Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam zmizel Ambrož?

Před týdnem se náš kocour Ambrož najednou ztratil. Jeho nečekaná absence mě úplně rozhodila a zdrtila – až mě samotnou zaskočilo, jak moc...

Náš domov spoluvytvářejí tři kočičí mazlíčci – desetiletá malá, plachá kočička Mokoška a dva dvouletí bráchové, Ambrož a Raoul. Ti se postupem času osobnostně vyhranili – černobílý Ambrož je výrazně větší než brácha a povahu má typu „dominantní macho“, což mi u kocoura (na rozdíl od mužských) připadá roztomilé. Nezměnilo se to ani po podzimní kastraci. Tu jsme nechali provést, protože Ambrož neustále chodil domů s nějakými šrámy a u veterinářky jsme byli pečení vaření. Menší a submisivní kocouří brácha Raoulíček se přitom nevinně svezl taky, i když se do žádných rvaček nemíchal a šrámy neměl. Ale podle paní doktorky je prostě tenhle zásah pro každého kocoura lepší.

Oba mají úžasně krotkou a mazlivou povahu a snášejí ledacos i od mých malých vnoučků, dvouletého a čtyřletého. Ambrož se na rozdíl do Raoula nechává rád „po miminkovsku“ chovat, sedává mi na klíně u počítače (a zvyšuje tím moji pracovní výkonnost :-)), a pokud se mnou leží na gauči, vymáhá si, aby ani jedna moje ruka nezahálela a abych ho pilně hladila. Když odpočívám na gauči, oba kocouři se občas chodí „kojit“ - nejen že pumpují tlapkami, jak to kočky dělávají, ale i doopravdy sají roztřepanou žlutou deku – jako by ta deka v kombinaci s mým břichem byla jejich maminka.

Z myšího hlediska to ale jsou krvežíznivé a kruté šelmy – hodně rádi loví hlodavce a obvykle se přijdou pochlubit jejich tělíčkem s ukousnutou hlavou.

Ambrož si občas dělá delší výlety, daleko víc než Raoulík. Párkrát už se stalo, že nepřišel jeden nebo dva dny domů. Jenže tentokrát to bylo horší.

První večer mi po něm bylo jenom lehce smutno.

Druhý večer jsem už tesknila, ale říkala jsem si, že to je celý Ambrož a že holt přichází jaro...

Třetí večer už jsem se začala zneklidňovat.

Čtvrtý večer jsem panikařila – něco takového nikdy neudělal. Nutila jsem se ke klidu, ale musela jsem pořád myslet na to, co s ním asi je.

Pátý večer jsem nabyla přesvědčení, že se mu muselo něco stát. Nehoda, katastrofa, nebo ho někdo někam zavřel s úmyslem si ho nechat? Každopádně jsem se rozhodla zahájit pátrání.

Ráno jsem vyvěsila v okolí domu oznámení, že se hledá kocour, a obtelefonovala jsem útulky. Vystavila jsem jeho profil na www.nalezenci.cz. Každému jsem na potkání říkala, že jsem asi přišla o svého vztahového kocoura a jak jsem z toho nešťastná.

Připadalo mi, že doma panuje prázdné, duté ticho. Bráška Raoulík Ambrože také nešťastně hledal – pořád procházel kočičí klapkou domů a ven a nervózně mňoukal. Pokaždé, když se kočičí klapka ozvala, jsem zadoufala, že přišel Ambrož… ale zklamala jsem se a cítila jsem se jako v té písničce, která se mi vybavuje z dětství: „Zhasněte lampióny, lampióny, já chci vidět tmu, nepřišel, nepřišel...“

A šestý večer se Ambrož vrátil domů. V dobré náladě a kondici, jako by se nechumelilo, jen se s námi obzvlášť radostně mazlil a vítal. Ani nebyl vyhládlý!

 

Z toho plyne poučení...

Teprve když jsem si myslela, že už Ambrože nikdy neuvidím, pochopila jsem, jak ohromnou má pro mě cenu. Byla jsem z toho celá ochromená, chodila jsem jako tělo bez duše a pořád jsem na něj podprahově – nějakou částí mozku, možná tou nejhlavnější – myslela. Nejhorší byla ta nejistota, co s ním je. Leží někde přejetý autem? Stáhl z něj někdo huňatý kožich a opekl si jeho mladé, pěkně prorostlé masíčko? Zavřel ho omylem v garáži, ze které není úniku ven? Leží Ambrož zraněný někde v křoví, trápí se a pomalu dohasíná? Nikdy jsem nebyla obzvlášť starostlivá matka a nezneklidňovalo mě, když se mé děti vrátily z nějaké aktivity trochu později, ale teď jsem ta muka teprve plně pochopila.

Zajímavé je, že chovatelem kočky se obvykle nestáváte dobrovolně; někdo vám kotě vnutí nebo se ho ujmete ze soucitu. Vlastně po novém závazku vůbec netoužíte. A vidíte! Může to přerůst v jednu z nejdůležitějších věcí ve vašem životě, neměřitelnou penězi, žebříčky úspěchů nebo čímkoli jiným.

Teď sedím u počítače a prakticky nemůžu psát, protože Ambrož mě každou chvíli výmluvně šťouchne do ruky - „neflákej se s tou rukou a hlaď mě!“ Ani přečíst noviny jsem si ráno při snídani nemohla, protože se na ně položil, labužnicky se protáhl a můj program byl jasný – hladit a basta.

Jediný člen naší domácnosti, kterého vývoj situace asi zklamal, je Mokoška. Když byl Ambrož pryč, daleko častěji se k mazlení – my říkáme „bondingu“ - dostala ona, masírovala mě tlapkami, jezdila mi vlhkým nosem po tváři a slintala a zatínala mi drápky do šály, kterou musím přitom vždycky mít omotanou kolem krku, protože jinak by mě bolestivě podrápala.

Teď Mokoška opět zaujala své bezpečné místo vysoko na skříni a myslí si o těch mladých chuligánech svoje.

 

Autor: Eva Hauserová | středa 6.3.2019 12:13 | karma článku: 30,71 | přečteno: 984x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 490x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 582x | Diskuse | Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 577x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 699x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 917x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2107x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.