Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slunce v panelech (nebo raději bez nich?)

Přiznávám, že solární energie ve mně příliš sympatií nevzbudila, stejně tak jako rotující listy větrné elektrárny. Jsem odkojen starou školou, kdy byla mantrou energetiků, alespoň českých, jádro a uhlí (tímto zdravím pana Ing. Swigoně z Ostravy, vyučujícího předmětu elektroenergetika). Kromě toho tu jsou ovšem i pragmatické důvody pro tento postoj:

Nejsem si jistý, jestli je nutný další princip, jak sluneční energii přeměňovat na elektřinu. Tedy, ne že by byl tento princip neužitečný, například pro napájení přístrojů v kosmické družici je solární panel nenahraditelný. Je velmi skladný, stabilní (ve vesmíru nehrozí špatné meteorologické podmínky), pracuje s malým napětím apod. Navíc, vypouštět na oběžnou dráhu jaderný reaktůrek by bylo dost nebezpečné, stejně jako by bylo nepraktické zásobovat vesmírnou uhelnou elektrárnu palivem. Ale v pozemských podmínkách to vidím jako zbytečnost. Proč? Protože v praktickém provozu všechnu ostatní energii získáváme až tehdy, když ji skutečně potřebujeme. Voda z akumulační nádrže bude vyrábět elektřinu, až ji pustíme na turbínu. Uhlí bude ležet na dvoře, dokud ho nehodíme do kotle. Jadernou reakci spustíme, až ji budeme potřebovat. Ale slunce nebude svítit na panely podle byznys plánu. A až svítit bude, vlastníci panelů ho budou chtít stůj co stůj udat. Teď hned, protože každá nedodaná kilowathodina je ztracená kilowathodina.

Elektřina vyrobená ze slunce pomocí fotovoltaického principu je drahá. A bude vždy drahá, proto se bude muset po skončení krátkého životního cyklu elektrárny znovu dotovat výstavba nové. Pro stát je to extrémně nevýhodné; je pro něj daleko lepší danit levnou výrobu elektřiny a mít z toho prospěch, než poskytovat daňové úlevy na výrobu drahé elektřiny (a nejen to, v tomto případě ji musí ještě dotovat). V celkovém vějíři různých typů výroby elektřiny jsou nejlevnější elektrárny vodní, jaderné a větrné. Pak následují uhelné elektrárny, jejichž cenu elektřiny ovlivňuje cena paliva a v poslední době ekologické daně a poplatky za vypouštění emisí. Nejdražším typem výroby pak bývají ostatní typy – FVE, plyn, paroplyn, geotermální.

Zábor obrovských ploch. Na instalování přibližně 2.000 MW solárních plantáží odhaduji potřebu minimálně 2.000 ha plochy, s podpůrnými provozy a ochrannými pásmy se to klidně vyšplhá na 4.000 ha, zatímco například Temelín zabírá asi 150 ha. Pro srovnání, dálniční tělesa celé ČR sítě zaberou přibližně 2.800 ha plochy (při průměrné šíři 40 m). Kolik tun technických plodin by se mohlo na ploše solárních elektráren vypěstovat?

Drahé jsou i provozy okolo. Přenosové sítě, rozvodny, stávající zdroje, dispečink všechno je nastaveno tak, že se počítá s řízením výkonu na straně zdrojů a nepočítá se se zdroji, které elektřinu dodávají podle libosti. Přizpůsobování těchto okolních provozů je stejně nerentabilní, jako kdyby někomu povolili na drahách provozovat kolejové vozidla se širším rozchodem, a ten by si vynucoval po správci kolejí, aby se rozchodu jeho lokomotiv koleje přizpůsobily. Solární výrobci považují za samozřejmost, že se jejich energii Česká energetická přenosová soustava přizpůsobí; oni se na tom totiž podílet nemusí. Přitom se zaklínají slovem modernizace, což v tomto případě znamená "za více peněz méně muziky"(tento odstavec není o malých instalacích na střechách, které dodávají proud do nn sítě, kde se jejich výkon rozpustí).

O tvrzení že je elektrárna ekologická, "protože přece bere energii ze sluníčka", mám taky své pochyby. Je třeba říct, že kromě jaderných a geotermálních elektráren, je veškerá ostatní výroba elektřiny tak jako tak postavená na využití sluneční energie, ať už přímé či nepřímé. Spalování biomasy, té vzniklé nedávno (dřevo, technické plodiny, bioplyn apod.) nebo té dobře odleželé (uhlí, ropa, zemní plyn), větrné elektrárny (vzdušnými masami opět hýbe energie slunce), dokonce i vodní elektrárny všeho druhu, na řekách, v mořích, využívají přirozený koloběh vody (ten opět roztáčí sluneční energie). Snad jen pro upřesnění, elektrárny přílivové využívají slapové síly měsíce a energii vznikající při otáčení Země.

