Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Těžký i sladký je život nás, mladších synů mladších synů... císaře římské Říše.

Když byl v 11.století muži udělen titul hraběte dědičně pro všechny členy rodu, nestávalo se to běžně, a takřka nikomu kdo by neměl v ústech hned těsně po narození zlatou lžičku. Přímých potomků je ne více než 1% populace Evropy..

     Tím mám samo sebou na mysli původní hrabata a barony, tedy vyšší šlechtu, staré šlechtické rody Evropy, kterým císař knížecí, hraběcí nebo baronskou korunku udělil zhruba ve 12. století.

   Jako třeba mému pra..pradědečkovi. Příslušníku rodiny potomků družiny Karla Velikého, vládnoucí vrstvy Franské říše, který si směl postavit svůj hrad na předměstí Norimberka, kde císař tehdy sídlil, to proto, že jeho předkové, jako příslušníci rodu Winniů (vládnoucího kmene  všem ostatním kmenům Vikingů) pomáhali při ovládnutí dnešní západní Evropy ze severu. Všichni se prý Franků báli, ale můj pra..pradědeček dostal do svého baronského erbu od císaře barvu červenou, což byla tehdy barva míru.

   Pro mne je příjemné vědět, když se dívám na náhrobek s vytesanou sochou svého pra..pradědečka (von der Sack) v katedrále v Erfurtu, že patřil k těm, kteří zde vládli, Durynsko bývalo v těch dobách jedním z významných států. Dnes je z něho mnohem menší spolková země. Pro vaši představu, čím tehdy Durynsko bylo, snad porovnání s tenkrát významem podobným Wettinskem, středověkým státem s Durynskem sousedícím, které bylo předchůdcem dnešního Saska, a z jeho vládců vzešla britská královská dynastie...   Té, jeden z mých prastrýců, byl jako vzdálený příbuzný tajným radou. Nějaký von der Grün, a později prostě von Grüner. Fajn. (Rod von der Sack se v ranném středověku rozdělil na několik větví, z nichž jedna je ta moje. Podobně jako v Čechách například Rožmberkové).

   Proč to vyprávím? 

Baví mne zjištění, jak jsem se stal Čechem: To když císař vdával dceru za přemyslovského krále, a naše rodina v té  době byla správci Chebska, což jí potom zůstalo až do 17. století, tak císař, jak možná víte, daroval Chebsko svojí dceři věnem, no a my jsme se tím pádem stali občany Českého království. Ještě dávno předtím ovšem, ve funkci biskupa v Regensburgu, kam zprvu české knížectví spadalo z hlediska správy nebeských věcí, byl můj pra..prastrýc tím, kdo pomazával českého knížete, když ten přísahal císaři věrnost. 

      Definitivně naše nabyté češství potvrdil můj dědeček, když se po vzniku Československa v roce 1920 přihlásil při sčítání lidu k české národnosti a dokonce pak po válce v roce 1945 dostal diplom za zásluhy o vlast.

      Poněkud úsměvným bodem naší genealogie je, že maminka mého tatínka  mu mou milovanou maminku pojmout za manželku zprvu nedoporučovala. Maminka mi o tom takřka s pláčem pověděla, že protože se mojí babičce zprvu zdála být nízkého původu. Nic nebylo vzdálenější pravdě. Moje milovaná maminka, a vzdávám jí ted´ do nebe ten nejláskyplnější hold, totiž nepocházela z pouhého rodu baronského - jako můj tatínek (i když z kolébky ze stejného kusu dřeva jako předkové prvního císaře z rodu Štaufů, ač tedy dnes již před skoro tisícem let), nýbrž z rodiny, která se oddělila od rodu toho, kdo postavil nejstarší románskou katedrálu v Poitiers (je stará stejně jako přemyslovská rotunda na Vyšehradě, její interiér však umožňoval shromáždění celé budoucí elity Francie) , a který tam z řečnického pultíku chráněného křídly pravého Římského orla (Aquitánie) připravoval svoje přesídlení do Paříže jako její král. Bratr odešel do Lucemburska,a jeho rod /lucemburská vládnoucí dynastie, která dala Čechám Lucemburky) na pamět´ toho se honosí lvem se dvěma ocasy. Stejně jako (později) Přemyslovci... (Ti, zmiňuji mimochodem jinak zcela zásadní věc, mají v generaci před svým povýšením na dědičné krále velkou vazbu na svatou zemi). Později se potomci vedlejší větvě Lucemburků pokrevně spříznili s rodem hrabat (Graben) von a zu Eltz, což je rodina, která dávala Říši dva kurfiřty ze sedmi a dodnes sídlí na jednom z mála hradů západní Evropy, které nikdy nebyly dobyty. Pra..prabába mojí mámy se do té rodiny totiž vdala. Něbylo to spojení ledajaké, protože Eltzové převzali její erbovní hvězdu Faustů na císařské šachovnici do svého erbu: Tu hvězdu  jejím předkům udělil zase jiný císař na návrh rýnského falckraběte, prý na paměť jeho až d´ábelské chytrosti:-). V našem erbu tak byla Šalamounova hvězda moudrosti na císařské šachovnici, a tu si rod zu Eltz ponechal navždy. Potomkem dceřinné linie se stala ta hraběnka Chotková, kterou pojal za chot´ František Ferdinand d´Este, moje vzdálená prateta.

