Je na čase postavit se na odpor vládním nařízením, a tedy i vládě?

LZPS, čl. 23: Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků

... jsou znemožněny.

Máme tu situaci, kdy vláda prostřednictvím předchozího ministra zdravotnictví vyhlásila opatření s veřejně vysloveným vědomím, že jsou protiprávní, například zde, nebo zde. Soud část těch opatření zrušil, načež vláda následně vyhlásila prakticky to samé. Vláda tedy naprosto vědomě porušuje zákony této země a ignoruje rozhodnutí soudu, a to opakovaně, přičemž svými nařízeními v rozporu se zákony omezuje lidská práva a základní svobody.

Použití zákonných prostředků, tedy rozhodnutí NSS je vládou ignorováno, tedy účinné použití těchto rozhodnutí je znemožněno. Někdo by třeba mohl říct, že opatření jsou dočasná a pro jakési blaho všeholidu - oh, pardon, pro ochranu lidí. Příchod a následný pobyt Rudé armády na našem území v roce 1968 byl také dočasný, než se zklidní kontrarevoluční nálady tehdejší doby. Nakonec se tu Rudá armáda uhnízdila natrvalo. Asi kontrarevoluční nálady i nadále přetrvávaly, až do jejich opětovného propuknutí v roce 1989.

Jak to tak vypadá, covid tu bude s námi na hodně dlouho. Určitě déle, než sovětská vojska. S ohledem na existenci zákona, který je výslovně napsaný na míru covidu, lze důvodně očekávat, že snahy omezovat práva a základní svobody i po skončení akutního nebezpečí budou pokračovat. Určitě se současnou vládou. S ohledem na vývoj situace mám za to, že došlo ke splnění podmínek článku 23 LZPS, kde předmětným subjektem je vláda. Tedy je také na místě zvážit možnost postavit se takové vládě na odpor. Třeba ignorováním jejích nařízení takovým způsobem, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožení rizikových skupin lidí.

Návod na takový odpor lze najít například v tomto uzamčeném článku. Cituji:

"Fígl, který mohou lidé při kontrole využít, jim přitom radí i právníci.

„Nikdo není povinen vypovídat, kdyby mohl sobě nebo osobě blízké způsobit trestní nebo správní stíhání. Tedy v případě kontroly na zahrádkách si zapamatujte větu: Využívám svého práva podle paragrafu 53 a 55 správního řádu a odmítám na jeho základě podávat jakékoli vysvětlení, výpověď nebo předkládat jakýkoli důkaz,“ radí lidem například advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, držitelka ocenění Právník roku 2019, která tento výklad napsala i na svůj facebookový účet.

Zároveň dodává, že úřady mohou řízení proti návštěvníkovi restaurace zahájit, ale podle ní skončí po důkazní nouzi. Výkonná ředitelka vináren Vinograf Kateřina Holnová říká, že celé nařízení o negativních testech na zahrádkách je absurdní."

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 30.5.2021 18:29 | karma článku: 25,13 | přečteno: 660x
  • Další články autora

Zbyšek Hlinka

Důchodci, i vám Babiš lže

7.5.2024 v 22:18 | Karma: 22,18

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

17.8.2023 v 21:38 | Karma: 19,69