Z úředníků nevolníci
Zákon o státní službě má za cíl zajistit kvalitní výkon státní správy na dlouhé roky dopředu. Má eliminovat stávající negativní vlivy působící ve státní správě. Jedná se zejména o odpolitizování státní správy, zajištění její stability a efektivity bez působení vnějších vlivů, vyplývajících z momentální politické situace. Zároveň má nastavit spravedlivý systém odměňování.
Podívám-li se však na jednotlivé paragrafy, docházím k závěru, že ne všechny jsou napsány ve prospěch kvality tohoto zákona. Nebojím se říct, že díky tomuto zákonu vzniknou z úředníků nevolníci! A tomu jako poslankyně Parlamentu nemohu tiše přihlížet! Proto podávám tyto pozměňovací návrhy:
Můj první pozměňovací návrh se týká paragrafu 48:
Ve stávajícím komplexním pozměňovacím návrhu zákona je stanoveno, že státní zaměstnanec může být na dobu nezbytně nutnou přeložen k výkonu služby, nejdéle však na 180 dnů v kalendářním roce. S jeho souhlasem lze tuto dobu prodloužit o dobu 180 dnů.
Navrhuji, aby mohl být zaměstnanec přeložen na dobu nezbytně nutnou, předem určenou, nejdéle však na dobu 60 dnů v kalendářním roce. Se souhlasem zaměstnance lze dobu jeho přeložení prodloužit o 60 dnů.
Můj druhý pozměňovací návrh se týká ustanovení § 63 v tomto znění:
Je-li státní zaměstnanec v důsledku odvolání ze služebního místa z různých důvodů převeden na jiné služební místo, a protože žádné není volné, zařadí se mimo výkon služby, nejdéle však na 12 měsíců. Ode dne zařazení mimo výkon služby činí plat státního zaměstnance 50 % měsíčního platu a tato část platu se zvýší o 10 % platu na každou státním zaměstnancem vyživovanou osobu, nejvýše však do výše 80 % měsíčního platu.
Navrhuji, mohl být zaměstnanec převeden na jiné služební místo, nejdéle však na 12 měsíců a za 80% měsíčního platu.
Třetí pozměňovací návrh se týká služebního hodnocení státního zaměstnance v paragrafu 161.
Ten zcela minimalizuje použití opravných prostředků ze strany zaměstnance v případě, že s výsledky služebního hodnocení nesouhlasí. Komplexní pozměňovací návrh neumožňuje státnímu úředníkovi odvolat se proti služebnímu hodnocení, tudíž nemůže využít řízení ve služebních věcech a ustanovení správního řádu o správním řízení. Proto chceme toto ustanovení vyjmout ze zákona.
Pokud nebudou odsouhlaseny zmíněné pozměňovací návrhy, dojde k výraznému zhoršení pozice státního zaměstnance. Komplexní návrh je i v rozporu se stanoviskem plenárního zasedání Rady Hospodářské Sociální Dohody ze dne 30. 6. 2014, ve kterém je mimo jiné uvedeno, že novela zákona o státní službě nemá obsahovat ještě přísnější úpravu povinností a omezení státních zaměstnanců, než je tomu u příslušníků ozbrojených sborů. Což bohužel obsahuje!
Pokud má vzniknout dobrý zákon, musí být řádně připraven a projednán. Ale současný komplexní pozměňovací návrh je projednáván nestandardním způsobem, který má zajistit urychlené projednání, aby vláda splnila svůj cíl v této oblasti. Skrývá v sobě řadu rizik a povede k zásadnímu zhoršení postavení státních zaměstnanců. Nechci, aby se státní zaměstnanci dostali do pozice naprosto závislých lidí na vůli svých nadřízených, a proto jsem předložila tyto pozměňovací návrhy.
Jana Hnyková
Za spory v Úsvitu dělám tlustou čáru. Seminář o ošetřovatelské péči je důležitější
Ráda bych uvedla v reakci na události posledních dnů a týdnů, že jsem přišla do Poslanecké sněmovny, abych hájila obyčejné lidi této republiky a zároveň prosazovala program hnutí, za které jsem byla do poslaneckých lavic zvolena. Proto chci všem říci, že mými prioritami bylo a pořád zůstává prosazování myšlenek přímé demokracie a zároveň oblast sociálních věcí, které jsem se věnovala celý svůj profesní život.
Jana Hnyková
Volno v neděli? Samozřejmě!
Do Sněmovny míří návrh zákona, který má omezit otevírací dobu v obchodních jednotkách během nejdůležitějších dnů v roce. Uvítala bych rozšíření tohoto zákazu na všechny svátky a neděle v roce.
Jana Hnyková
Jsme pro dětskou skupinu, ale s výhradami
Zákon o dětské skupině může pomoct, ale i poškodit současný systém vzdělávání dětí v předškolním věku.
Jana Hnyková
Babiš si dělá zálusk na peníze odborářů
Ministr financí Andrej Babiš chce zrušit daňové zvýhodnění pro odboráře. Ti dnes využívají daňové úlevy za to, že platí členské příspěvky.
Jana Hnyková
Aukce pro dobrou věc
Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít svou sochu a kulturní památka Protržená přehrada peníze na svou obnovu.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku
Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...
Cestující mezi Prahou a Středočeským krajem ušetří. Praha sníží počet tarifních pásem
Od 1. ledna čeká cestující změna v tarifu PID. Území Prahy se nově bude počítat jako tři pásma...
Fráze 67 ovládla internet. Google na ni reaguje nečekaným trikem
Fráze „6 7“ patří v posledních dnech mezi nejvyhledávanější výrazy na internetu a opět potvrzuje,...
Ústecký kraj schválil schodkový rozpočet s výdaji 31,4 miliardy korun
Zastupitelé Ústeckého kraje dnes schválili krajský rozpočet na příští rok s výdaji 31,4 miliardy...
U Šemnice na Karlovarsku zemřel mladý řidič po nárazu auta do stromu
U Šemnice na Karlovarsku zemřel dnes ráno jednadvacetiletý řidič po nárazu osobního auta do stromu....
Posun v kauze exprimátora Hrabáče. Soud uvolnil policii důkazy od advokáta
Vyšetřování možné machinace s veřejnými zakázkami a korupce kolem exprimátora Chomutova Marka...
Chřipková epidemie propukla naplno, školy jsou před Vánoci poloprázdné
Infekce dýchacích cest dorazila do metropole a do postelí zahání hlavně děti. Ve školních třídách...

SPECIALISTA OPTIMALIZACE A EFEKTIVITY VÝROBY (50-60.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat:
50 000 - 60 000 Kč
- Počet článků 54
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 525x



















