Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Piráti ano či ne?

Dnešní mé téma bude velice horké a asi zdvihne vlnu diskuzí. V neděli jsme se mohli dozvědět z celostátní stanice veřejnoprávního rozhlasu, že se v sobotu uskutečnil sněm Pirátské strany. To musí být asi významná strana, když o jejím sněmu informují celostátní média, zatímco o sněmech jiných neparlamentních stran taktně mlčí. Podíval jsem se na výsledky voleb, nikde nic. Prostě nula. Proč je zcela nové straně dávána publicita právě ve veřejnoprávním rozhlase? Za tím musí něco být. U nás se přece nic nedělá jen tak.

Takže trochu o problému poplatků za užití hudby. Jistě všichni vědí, že jeden z největších géniů světové hudby Wolgang Amadeus Mozart zemřel v bídě a byl pohřben do společného hrobu vídeňské chudiny. Mnozí mají na paměti nádherný film Amadeus, který mimo jiné zobrazuje Mozarta komponujícího své stěžejní dílo Requiem v naprosté bídě, zimě a nepředstavitelné chudobě. Mimochodem právě v příštím týdnu bude Mozartovo Requiem znít v mnoha chrámech na připomínku zemřelých, např. v pondělí v 18 hod pražském chrámu Panny Marie před Týnem na Staroměstkém náměstí. Velkých skladatelů, kteří zemřeli bez prostředků, ačkoliv jejich díla v předchozích stádiích jejich života byla velice úspěšná a jsou neustále v pokladnici hudby až po dnešní dobu je celá řada.

Na sklonku 19. století se situace přece jenom zlepšila. Skladatelé jsou vlivem romantického pojímání života pasováni na Mistry svého národa a jejich finanční situace je přece jenom i ke sklonku života dobrá (Dvořák, Wagner, Verdi atd.). Po první světové válce si začíná společnost uvědomovat, že je třeba pro tvůrce učinit určité životní zajištění, když je všeobecně známo, že čím větší umělec, tím neschopnější člověk ve věcech každodenního života - opět může být příkladem Mozart, který zůstal po celý život dítětem. V roce 1919 byly v poválečném kvasu a optimismu položeny základy k mezinárodně uznávanému právu umělce na své dílo. Bylo založeno několik autorských ochranných organizací. Náš tehdy československý Ochranný svaz autorský (OSA) byl mezi zakládajícími členy. Od té doby, jsou skladby chráněny a skladatelé jsou zbaveni nutnosti dohlížet na to, aby jim jejich dílo někdo tzv. "neukrad". A když se tak stane, je zjednána náprava.

Mezi světovými válkami se zvláště u nás velmi dobře rozvíjel hudební průmysl, i když i tehdy se stávaly věci, nad kterými zůstával obyčejným smrtelníkům rozum stát. Ale nebylo to vinou systému, ale mnohdy až dětskou bezstarostností skladatelů. Například práva na celosvětově úspěšnou Škodu lásky (tehdy s názvem Zbraslavská polka) prodal skladatel Jaromír Vejvoda v hospodě někomu za 100,- korun, protože neměl v ten moment na útratu. Takže za 100 korun přišel o miliony z celého světa. Ale za to nemohla OSA, ale jen a jen skladatel sám. Naštěstí zkomponoval mnoho dalších úspěšných skladeb, takže díky OSA nestrádal.

V době Protektorátu OSA pomáhala rodinám autorů, perzekuovaných hitlerovským režimem. Taktéž pomáhala i v době totality těm, kteří měli zakázáno pracovat. Samozřejmě se našli v řadách členů OSA i tací, kteří chtěli vnést politiku do rozdělování za užití hudby, ale díky vždy demokratickému rozhodování na valných hromadách, neměli ani za totality šanci, právě tak jako ti, kteří v sametově svazáckém nadšení by nyní chtěli vylučovat ty, jejichž zenit tvorby byl v době před převratem. Autorská organizace má naprosto přesně nastaveny pravidla tak, aby nedocházelo k politizaci při rozdělování vybraných prostředků. Má nastaven systém tak, aby podporoval díla, na jejichž vznik je třeba vynaložit obrovské úsilí (symfonie, opery atd.) Tak jako je v Evropě obvyklá solidarita mezi bohatšími a chudými v rámci sociálních systémů, tak je nastaven i systém solidarity mezi hudebními žánry v rámci autorských organizací.