S tím souvisí klasifikace „zelenosti“ výrobního zdroje. Nevím, díky čemu si FVE zasloužila přídomek „zelená“. Když srovnám solární zdroj například se spalováním dřevěné štěpky či jiné biomasy, vychází mi jako daleko zelenější právě tyto zdroje. Proč? Spotřebovávají odpadní produkty, které by jinak zůstaly nevyužity. Jsou součástí uhlíkové cyklu, neboť spálí zelenou (organickou) hmotu, vytvoří CO2, který zase spotřebují rostliny při fotosyntéze. Á propos, oxid uhličitý, který má nyní stigma jakéhosi jedovatého „fuj“ plynu, je ve skutečnosti naprosto neškodný, užitečný a přirozený produkt spalování. Prohlásit, že CO2 je nežádoucí a naší Zemi udělá nějaké ošklivé bebínko, je stejně absurdní, jako tvrdit, že nežádoucím produktem pečení těsta v pekárně je chleba nebo rohlík. Bez CO2 by totiž nebylo rostlin a bez rostlin by nebyl kyslík. Jako bonus pak po celou dobu svého života poměrně dobře vypadají. Co z toho nabízí solární panel?

Abych byl spravedlivý, slunečním ( stejně jako větrným a pochopitelně i vodním) elektrárnám je nutné přiznat jedno důležité pozitivum. Je to jakási „ušlechtilost“ spočívající v tom, že se k elektřině neprokousávají skrze výrobu extrémního množství tepla jako jiné typy výroby. Teplo, zejména v létě, moc nepotřebujeme a proces přeměny energie páry v elektřinu je poměrně dost ztrátový, obrovské množství energie unikne například při chlazení v chladicích věžích. Proto je žádoucí toto ztrátové, odpadové teplo v maximální míře zužitkovat pomocí CZT (centrálního zásobování teplem). Jako vyložené plýtvání se pak jeví opětovná přeměna draze vyrobené elektřiny (navíc k tomu ještě obohacené o obchodní marže, daně, příspěvky na OZE) znovu na obyčejné teplo třeba z přímotopů.

Na příště si nechám problematiku regulace výkonu a pustím se do polemiky, kdo možná bude skutečnou obětí solárního úspěchu a jak se díky tomu třeba změní struktura zdrojů.

Autor: Marek Halada | čtvrtek 25.11.2010 8:10 | karma článku: 16,50 | přečteno: 1130x
  • Další články autora

Marek Halada

Povodně, jak na ně.

Lidstvo se s hrozbou, kterou představuje vodní živel, povodně konkrétně, potýká od nepaměti. Na obranu před vodním živlem lidé vymysleli řadu originálních řešení. Já jsem například na jedné exkurzi před 20 lety (tuším v Ingolstadtu) s úžasem hleděl na uměle vybudovaný podzemní dóm (podzemní parkoviště ani supermarkety dnešních parametrů v ČR nebyly), který slouží jako záchytná nádrž při náhlé a silné průtrži mračen. Pravda, na povodeň by to bylo krátké, ale na silnou průtrž a ochranu před lokální záplavou to zřejmě stačí. A města v Německu, Rückhaltebecken (retenční nádrže) stále budují (http://www.ksta.de/region/hochwasserschutz-gladbachs-groesstes-loch,15189102,12535506.html).

10.6.2013 v 8:30 | Karma: 6,12 | Přečteno: 397x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Marek Halada

EA V. Exekuční systém v ČR brzdí hospodářský růst o 1 % ročně.

V poslední části seriálu ExekutorovskoAdvokátsko se zaměřím na to, jak mohou způsoby novodobých bukanýrů ovlivnit celkovou „fitness“ české ekonomiky a makroekonomická data.

23.5.2013 v 10:10 | Karma: 21,94 | Přečteno: 540x | Ekonomika

Marek Halada

ExekutorovskoAdvokátsko IV. Znojmo, vidí dvojmo.

Dnes o kvalitě práce znojemských úředníků, o schopnostech ÚOOÚ chránit OÚ a o prozřetelném či neprozřetelném jednání měst s dlužníky.

22.5.2013 v 10:10 | Karma: 15,72 | Přečteno: 427x | Ekonomika

Marek Halada

ExetutorovskoAdvokátsko III.

Dne se rozepíšu o druhém odvolání a k tomu nabídnu pár rad, jak se exekuci bránit.

20.5.2013 v 13:10 | Karma: 11,14 | Přečteno: 587x | Ostatní

Marek Halada

ExekutorovskoAdvokátsko II.

Dnes o pokračování exekučního řízení, o tom, že se exekutor neštítí vykonat exekuci bez pravomocného rozhodnutí soudu a o tom, jak si Městský úřad ve Znojmě se Sbírkou zákonů utírá... nos.

17.5.2013 v 9:05 | Karma: 14,32 | Přečteno: 528x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 813x

Seznam rubrik