Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

   

   Jak všichni víme, spor se vede o tom, má-li prezident povinnost jmenovat ministrem toho, koho navrhl premiér a jak rychle to musí případně udělat. Zastánci názoru, že prezident je povinen jmenovat toho, koho mu premiér navrhne, ti - podle mého názoru - přehlížejí skutečnost, že existuje cosi jako český jazyk a jednoznačný smysl slov. A jsem toho názoru, že ústavní právníci, kteří se vyjadřují tak, že tento jejich názor tou či onou měrou podporují,  respektive mu poskytují oporu, rovněž postupují nezákonně, a to v tom, že nectí jeden ze základních principů světa, a tím je, že nelze svévolně dezinpretovat smysl sdělení a přeneseně smysl slov.

   (Ano, už jako bych slyšel ten pokřik a smích poukazující například na kauzu článku Ferdinanda Peroutky. Zde tedy žádám důrazně, aby se každý z nich věnoval tématu o kterém píši a nenechal se unést tou nešťastnou kauzou při posuzování záležitosti této).

   Můj názor je, jak už jsem uvedl v titulku, že slova "Jmenuje na návrh premiéra" neznamenají totéž jako by znamenala slova "Jmenuje premiérem navrženého" případně dokonce text ještě pregnantněji a jednoznačněji stanovující prezidentovi povinnost respektovat premiérův návrh a neřešit zda s ním souhlasí a nebo ne. Tuto otázku blíže vysvětlím níže.

   Nejprve však ještě toto:  Jak už jsem předeslal (uvedl výše): Při výkladu právních předpisů nelze postupovat způsobem, který by dezinpretoval smysl slov. Prostě, i když je někdo - ve svých očích -  tak důležitý, že je právníkem a nebo soudcem, je povinen při výkonu svojí pracovní činnosti postupovat v souladu s tím, co znamená slovo a věta (odstavec atd) v soustavě českého jazyka. U nás se zhusta u soudů stává, že právníci a soudci jednají tak, že občan má dojem, že je jejich postupem utiskován, a to v tom, že oni říkají: Toto je právní otázka, té vy jako neprávníci nerozumíte a my jsme od toho, abychom vyložili co znamená - A potom si osobují právo vykládat otázky, jejichž posouzení však přísluší odborníkům z konkrétních neprávnických oborů, přičemž jim .- právníkům a soudcům - přísluší toliko rozhodnout v souladu se zákonem na základě podkladů které jim dodali nestranní odborníci. Mám dojem, že to se u nás u soudů nejednou neděje. A obávám se, že probíhající diskuse o prezidentských pravomocích je do jisté míry příklad toho, že média jako když bičem mrská bombardují veřejnost názory lidí, kteří tomu rozumějí jako kozy petrželi, ač sedí na stolicích určených původně pro slovutné právní odborníky. Dokonce přišli s výkladem, že: Při výkladu práva se nelze řídit přesným smyslem slov, kterými je zapsáno... Od čeho by však potom byla řeč jako prostředek dorozumění.

   Tak tedy konkrétně: Když mi někdo do pracovních povinností dá "Jmenovat vedoucím oddělení osobu na návrh vedoucího odboru" znamená to snad totéž jako když mi do pracovních povinností dá "Jmenovat vedoucím oddělení osobu navrženou mi vedoucím odboru"?! - Nepochybně nikoli, pokud by to totiž znamenalo zcela totéž, tak by to nešlo vyjádřit dvěma různými způsoby.  At´ si kdo chce co chce myslí a nebo říká, konkrétní formulace neznamená nikdy zcela (tedy naprosto!) totéž jako jiná konkrétní formulace, byť si leckdo myslí, že ano a doprovází to okřídleným (a pohodlným a často nepoctivým) argumentem: To už je ale slovíčkaření. Právě ti, kteří říkají to okřídlené: To už je ale slovíčkaření se takto snaží vyklouznout z pravdy, kterou lze slovy obsáhnout velmi přesně, pokud vládneme přesným myšlením, přesným pozorováním a přesným formulováním.

   Bylo by chybou řídit se rozumováním osob, které se staly ústavními právníky aniž by byli nadáni čestným a zcela objektivním používáním přesných formulovací založených na přesné znalosti a aplikaci jazyka. Napíšu to lapidárně: Ústavní právník by měl umět číst a neměl vykládat věci v rozporu s tím, co je psáno. A ani právník a politik, který formuloval články ústavy by se neměl uchylovat k žonglování s pojmy, které by rád, aby znamenaly něco jiného než znamenají, tak jak jsou napsány.

    Prostě: Jestliže je v ústavě napsáno "Jmenuje na návrh předsedy vlády" máme se ptát znalců českého jazyka co ta věta znamená, nikoli rozumbradů z právnických stolic a ani odborníků z nějakého ústavu státu a práva.