Díky digitalizaci je v současné době velice snadné si nelegálně stahovat hudbu všech žánrů a není možné žádným relevantním způsobem tomu zabránit. Skladatelé (až na několik vzácných výjimek) už nemají možnost se svou prací živit. A investice do tohoto řemesla jsou obrovské. Už odmalička návštěvy hudebních škol, poté 6 let konzervatoří, 5 let Hudebních akademií. Jenom tak trochu je jim saturováno jejich celoživotní úsilí čím dále tím menšími příspěvky z Ochranného svazu autorského (mnohdy pouze 10000,- za rok).

A teď přichází s velkým humbukem Pirátská strana, která chce uchránit konzumenty před poplatkem za užití hudby. Myslím si, že ten poplatek už brzy nebude muset nikdo platit, protože nebude za co. Nové skladby už skoro ani nevznikají (vždyť v rádiích hrají pořád jedno a to samé, mnohdy 20 a více let staré).

A proč se jí dostalo podpory ze strany rozhlasu. Samozřejmě, kdyby uspěla, tak by rádia nemusela platit za užití hudby. Takže se nejedná o zájem Tvůj, milý spotřebiteli, ale o zájem velkých firem (a to rádia spojená do různých celoplošných svazků s jediným majitelem jsou).   

 

Autor: Petr Hannig | pondělí 26.10.2009 12:00 | karma článku: 10,40 | přečteno: 955x
  • Další články autora

Petr Hannig

Iveta – jak to bylo doopravdy

Díval jsem se na první díl minisérie Iveta. Protože jsem byl lektorem, v jehož skupině byla Iveta Bartošová, nemohu mlčet k nesmyslům, které se v tomto díle prezentovaly.

4.4.2024 v 12:12 | Karma: 48,11 | Přečteno: 14148x | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma: 46,06 | Přečteno: 3196x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Poslední papež se jim náhle nehodí.

Mnohdy jsem s jeho částečně liberálními názory nesouhlasil i když jsem byl silně osloven kouzlem jeho osobnosti v počátku jeho pontifikátu na Svatopetrském náměstí v Římě.

13.3.2024 v 18:07 | Karma: 46,74 | Přečteno: 4346x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma: 47,85 | Přečteno: 7223x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Vláda se snaží každý měsíc něčím novým naštvat seniory

Když už si senioři tak nějak zvykli, že jim byl důchod oproti očekávání zkrácen o zákonnou valorizaci, tak na ně vybalila vláda digitální velký technický průkaz.

24.1.2024 v 20:02 | Karma: 47,82 | Přečteno: 5845x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Po nehodě na Islandu zůstává šest Čechů v nemocnici, dva jsou v umělém spánku

18. června 2024  14:59

Po páteční nehodě autobusu s českými turisty na Islandu zůstává šest klientů pojišťovny Uniqa v...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Když jsem ho pouštěl, chrápal, hájí se koloběžkář souzený za zardoušení motorkáře

18. června 2024  14:57

U plzeňského krajského soudu dnes pokračovalo hlavní líčení s Janem Navrátilem, který se vloni na...

Farageovi kandidáti chválí Hitlera. Může za to prověřovací firma, čílí se lídr

18. června 2024  14:33

Kandidáti britské nacionalistické strany Reform UK vedené Nigelem Faragem čelí kontroverzím. Jeden...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 280
  • Celková karma 47,09
  • Průměrná čtenost 8349x
předseda politické strany

ROZUMNÍ - za spravedlnost a životní jistoty 

Absolvent 1. střední umělecko - průmyslové školy v Turnově obor umělecký kovář, 2. Konzervatoř v Praze obory varhany dirigování a skladba, 3. Hudební akademie múzických umění obor skladba.

kandidát na prezidenta ČR 2018

Mgr. Petr Hannig nová fb stránka (page)

Twitter - @petr_hannig

Petr Hannig FAN KLUB

www.rozumni.net

http://www.petrhannig-rozumni.cz/

http://www.facebook.com/budmehrdi/

http://www.facebook.com/Rozumni2017/

Mé motto: Je třeba naslouchat, nejenom mluvit,

ale nikdy se nevzdat

 

Seznam rubrik