Teplota vzduchu v centru Prahy - únor

Také i letošní únor lze charakterizovat jakož období ve znamení teplejšího (až velice teplejšího) počasí, přesto byl chladnější než leden...

To bylo do značné míry způsobeno ranními mrazivými teplotami, i když se často na nízké úrovni udržovaly krátce. Též i maximální odpolední teploty vyskakují jen krátce v určitém čase v závislosti na meteorologické situaci. Charakter počasí v jednotlivých dnech lépe vystihují průměrné teploty, nebo zápisy více jednotlivých časových úseků naměřených hodnot. Vzhledem k nestandardnímu měření bych pochopitelně psát o charakteristice počasí neměl, nicméně i z pohledu nejnižší ranní a denní a nejvyšší denní teploty vzduchu mohu konstatovat, že skutečně na daném místě naměřené hodnoty naznačují průběh velmi teplého počasí.

Ve všech dnech v měsíci jsem naměřil odpolední maximální teploty výrazně nad bodem mrazu. Nejvyšší maximální odpolední teploty se vyskytly 16.2. s hodnotou 11,5 °C, 26.2. 10,6 °C, 24.2. 9,7 °C, 20.2. a 23.2. 9,5 °C.

Mrazivé minimální teploty se vyskytovaly velice často, tedy až sedmnáctkrát. Nejnižší minimální teplotu jsem zaznamenal 7.2. v ranních hodinách s hodnotou -6,4 °C, 6.2. -4.8. pozdě večer; 4.2., 5.2. a (6.2.) ráno jsem naměřil třikrát po sobě stejnou hodnou -4,2 °C, až jsem si skoro myslel, že se mi porouchal přístroj.

Neznamenal jsem žádnou významnou sněhovou pokrývku. 8.2. sice s kombinací silného větru v nárazech (podle předpovědi) 6 až 10 m/s, nebo v maximální možném nárazu 15 až 20 m/s, sněžilo, ale bylo to tak zanedbatelná souvislá vrstva, že nemělo ani smysl výšku měřit. Vzhledem k velikosti velkoměsta se udává i v předpovědích rychlosti větru širší rozpětí. V centru města ale jsou oblasti izolované zástavbou, takže i v případě vydání výstrahy před silným větrem často bývá na určitých místech klidněji než v okolních částech Prahy.

Vzhledem k podnormálnímu stavu srážkové činnosti byla Praha tentokráte ušetřena vydáním výstrah před tvorbou ledovky a náledím.

Oproti lednu se letošní únor vyznačoval vyšší denní amplitudou teploty vzduchu. Nejvyšší denní amplitudu teploty vzduchu jsem zaznamenal 20.2., ráno jsem naměřil -3,1 °C a odpoledne až 9,5 °C. Samozřejmě, že v Praze oproti jiným oblastem nejsou rozdíly mezi minimální a maximální teplotou nějak příliš významné, ale z hlediska porovnání s předchozím měsícem to zajímavé rozhodně je. Další relativně vyšší denní amplitudy jsem zaznamenal 16.2. (10,8 °C), 23.2. (10,8 °C), a 26.2. (11,8 °C). Jak můžete vidět v přiloženém grafu, rozdíl oproti lednu je patrný už letmo při celkovém pohledu. V lednu jsem zpozoroval nejvyšší rozdíl v meteorologicky nejzajímavějším dnu v měsíci 10.1., protože kromě vysoké odpolední teploty zároveň také jsem naměřil nejvyšší ranní teplotu, a i přesto rozdíl byl ze všech dnů nejvyšší - (min. 6,6 °C, max. 14,4 °C, rozdíl 7,8 °C). Jenom pro zajímavost, v únoru hodnota lednové nejvyšší denní amplitudy 7,8 °C byla přesáhnutá osmkrát.

 

 

Dodatek: 10.1. ve skutečnosti nejnižší minimální teplota klesala až pod 5°C ve večerních hodinách, takže denní amplituda se pohybovala nad 9 °C.  I přesto ale v únoru byla překročena tato hodnota čtyřikrát až pětkrát. Pokles teploty byl ale opravdu prudký a za krátkou dobu se opět zvyšovala, což vyjadřuje spíše krátkodobou extremitu vlivem frontálního systému, nikoliv delší úsek v rozdílnosti hodnot.

 

Další zajímavosti z meteorologie:

Teplota vzduchu v centru Prahy - leden

Denní amplituda teploty vzduchu, Tomáš Ostrožlík - Infomet ČHMÚ (starší článek)

Denní amplituda teploty vzduchu z pohledu letního měsíce, Radim Tolasz - Infomet ČHMÚ (starší článek)

Den otevřených dveří

 

 

 

 

Autor: Petr Hlinomaz | sobota 28.2.2015 21:22 | karma článku: 11,96 | přečteno: 489x
  • Další články autora

Petr Hlinomaz

Hysterie kolem CO2...?

29.11.2019 v 9:40 | Karma: 10,05

Petr Hlinomaz

Nejlepší předpověď na světě

11.7.2019 v 8:35 | Karma: 15,02