   Jsem toho názoru, že věta: "Jmenuje osobu navrženou předsedou vlády" znamená, že když předseda vlády předloží návrh na jmenování konkrétní osoby, znamená to, že prezident je povinen podle něho jmenovat. A protože věta "Jmenuje na návrh předsedy vlády" zní přece jenom trochu jinak, znamená něco trochu jiného. Je na ústavních právnících, aby prokázali, že odchylka významu není taková, aby umožňovala postupovat jinak než tak, jak je založeno povinným postupem v případě, že by v ústavě byla věta "Jmenuje osobu navrženou předsedou vlády".  Na posouzení této otázky však nemají výhradní patent rozumy ani glejty ústavních právníků. A pokud tu věc bude posuzovat kdy ústavní soud (a já zde schválně -což není totéž co naschvál - použil ú malé), je věcí uchování jeho prestiže aby se v této otázce nejprve informoval o jejím obsahu u hodnověrných znalců úředního jazyka kterým je ústava napsána, češtiny, kterými však ústavní soudci zcela nepochybně nejpovolanějšími z povolaných nejsou.

   Prostě: Kdyby zákonodárci do ústavy napsali: "Prezident jmenuje ministrem osobu navrženou mu předsedou vlády, "  byla by situace jiná než je když formulace zní "jmenuje na návrh premiéra" - formulace "jmenuje na návrh premiéra" totiž nevylučuje možnost, aby prezident návrh premiérovi vrátil k přepracování.

   Je až k nevíře, jak různí rozumové se pokoušejí dezinpretovat ústavu v zájmu svého uplatnění se v proudu těch, kteří si osobují právo zkreslovat pravdu a zákon.

   Budiž popravdě řečeno, že přesně to dělal ještě jako premiér i jeden nynější prezident jisté středně velké země v srdci Evropy. To však nic nemění na tom, že se mi zdá, že nyní podle mého je v této jednotlivé konkrétní  věci pravda spíše na jeho straně

   A co si o tom myslí ústavní právníci a všichni ti pisálkové a komentátoři, kteří už únavně celé měsíce dezinpretují realitu, mi sice není jedno, ale není mi to jedno v úplně jiném smyslu než by jim asi konvenovalo. To ovšem zároveň znamená, že celá ta záplava jejich výplodů, kterými nás tak vytrvale celá desetiletí zásobují, je zcestná.

   Prostě není špatný mít rozum.

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Gruner | pátek 23.8.2019 20:21 | karma článku: 43,02 | přečteno: 6950x
  • Další články autora

Miroslav Gruner

Víme, že Ukrajina se minskými dohodami zavázala uskutečnit místní volby a to nesplnila ...

V lednu 2022 uvedl O.Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti, v rozhovoru pro AP, že Západ by neměl Kyjev tlačit do plnění minských dohod o zastavení bojů na Donbasu (seznam.cz: "Ukrajina nechce plnit minské dohody")

25.2.2024 v 8:33 | Karma: 38,50 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

Chvála podřimování. V Německu chtěli zemědělcům přitvrdit tak, jak je u nás nemyslitelné

Nad protesty rolníků v Německu se pozastavil i nevlivnější německý deník Frankfurter Allgemeine, konstatuje, že "rolníci poslední dobou vydělávají jako už dlouho ne," a píše, že problémy jsou jinde než ve výši dotací. Pochvalme ČT

8.1.2024 v 11:25 | Karma: 0 | Přečteno: 4693x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

RACHEJTLE = Silvestrovské pokušení a esenbáci (=komunistická policie) na stopě blbý srandy

"Silvestrovská show se v mžiku změnila ve schovávanou, protože ten lampasák střílel ostrými. Tak jsme mu sehráli divadýlko a zavolali esenbáky, sanitku a pohřebáky," vypravoval mi před časem pamětník jisté malé pohraniční dědiny.

2.1.2024 v 7:30 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Nezúčastnit se zasedání RB OSN, ač pozváni = vzdání se vyjádření na celoplanetárním fóru

Prokáže-li se, že české zbraně dodané vládou ČR byly Ukrajinou použity k útoku na ruské území, je to krok, který může Rusko v budoucnu použít jako argument pro ostřelování cílů na území ČR. Vláda má povinnost vysvětlit toto lidu!

31.12.2023 v 13:14 | Karma: 32,89 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Těžký i sladký je život nás, mladších synů mladších synů... císaře římské Říše.

Když byl v 11.století muži udělen titul hraběte dědičně pro všechny členy rodu, nestávalo se to běžně, a takřka nikomu kdo by neměl v ústech hned těsně po narození zlatou lžičku. Přímých potomků je ne více než 1% populace Evropy..

13.11.2023 v 16:54 | Karma: 13,32 | Přečteno: 420x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

Omítám argument, že chceme jen šetřit, řekl Jurečka o důchodové reformě

30. května 2024,  aktualizováno  15:20

Přímý přenos Poslanci dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do...

NATO zaostává v protivzdušné obraně východního křídla, má jen pět procent kapacit

30. května 2024  15:18

NATO má v současnosti k dispozici pouze pět procent kapacit protivzdušné obrany nutných k účinné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1848x
Inženýr z Prahy, dříve komentátor deníku MFD, nyní soukromý podnikatel

Seznam rubrik