Na pole, panenko

Je krásné babí léto, tak proč sedět doma. Rozhodla jsem se vytáhnout část rodiny na dobrou baštu. Na internetu jsem objevila na první pohled zajímavou restauraci zrovna pořádající zvěřinové hody.

Postupně jsem do svého přibližovadla sesbírala dámskou osádku a vydaly jsme se vstříc novým gastronomickým zážitkům. Cesta utekla rychle. Babské klepy špikovaly zvídavé otázky a tipy, kam se vlastně jede.  Ale to bylo jedno, hlavně že jsme vyjely někam ven.

Vstoupily jsme do útrob středověkého hradu. Opatrně jsme  vešly do tmy. A tmou myslím opravdu tmu. Bylo vidět jen pár svíček v dáli. Malovaná okna nevpouštěla žádné sluneční paprsky. Nějaké bludičky na dobovém lustru vysoko u stropu a světlo přicházející od ohniště a kuchyně. Ze tmy se zjevila ženština ve středověkém úboru a s pozdrav Pán Bůh nás uvedla ke stolu. Usazení byla sranda. Pomohla jsem si baterkou v mobilu a objevil se legrační pohled, kdy dámy tápaly nataženými pažemi ve tmě. Vypadalo to, jako by poplácávaly peřiny.  Další úskalí nastalo ve chvíli, kdy jsme za podpory pouhé svíčky studovaly jídelní lístek. Komentáře vidím h… i s brýlemi byly na místě. Úžasná jídla lákala už pouhými názvy. Byl to vyrovnaný boj. S šípkovou nebo se zelím? Po čase si oči zvykly na šero a naskytl se nám nádherný pohled na brnění, zbraně, štíty, dobové oblečení, vše co patřilo k výzdobě tohoto úžasného místa. Já jsem měla oči jen pro ohniště, nad kterým se otáčela kuřata. Naprosto mě to uhranulo. Znáte to, jak čumíte do akvárka? Tak tohle byly moje rybičky.

 Jídlo bylo výborné a atmosféra fantastická. Bavily jsme se výborně. Až nastala chvíle návštěvy toalety. Přišla šenkýřka a ptala se, zda-li ještě budeme nasávat. Moje maminka se slzou v oku prohlásila: „Já bych nasávala, kdybych mohla, bohužel."  Zeptala se, kde jsou zde toalety, děvče se na ní podívalo, neodpovědělo a prostě odešlo. Po chvíli se zjevila mladičká šenkýřka. „Ony mě tady straší, že budu muset jít na hnůj." Šenkýřka si dala ruku v bok, druhou položila mé mamince na rameno a řekla s absolutním klidem: „Neboj se, panenko, na pole." Otočila se a zmizela. Po záchvatu smíchu, kdy se naprosto smazal dvougenerační rozdíl, maminka zvážněla a prohlásila: „A zase vím h…." Při odchodu se nám ale podařilo najít místo, kam i císař chodí sám. A paní, která míjela mou mamku, se při vstupu se strachem v očích zeptala: „Prosím vás, jsou tam normální záchody nebo jen desky nad dírou?"

Odpověď na tuto otázku si zodpovíte po návštěvě Penzionu Hrad ve Frýdku Místku. Za sebe a své blízké mohu jen doporučit. Takže milí pocestní, zatouláním se do této krčmy rozhodně neprohloupíte.

Autor: Lucie Hejnalová | pátek 30.9.2016 10:26 | karma článku: 16,45 | přečteno: 621x

Další články autora

Lucie Hejnalová

Na kole kolem a okolo

Pravidelně jezdím na kole. To v mém případě znamená, že si pravidelně jednou za cca 15 let koupím kolo, doladím výbavu a namlouvám sama sobě, jak budu pořád jezdit a kolo se stane mou nedílnou součástí. Hahaha.

22.6.2022 v 17:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 382x | Diskuse | Letní povídka

Lucie Hejnalová

Rohlík od Medúzy aneb souboj Titánů v potravinách

Obecně nesnáším nakupování. Díky rodině se mi daří nákupům potravin vyhýbat a jediné co musím většinou udělat je někoho do obchodu dovést a následně nákup odvést. Tentokrát ale nevylo zbytí a musela jsem vstoupit dovnitř.

24.11.2020 v 19:46 | Karma: 20,46 | Přečteno: 626x | Diskuse | Ostrava

Lucie Hejnalová

MHD proti alzheimerovi!!!

Berte prosím tento článek s nadsázkou. Je to jen úvaha. Není mým úmyslem kohokoli rozčílit. Od dnešního dne dochází v Ostravě k „drobným“ změnám v městské hromadné dopravě.

1.3.2020 v 1:32 | Karma: 17,59 | Přečteno: 627x | Diskuse | Ostrava

Lucie Hejnalová

Jak parkuješ? Ráda bych tě potkala.

Nevím, čím to je, ale pondělní ráno mi připadá vždy nějaké jiné. Pracuji na směny od pondělí do neděle, svátek nesvátek, ale přesto mi to pondělí přijde těžší.

3.2.2020 v 5:38 | Karma: 18,78 | Přečteno: 730x | Diskuse | Ostrava

Lucie Hejnalová

Co je tohle za dobu?

Jedu si takhle městem tramvají. Na jedné zastávce přistoupí mladé holčiny a začnou štěbetat. Mluví tak tiše, že by to shodilo šišky ze stromu, kdyby tady někde poblíž nějaký byl. Ač se snažím sebevíc, nejde je neslyšet.

22.1.2020 v 16:17 | Karma: 41,63 | Přečteno: 5003x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba

Velikonoční trhy se vrátí na Staroměstské náměstí i letos.
12. března 2026  12:05

Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...

OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně

Práce ve stanici metra Flora jsou zhruba měsíc po jejím uzavření v plném proudu.
11. března 2026  14:02

Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...

Milovaná i nenáviděná. V ulicích měst zůstávají umělecká díla z dob socialismu

Ve veřejném prostoru se nachází stále dost uměleckých děl z dob socialismu.
16. března 2026  9:02,  aktualizováno  9:02

Umělecká díla, která houfně vznikala za minulého režimu, jsou dodnes rozeseta na veřejných...

Hrad Roštejn vyhlíží novou sezonu, letos se návštěvníkům otevře na Velký pátek

Hrad Roštejn.
16. března 2026  8:52,  aktualizováno  8:52

Příprava expozic hradu Roštejn na Jihlavsku na novou sezonu trvá i pět týdnů. Kromě úklidu, včetně...

Noční nehoda s pěti zraněnými. Jeden z pasažérů patrně cestoval v kufru auta

Složky IZS zasahují u dopravní nehody u Sojovic na Mladoboleslavsku. (16....
16. března 2026  8:52

Vážná dopravní nehoda se stala v neděli pozdě večer u obce Sojovice na Mladoboleslavsku. Vozidlo...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 930x
Mám smysl pro humor. Mám ráda diskuze, ne monology bez kompromisů.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.