
Jihokorejský prezident se omluvil za stanné právo, parlament hlasuje o jeho odvolání
Jihokorejský parlament hlasuje o odvolání prezidenta Jun Sok-jola poté, co se v zemi neúspěšně...
Asad ztrácí i jih Sýrie. Írán překotně evakuuje své generály
Povstalecké síly obsadily v Sýrii region Dará. Tvrdí, že se tak stalo po dohodě s armádou, která se...
Zatímco ve světě vládnou Spotify ženy, u nás hrají rapeři a hymna Sparty
Jako každý rok i letos streamovací platforma Spotify odhalila statistiky sesbírané z poslechu svých...
- Počet článků 17
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 948x