Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tak se nám ten Gottwald nějak zkazil...

Přiznávám, že jsem vůbec netušila, co skrývají vnitřnosti Národního památníku na Vítkově. Vypravili jsme se tam hlavně kvůli výstavě o balzamování Klementa Gottwalda, ale zjistila jsem, že dojmy z celé stavby jsou ohromující!  

Moc jsem si s tím hlavu nelámala, ale mlhavě jsem si tenhle památník ztotožňovala s komunistickým režimem a předpokládala jsem, že asi pochází z padesátých let. Jenomže to tak vůbec není! Tahle na dnešní poměry pompézní, monumentální a patetická stavba pochází z první republiky, jednotlivé její části připomínají jakési ateistické kaple či katedrály oslavující oběť pro vlast a boj, a všechny prostory jsou prošpikovány díly slavných dobových umělců, vlastně podobně jako budova Národního divadla. Stavba samotná je krásně vyvedená v co nejvznešenějším stylu, mramor, kov, vysoké sloupy, tlumené denní světlo… největší sál kupříkladu zdobí čtyři reliéfy s postavou vojáka napresovanou do obdélníkového formátu s náměty Útok, Obrana, Umírání a Smrt.

 

Co všechno je v Památníku k vidění

Když jsme s přítelem supěli nahoru do kopce parkem na Vítkově, očekávala jsem vcelku jednoduchý zážitek – asi nějaký vybílený prostor bez oken, kde je jednoduchá výstava o historii ČR pro cizince, aby se jim nezavařily mozky a bylo to stravitelné, a těšila jsem se na to, že v suterénu uvidíme výstavu fotek o balzamování „prvního dělnického prezidenta“ Gottwalda. Ale všechno, co jsem v prostorách Památníku viděla, bylo daleko zajímavější, doslova fascinující.

Tak především samotné osudy této stavby. Vznikala v letech 1928-1938 jako Památník osvobození, čili památník legionářům. Měla se slavnostně otevřít v roce 1938 (dvacet let trvání republiky) - a jak jsem pochopila, celé její poselství mělo národ duševně připravovat na nadcházející boj s Němci – ale kvůli Mnichovu z toho sešlo. V duchu připomínání tohohle traumatu české historie 20. století i dalších podobných (procesů padesátých let a srpna 1968) se nese i výstava v hlavním prostoru, nazvaná „Křižovatky české a československé státnosti“ – člověk to všechno sice tak nějak ví, ale představované reálie vás vtáhnou.

Momentálně můžete navštívit i menší roztomilou výstavu o turistice v Čechách, nazvanou „Zdrávi došli!“ a představující reálie, které si pamatuju ze 60. a 70. let… a po druhé světové válce byla skutečně přistavěná jedna část připomínající kapli - síň Rudé armády s nadživotními mozaikami rudoarmejců a verši Vítězslava Nezvala. Památník má ještě několik dalších, většinou velmi monumentálních, prostor a menších výstavek, a objevovat je vám může zabrat celé odpoledne. Potěšila mě i krásná střešní vyhlídka na Prahu s kavárničkou.

 

Mauzoleum s pitevnou a chladícím boxem

Ovšem zlatým hřebem pro mě podle očekávání byla suterénní expozice nazvaná „Laboratoř moci“ - sem do podzemí každou noc spouštěli speciálním výtahem balzamované Gottwaldovo tělo, nějak ho upravovali či znovu napouštěli, aby ještě vydrželo, a ukládali do lednice… jsou tu dochované elektrické rozvody, měřiče a spínače, bílé kachličky jako v pitevně, a běží tu dokument vysvětlující, že s balzamováním se správně má začít ihned po smrti, což v Gottwaldově případě propásli a pustili se do toho až po mnoha dnech, takže dílo bylo prakticky od začátku odsouzeno k neúspěchu. Odinstalovali ho teprve v roce 1962. Pamatuju se, jak se tehdy mezi lidmi povídalo, že se Gottwald „zkazil a museli ho dát pryč“… ale vůbec jsem nečekala, že všechno uvidím tak zblízka.

Když to shrnu, na Vítkově vás čeká silná dávka moderních českých dějin, právě vhodná pro takové týpky jako jsem já, které se o dějiny nijak zvlášť nezajímají, nebo možná pro dospívající mládež, která tady může dostat názornou a velmi působivou „rychlonalejvárnu“.

 

 

Autor: Eva Hauserová | středa 12.6.2019 8:26 | karma článku: 18,98 | přečteno: 714x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 495x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 584x | Diskuse | Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 580x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 700x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 919x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Íránské drony Šáhed vyslané Ruskem na Ukrajinu spadly v Lotyšsku a Rumunsku

9. září 2024  22:26

Ruské útočné drony, pravděpodobně vyslané na cíle na Ukrajině, havarovaly v Lotyšsku a Rumunsku....

Írán dodal Rusku balistické rakety, tvrdí EU. Moskva informaci nepopřela

9. září 2024  21:31

Evropská unie získala od spojenců zpravodajské informace svědčící o tom, že Írán dodal Rusku...

Ostřejší střet až za rok. V předvolební kampani nikdo kromě SPD nevyčnívá

9. září 2024  20:53

Letáky, zmrzlina, besedy či polepy městské hromadné dopravy. Za to strany nejčastěji utrácely v...

Trpělivost došla. Německo kvůli nelegální migraci obnoví kontroly na hranicích

9. září 2024  15:49,  aktualizováno  20:41

Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. V pondělí to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2107x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.