  Tatík baron, matinka hraběnka, kde jste moje paní, kněžno?

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Gruner | pondělí 13.11.2023 16:54 | karma článku: 13,32 | přečteno: 420x
  • Další články autora

Miroslav Gruner

Víme, že Ukrajina se minskými dohodami zavázala uskutečnit místní volby a to nesplnila ...

V lednu 2022 uvedl O.Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti, v rozhovoru pro AP, že Západ by neměl Kyjev tlačit do plnění minských dohod o zastavení bojů na Donbasu (seznam.cz: "Ukrajina nechce plnit minské dohody")

25.2.2024 v 8:33 | Karma: 38,50 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

Chvála podřimování. V Německu chtěli zemědělcům přitvrdit tak, jak je u nás nemyslitelné

Nad protesty rolníků v Německu se pozastavil i nevlivnější německý deník Frankfurter Allgemeine, konstatuje, že "rolníci poslední dobou vydělávají jako už dlouho ne," a píše, že problémy jsou jinde než ve výši dotací. Pochvalme ČT

8.1.2024 v 11:25 | Karma: 0 | Přečteno: 4693x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

RACHEJTLE = Silvestrovské pokušení a esenbáci (=komunistická policie) na stopě blbý srandy

"Silvestrovská show se v mžiku změnila ve schovávanou, protože ten lampasák střílel ostrými. Tak jsme mu sehráli divadýlko a zavolali esenbáky, sanitku a pohřebáky," vypravoval mi před časem pamětník jisté malé pohraniční dědiny.

2.1.2024 v 7:30 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Nezúčastnit se zasedání RB OSN, ač pozváni = vzdání se vyjádření na celoplanetárním fóru

Prokáže-li se, že české zbraně dodané vládou ČR byly Ukrajinou použity k útoku na ruské území, je to krok, který může Rusko v budoucnu použít jako argument pro ostřelování cílů na území ČR. Vláda má povinnost vysvětlit toto lidu!

31.12.2023 v 13:14 | Karma: 32,89 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Výňatek z rozhlas. projevu Winstona Churchilla z 1.X. 1939 k obsazení částí Polska SSSR

"... That the Russian armies should stand on this line was clearly necessary for the safety of Russia against Nazi menance" a dále: At any rate, the line is there, and the Eastern Front has been created..." (překlad v textu níže).

14.10.2023 v 17:16 | Karma: 14,25 | Přečteno: 477x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

Omítám argument, že chceme jen šetřit, řekl Jurečka o důchodové reformě

30. května 2024,  aktualizováno  15:20

Přímý přenos Poslanci dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do...

NATO zaostává v protivzdušné obraně východního křídla, má jen pět procent kapacit

30. května 2024  15:18

NATO má v současnosti k dispozici pouze pět procent kapacit protivzdušné obrany nutných k účinné...

Zeman přijíždí Paroubka podpořit před eurovolbami na akci za mír a prosperitu

30. května 2024  15:10

Bývalý prezident Miloš Zeman zamířil do Teplic podpořit před volbami do Evropského parlamentu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1848x
Inženýr z Prahy, dříve komentátor deníku MFD, nyní soukromý podnikatel

Seznam rubrik