Je tady příliš mnoho svlačce
Typ růže bývá soběstačný, samostatný, má sice trny, tedy i možnost popíchat, jeho charakteristikou je nezávislost; nepotřebuje svlačec ke své existenci. Svlačec naproti tomu potřebuje růži, nebo jiného hostitele, jeho existence závisí na parazitování, jinak hyne. Takový svlačec si hledá růži, po které by se pnul a vysával energii, a poté, co růže uvadá, hledá další zdroj, novou růži.
V životě lidí i celých společností je situace analogická, jen hůře rozpoznatelná. Dobře vypadající jedinec, mentálně vyšlechtěný svlačec, se velmi snadno přisaje na samostatnou růži, na které parazituje, dokud to jde a má co získat. Jde o zvláštní schopnost manipulace, kdy růže bývá omotaná dřív, než stačí postřehnout. Když zjistí realitu, pak se někdy snaží uniknout, má-li kam a ještě nějakou energii.
Konkrétně, osobní vztahy se často rozpadají proto, že jeden z partnerů po určité době trvání vztahu zjistí, že nejde o vztah, ale o vazbu a závislost, kdy jeden vydírá druhého. Parazituje citově, finančně, časově, prostorově… Nerespektuje, že svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého. Vina se pak obvykle hází na oběť s tím, že si to neměla nechat líbit, že jde o zákon akce a reakce, o to, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Růže bývá viněna, že se nechala omotat svlačcem! Jenže tak, jak se růže sama svlačci neubrání, tak se parazitování velmi těžko ubrání i člověk. Většinou totiž parazita rozezná až když je pozdě. Hodní lidé bývají považováni za blbé a jsou vděčným cílem manipulátorů či manipulátorek všeho druhu, kteří hledají, kde a jak se přisát a přiživit; je to jejich životní program. Mají nos na potenciální oběti, jsou jako pouliční zloději, kteří už na dálku odhadnou plnou peněženku.
Mezi svlačci i růžemi je mnoho druhů; od divokých, přírodních, po vyšlechtěné do nevídaných velikostí a krás. I mezi lidskými manipulátory jsou různé typy. Někteří se spokojí s málem, jiní mají velké cíle; od kalkulací výhodných sňatků po politické ambice a s nimi spojená privilegia. Současný boj o moc není nic jiného, než výsostné právo být prvním svlačcem v možnosti parazitovat na společnosti a nemuset paběrkovat v opozici. Jde o soupeření svlačců vyšlechtěných v různých stupních agresivity, arogance a ignorance. Paradoxní jev, který jsem vypozorovala, je, že lidský svlačec parazitující na růži se za ni, vzápětí poté, co ji „vydoloval“, začne vydávat. Orientovat se lze snad jen biblickým, že „podle skutků jejich poznáte je“.
Nicméně, stejně tak, jak je nesmyslné tvrdit, že každá růže má takový svlačec, jaký si zaslouží, je nesmyslné tvrzení, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Růže jsou vůči svlačcům bezmocné. Na zahradě si se svlačcem snadno poradíme tím, že ho vytrháme. Mezi lidmi je otázkou, kdo a jak by organizoval odplevelení? A tak nám zřejmě nezbývá nic jiného, než spoléhat na boží mlýny, které prý melou pomalu, ale zaručeně jistě.
Marie Haisová
Druhé housle
V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.
Marie Haisová
Wikipedistka, aneb s kůží na trhu
Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.
Marie Haisová
Nemocné Česko
Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:
Marie Haisová
Slepé skvrny
Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.
Marie Haisová
Cesta k nesvobodě
Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici
Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...
Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane
Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...
Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa
Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...
Expanze řetězců pokračuje. V tržbách jsou stále na špici Lidl a Kaufland
Premium Tuzemský maloobchod se ještě vyrovnává s inflačními dozvuky předchozích let, kvůli kterým množství...
2kk 61,2m2 po celkové rekonstrukci zařízený
Americká, Františkovy Lázně - Horní Lomany, okres Cheb
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 224
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1686x
Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz