Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrychlování mezilidské čtenářské komunikace

Kdy začal člověk rozumný neboli homo sapiens číst? Nemohlo to být dříve, než vzniklo písmo.  A to se stalo před deseti tisíci lety. Kdy začal člověk číst SMSky? Nemohlo to být dříve, než začaly být na ně uzpůsobeny mobily. A to je – přibližně řečeno – v masovém měřítku zhruba před deseti lety. Poměr dob je tisíc ku jedné. I mezi těmito krajnostmi najdeme určité kulaté historické mezníky. Je to fascinující zamyšlení…

V dalším textu budu doby vzniku historických mezníků poněkud zaokrouhlovat, aby vynikl jejich vzájemný poměr. Detailisté, neberte ty údaje úplně doslova, mi jde zejména o to ukázat exponenciální zkracování těchto dob, úžasné zrychlování celého toho procesu.

Začalo to v dávné Mezopotámii různými hliněnými destičkami, kužely nebo kotouči s různými čarami a otvory na povrchu. Obchodní převaděč  ovcí dostal na cestu od prodejce ke kupci zapečetěnou hliněnou kouli, a v ní stejný počet malých kamínků, jako byl počet ovcí. Kupec při dodávce tu kouli rozpečetil a otevřel. Počet kamínků musel souhlasit s počtem ovcí – byl to důkaz, že převaděč cestou žádnou z ovcí nezašantročil, nesnědl, neprodal bokem na svůj vlastní účet. A brzy si prodejce řekl: „Nač zavírat do duté koule kamínky, když mohu udělat do hliněné nebo kamenné destičky stejný počet nesmazatelných vrypů, a to přímo na povrch. A hle – bylo zde fixované informační sdělení, tedy první písmo. Bratru tisíce let před prvními hieroglyfy.

Asi pět tisíc let existuje plnohodnotné písmo vyjadřující většinu toho, co uměla mluvená řeč. Po piktogramech hieroglyfy, pak klínové písmo atd.

Asi pět set let se písmo tiskne  –  od dob Gutenberga. Opět jde o obrovský skok v intenzitě tvorby fixovaných informací – a tedy i v intenzitě jejich myšlenkového zpracování, tedy čtení.

Asi dvě stě let se, zejména ve světových metropolích, tiskne aktuálně denně, co je nového – tedy existují noviny.

Asi sto let máme film, rozhlas, televizi. Text a s ním i obraz začaly být vidět i v pohyblivé podobě, začalo to být slyšet. Zrodil se pojem multimédia.

Asi padesát let máme počítače. Ty první už déle, ale to byly spíše hračičky pro úzký okruh badatelských výzkumníků. Asi padesát let jsou zde ve významnějším počtu ty sálové obludy, hrčivé, šumivé svou nutnou ventilací superčistého vzduchu, nicméně produkující nově zpracované informace pro lidi opět skokově intenzivněji než tištěné knihy.

Asi polovinu této minulosti, tedy asi dvacet pět let, máme osobní kalkulačky a osobní počítače. K těm osobním už si jedinec nemusel přisedávat v bílém plášti a sterilizovaných bílých galoších. Dělal si na nich, co sám individuálně chtěl, pokud to tedy uměl.

A posledních zhruba deset let jsou plně a masově rozvinuté chytré mobily, notebooky, netbooky, tablety, všem dostupné kopírky, skenery, tiskárny...  Plus světová komunikační síť, velký internacionální Net.

Informace jsou kolem nás jako vzduch v ovzduší. Jen se, člověče, nadechni, kdekoliv jakkoliv čehokoliv.

Co to udělá s chudákem lidským mozkem, po tisíciletí zhruba pořád stejně vyvinutým, to na některých důsledcích sledujeme už nyní. Ale jiné důsledky, zatím se neprojevivší, mohou být, jak se trefně říká třeba v politice, opravdu nedozírné.

Bude se  v blízké budoucnosti ještě vůbec klasickým způsobem ve školách učit? Vždyť tisíce let bylo školní vzdělávání hlavně nalejvárnou faktů, protože fakta byla těžko, přetěžko k sehnání. 

Bude stále existovat něco jako dobrá rada jednoho člověka druhému? Vždyť radu všeho druhu o čemkoliv už si každý bude moci najít sám, bez přímého tázání se jiného živého člověka.

V té záplavě samozřejmě vzrůstá u většiny lidí, zejména mladší generace, nepříjemný pocit typu „nevím, čemu se mám věnovat dříve“. Tedy paralyzované rozhodování. Vzrůstá pravděpodobnost, že v tom valícím se oceánu faktů právě kvůli té rozhodovací paralýze bude logicky přibývat jedinců, kteří prostě pominuli ty opravdu nej nejzákladnější fakta a údaje. Až z toho starší generaci budou vstávat vlasy na hlavě: „Jak to, že neznáš tak základní věci, ty mladý internetový debile?“ A mladší generace bude na to reagovat s energií sobě vlastní: „Na co by mi to bylo znát je, ty předpotopní mastodonte z pravěku? Mně zajímá jen to, co je hustý, a ne to, co je nudný.“

Zkrátka, můžeme se dočkat řady překvapení. Mezigeneračních, vzdělávacích, komunikačních, jiných. Ještě že existuje obor zvaný racionální čtení, který se aspoň trochu snaží udržet člověku  jakžtakž glanc při výběru a mozkovém zpracování toho nedohlédnutelného mračna kobylek – pardon – informací.

Jak to všechno bude – to už není jedna pravda, ale milion různých pravd. Nebo spíše tipů, odhadů, názorů do diskusí.

Nikdo už nikdy jednoznačně nerozhodne. Ale bavit se o tom jistě můžeme. Informace jsou vliv, vliv je moc, moc je opium, kolem zisků a ztrát moci se točí svět.

 Málokteré téma je dnes  tak hodně in.

Autor: David Gruber | pátek 25.7.2014 12:27 | karma článku: 9,97 | přečteno: 455x
  • Další články autora

David Gruber

Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.

26.6.2024 v 12:15 | Karma: 21,99 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3735x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 548x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 379x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1104x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...

  • Počet článků 334
  • Celková karma 27,92
  • Průměrná čtenost 2290x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik