Byl r. 2011 pohledem globálního oteplování něčím výjimečným

Můžu říci, že rok 2011 byl z pohledu globálního oteplování znepokojivý. Ovšem pochopit se to dá různě a je potřeba shrnout si podstatné věci. 

Nemám důvod psát pod úmyslem nějaké ideologie. Chtěl bych se co nejvíce přiblížit realitě.

 

Skleníkové plyny

Není žádným překvapením, že emise skleníkových plynů neklesly. Politici sice mají v programu snižování emisí jako nejvyšší prioritu, ale jak se zdá, tak jejich řešení v podobě "ekoterorismu" nepomáhá.

----------------

Podle aktuální zprávy koncentrace CO2 je 392,66 ppm. Pro rok 2011 podle WMO byla naměřena globální koncentrace 389 ppm. Podle vědeckých informací před 10-ti tisíci lety před začátkem industriální éry byl obsah CO2 v atmosféře zřejmě konstantní, zhruba 280 ppm. WMO vydal zprávu pro rok 2011 týkající se stavu skleníkových plynů v atmosféře. Zprávu si lze přečíst na stránkách ČHMÚ v češtině zde.

Zdroj: gnosis9.net, ČHMÚ

Oteplování

Podle předběžných zpráv můžeme říci, že rok 2011 nebude patřit mezi nejteplejší. V rámci posledních 10 let se rok 2011 může zařadit mezi nejchladnější nebo jako druhý nejchladnější rok, hned za r. 2008. Příčinou ochlazení se dává za vinu vlivu La Niňa v Tichém oceánu působící na klima s krátkou přestávkou rok a půl. V posledních 10 letech globální oteplení v kontextu vypočítání průměrné globální teploty spíše stagnuje. Proto se hovoří zejména hlavně o trendu oteplování, nikoliv o výrazném oteplování v posledních letech. Důvodem stagnace může mít vliv i slabší aktivita Slunce během minulých let.

V Arktidě bylo teplé léto a s tím souvisí možné rekordní tání ledu. Záleží na tom podle které vědecké skupině bychom dali za pravdu. Zatím největší úbytek ledu byl zaznamenán v září 2007 (4,13 mil. km čtverečních).

Zdroj: Meteocentrum.cz

----------------

Podle klimatologa Dr. Ladislava Metelky projekt B.E.S.T. ukazuje vypočítané statistické významné oteplení za roky 2000-2009 (trend +0,268°C/10 let) na 5% hladině významnosti.

Myslím si, že je chyba se pouze upínat na nedosažení průměrné globální teploty 2 st.C do konce století. Z vědeckého hlediska to není možné. Politici a ekologisté si tak vytvářejí falešné dojmy. Klimatická změna se může značně projevit i při nižší hodnotě, a nebo mohou být dopady menší i přes dosažení hodnoty 2 st.C.

Může se i stát, že trend oteplování se zastaví nebo stále bude spíše stagnovat pro následujících 9 let. Nicméně je nutné i připustit možnost dosažení "kritické" hodnoty 2 st.C, protože do konce 21. století je pochopitelně dlouhá doba.

Zastávám se názoru a důrazně prosím, že není dobré vydávat různé předčasné znepokojivé odhady a prohlášení.

Extrémní počasí

Nemá smysl si upírat skutečnost, že v minulém roce bylo mnoho katastrof a projevů extrémního počasí. Nepotřebuji si zjišťovat kolik v roce bylo katastrofálních povodní, suchých období a jiných různých nepříjemných jevů. Zajisté na internetu je toho mnoho. Musíme však si uvědomit, že katastrofy se dějí každý rok na různých místech, nebo jsou oblasti, v kterých extrémní počasí se objevuje pravidelně.

Lidem kteří rádi straší dopady globální klimatickou změnou projevem extrémního počasí, doporučuji číst knihy o dějinách klimatu. Pohledem zpátky do minulosti v období "Malé době ledové" můžeme zjistit, že obyvatelé čelili extrémnímu počasí často. Chudí lidé byli závislí na úrodě a žili v primitivních domech a bojovali s mrazy, neměli ten luxus, který si my dopřáváme. Když bylo období extrémního sucha nebo dešťů, bojovali o přežití. Industrializace lidstvo postavilo na nohy a pomohlo si tím žít na úrovni. Ano, industrializace je pro lidstvo pozitivní, ne naopak. Samozřejmě záplavy v určitých regionech jsou smutnou zprávou, ale je na místě být opatrný a nepřehánět v prohlášeních.

V regionech, které jsou náchylnější na projevy extrémního počasí je potřeba se adaptovat (přizpůsobit se) novými technologiemi a úsporným opatřením.

Environmentální politika

Politická aktivita ohledně boji s klimatem je velmi nákladná.

Pouze v rámci ČR v korunách podpora

- na obnovitelné zdroje = asi 40 miliard

- biopaliv = asi 10 miliard

- dotační projekty = asi 6 miliard

- Celkové náklady činí min. 56 miliard za rok. Zcela určitě se nejedná zdaleka o finální sumu. 

Tím by mělo být jasné, že náklady Evropské unie na podporu eko-politiky jsou obrovské.

Zdroj: politik a ekonom Ing. Petr Mach

------------------

Závěr:

Politické akce (nejenom) v oblasti nutného opatření na zmírnění dopadů globální klimatické změny z pohledu politiky, ekonomiky a ekologie (vlastně snad ze všech pohledů) jsou špatné a neefektivní. Rok 2011 byl výjimečný jenom tím, že nadále si politici a "ekoteroristé" hrají na záchrance planety, vydaly se obrovské náklady, a ještě mají drzost v tom pokračovat.

Abych se neopakoval, dávám sem odkazy na související články.

Politika

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/202422/Politicke-haraseni-aneb-zmena-klimatu.html#t2

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/213929/MZP-Narodni-program-na-zmirneni-dopadu-zmeny-klimatu.html#t2

Extrémní počasí a změny klimatu

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/210294/Jak-lze-rozeznat-projev-pocasi-pusobenim-klimaticke-zmeny.html#t2

Kjótský protokol

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/218614/Obchodovani-s-emisemi-Doplnte-si-sami.html#t2

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/224904/Kjotsky-protokol-nam-skodi.html#t2

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/234154/Skonci-Kjotsky-protokol-fiaskem.html#t2

http://hlinomaz.blog.idnes.cz/c/237510/Jsem-pro-snizovani-emisi-a-adaptaci-na-lokalni-urovni.html#t2

Autor: Petr Hlinomaz | středa 11.1.2012 22:40 | karma článku: 14,06 | přečteno: 888x
  • Další články autora

Petr Hlinomaz

Hysterie kolem CO2...?

29.11.2019 v 9:40 | Karma: 10,05

Petr Hlinomaz

Nejlepší předpověď na světě

11.7.2019 v 8:35 | Karma: 15,02