Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krajina zmaru – přemění ji volby v kvetoucí zahradu?

Všeobecně je známo, že investoři radši stavějí na zelené louce. Neradi sanují ztrouchnivělé stavby. Přijde to na mnoho peněz. Raději je nechávají strhnout.

I když náš stát připomíná ztrouchnivělou stavbu, ze které tuzemští i zahraniční lapkové odvezli do sběru veškeré železné nosníky (umrtvení a faktické zničení průmyslu, který budovaly už od 19. století generace našich předků – tak, jak jsem to popisoval v předchozím článku), i když se tu vytunelovalo všechno možné, tak přece jenom stavba pořád ještě stojí. A stojí festovně. Čím to je?

      Naši lidé mají zvláštní vlastnost. Bez ohledu na vnější podmínky, nepodléhají ve velké většině depresím, které by umrtvovaly jejich snahu přežít. Přežít i přes veškerá protivenství, které jim kladou do cesty různé režimy, které se na našem území vystřídaly.

     Relativně příznivé podmínky za monarchie, které umožnily vybudovat základy českého a moravského (včetně slezského) průmyslu, zpracovatelských podniků, bankovního systému a vlastně všech možných odvětví hospodářského života, byly podpořeny vynikající infrastrukturou. Dokonalá železniční síť pomáhala rozvíjet podnikatelské aktivity i v nejzapadlejších koutech. Mimochodem tato síť je v polistopadové době trestuhodně likvidována „skvělými manažery“, kteří pobírají milionové platy. Za co?

 Příznivé podmínky devatenáctého a začátku dvacátého století, byly vystřídány hospodářsky skvělou érou první republiky (Baťovy závody, Škodovy závody ....), neobyčejně rozvinutou kulturou (Hašek – Švejk byl napsán až za doby První republiky, Čapek atd.)

   A pak to začalo. Odtržení pohraničí zradou našich spojenců. Pohraničí, které se pyšnilo prvotřídními zpracovatelskými závody. Okupace zbytku republiky a první velkotunelování směrem do Říše. A přesto, i za této nejtemnější éry, naši lidé dokázali přežít. Fungovalo, i když ilegálně, propojení venkova s městy. Fungovala, i když cenzurovaná, česká kultura – filmový boom, písničky, které žijí dodnes atd.

   Po krátké poválečné kašírované svobodě, přišlo období socialismu. Protože válka naše území nezničila, tak jako byly zničeny okolní země, dalo se využít toho, co se vybudovalo za monarchie a první republiky. Naši lidé si našli únikovou kulturu chalupaření a byly tak zachovány venkovské stavby, které by podlehly zkáze - zvláště ve vyprázdněném pohraničí. Vznikala skvělá literární díla: Hrabal, Kundera, Páral. v šedesátých letech pak nová vlna filmu sklidila i zahraniční ocenění. Písničky Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého dodnes žijí u táboráků.

     Vzepětí Pražského jara konce šedesátých bylo násilně ukončeno. Přesto se však žilo dále. Všichni měli práci, chalupaření se stalo národní vášní. Průmysl, zvláště ten zbrojařský, vydělával pro republiku nemalé peníze, právě tak jako populární hudba. Karel Svoboda a Karel Gott se Včelkou Májou úspěšně regulovali tok peněz ze zahraničí k nám. Mimochodem tento tok se rapidně obrátil a teď tečou peníze za pop music hlubokým korytem do zahraničí – téměř tři čtvrtiny všech vybraných peněz na našem území poslušně předáváme zahraničním nakladatelům a vydavatelům.

   A tím jsme se dostali k polistopadové době. Za 23 let se systém pomalu dokolébal k nutnosti změny. Jejím vyjádřením jsou předčasné volby. I když jsem jejich příznivcem, nemyslím si, že přinesou to, co od nich lidé očekávají. Ti, kteří by mohli něco nového nastartovat, si nemohou dovolit vylepit republiku tisíci billboardy. Ti, kteří na to mají, zase nic měnit chtít nebudou, i když změnu hlásají. A ti další? Blouznivci, kteří chtějí přeměnit systém ve všelidové neustálé hlasování o všem možném, si neuvědomují, že lidé nechtějí přijít do volebních místností ani jednou za čtyři roky, natož aby tam chodili neustále.

   Pojďme tedy stavět na zelené louce a zapomeňme na ony ztrouchnivěliny. Velmi mě potěšil výzkum, který říká, že lidé chtějí přijít volit k předčasným volbám. Až začínám mít strach, že právě z vysoké volební účasti budou mít parlamentní strany (kromě jedné z nich) strach a předčasné volby budou nakonec až v březnu. (To se poslancům vyplatí, neboť dostanou k odchodu tři měsíční platy – čili o nic nepřijdou.) Ale i když zapomeneme na ztrouchnivěliny, nevymýšlejme utopie.

Autor: Petr Hannig | středa 14.8.2013 0:04 | karma článku: 40,06 | přečteno: 3535x
  • Další články autora

Petr Hannig

Iveta – jak to bylo doopravdy

Díval jsem se na první díl minisérie Iveta. Protože jsem byl lektorem, v jehož skupině byla Iveta Bartošová, nemohu mlčet k nesmyslům, které se v tomto díle prezentovaly.

4.4.2024 v 12:12 | Karma: 48,12 | Přečteno: 14265x | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma: 46,07 | Přečteno: 3206x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Poslední papež se jim náhle nehodí.

Mnohdy jsem s jeho částečně liberálními názory nesouhlasil i když jsem byl silně osloven kouzlem jeho osobnosti v počátku jeho pontifikátu na Svatopetrském náměstí v Římě.

13.3.2024 v 18:07 | Karma: 46,75 | Přečteno: 4356x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma: 47,85 | Přečteno: 7229x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Vláda se snaží každý měsíc něčím novým naštvat seniory

Když už si senioři tak nějak zvykli, že jim byl důchod oproti očekávání zkrácen o zákonnou valorizaci, tak na ně vybalila vláda digitální velký technický průkaz.

24.1.2024 v 20:02 | Karma: 47,83 | Přečteno: 5849x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

  • Počet článků 280
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 8350x
předseda politické strany

ROZUMNÍ - za spravedlnost a životní jistoty 

Absolvent 1. střední umělecko - průmyslové školy v Turnově obor umělecký kovář, 2. Konzervatoř v Praze obory varhany dirigování a skladba, 3. Hudební akademie múzických umění obor skladba.

kandidát na prezidenta ČR 2018

Mgr. Petr Hannig nová fb stránka (page)

Twitter - @petr_hannig

Petr Hannig FAN KLUB

www.rozumni.net

http://www.petrhannig-rozumni.cz/

http://www.facebook.com/budmehrdi/

http://www.facebook.com/Rozumni2017/

Mé motto: Je třeba naslouchat, nejenom mluvit,

ale nikdy se nevzdat

 

Seznam rubrik