„Globální oteplování od roku 1997 bylo podhodnoceno o polovinu“

Po vydání první části z páté zprávy IPCC jsme mohli očekávat mnoho reakcí. Nyní se vědci pokouší výsledky zpřesnit. Nová studie britskými a kanadskými vědci ukazují, že globální oteplení v posledních 15 letech byla značně podhodnocena. Důvodem jsou nedostatky v měření, týká se to zejména Arktidy. Pokud se přidají chybějící mezery pomocí satelitního měření, trend oteplování se více než zdvojnásobí. Doplněním údajů tolik diskutovaná „pauza v oteplování“ prakticky zmizí.

Získání celosvětové průměrné teploty z dat meteorologických stanic je známý problém: existují mezery v datech, zejména v polárních oblastech a částech Afriky.

Pokud se některé oblasti vyvíjejí odlišně od celosvětového průměru, ve výsledku se může globální teplotní trend značně změnit. To byl případ během posledních 15 let Arktidy, která „zahřeje“ teplotní křivku mimořádně rychle (satelitní snímky ukazují viditelný úbytek mořského ledu). Tento problém byl analyzován a bylo to potvrzeno různými autory v odborné literatuře.

" Arktická díra" je hlavním důvodem v rozdílu mezi daty.

Vzhledem k přirozené variabilitě musíme počítat s tím, že trendy založené na krátkodobých záznamech jsou velmi citlivé na zadání začátku a konci období. U dlouhodobých klimatických trendů však tato citlivost nehraje zásadní roli. Ukazuje se to na příkladu srovnáním dvou období: míra oteplování v období za posledních 15 let (1998-2012, 0,05 [-0,05 až 0,15] ° C za desetiletí), které začíná ovlivňovat silný klimatický jev El Niño, je menší než sazba vypočtená od roku 1951 (1951 -2012, 0,12 [0,08 - 0,14] ° C za desetiletí).

Po vyplnění mezer v údajích trend ukazuje hodnotu 0,12 ° C za desetiletí, což přesně odpovídá dlouhodobému trendu uvedené IPCC.

 

Opravené údaje (tučné čáry) ve srovnáním s neopravenými (tenké čáry). Teploty v posledních třech letech se staly trochu teplejší, v roce 1998 o něco chladnější.

Trend 0,12 ° C na první pohled překvapuje, protože se očekávalo, že tento trend po vyplnění mezer bude hodnota blízká dat GISS, tj. 0,08 ° C za desetiletí. Tento rozdíl samozřejmě byl dál analyzován. Bylo to způsobeno tím, že NASA neprovedla zlepšení mořských údajů povrchové teploty. Tato metoda byla zavedena loni pomocí  HadCRUT dat (to byl přechod z HadSST2 na HadSST3). Autoři to vysvětlují podrobněji v jejich rozsáhlé práci s předloženými podklady.

 

Tento článek je přeložen a sestaven na základě níže uvedeného zdroje. Je velmi důležité si článek v originále prostudovat, neboť tam naleznete mnoho dalších vědeckých argumentů.

 

Zdroj: Nasa Climate Change

 

Na závěr si dovoluji připojit tento dekádní graf, který však s touto prací přímo nesouvisí. Uvedl jsem ho jako příklad ukazující vyhodnocení růstu anomálie průměrné globální teploty během každých 10 let. Tento graf neukazuje podrobný vývoj průměrné globální teploty během jednotlivých dekád, je určen k vyhodnocení dlouhodobých změn a změn mezi všemi dekádami.

 

 

Zdroj: Tento graf různě putuje mezi veřejností. Byl prezentován organizací WMO.

Autor: Petr Hlinomaz | neděle 17.11.2013 13:07 | karma článku: 7,10 | přečteno: 1011x
  • Další články autora

Petr Hlinomaz

Hysterie kolem CO2...?

29.11.2019 v 9:40 | Karma: 10,05

Petr Hlinomaz

Nejlepší předpověď na světě

11.7.2019 v 8:35 | Karma: 15,02