Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Také vás mrzí, že odkládáte naplánovanou práci?

Koho to vůbec nemrzí, nemrzelo a ani trochu nikdy mrzet nebude, ten je šťastný lenoch. Kdo se však nad svým nedokonalým uměním přemoci se aspoň někdy v nějaké oblasti trochu vnitřně ušklíbl, pozastavil... pro toho níže čeká zajímavé čtení.

Problém je starý jako lidstvo samo. I pokusy o řešení jsou obdobně staré. Nejnověji, v posledních asi dvaceti letech, se nám tyto pokusy o řešení nejčastěji snaží někdo tržně prodat coby "moudrost amerických vědců". Zde je pro nutkavé odkládání pracovních a studijních úkolů většinou volen pojem prokrastinace. Ale proč tento pojem nepřevzít, že? Ne se zatracením, ne s nekritickým obdivem, ale tak akorát...

Pokusil jsem se toto vše systémově shrnout a problém definitivně vyřešit. Tedy - nikoliv vyřešit nějakým zázrakem, který vždy stoprocentně zabere, ale postupem, který lidem umožní v dané situaci učinit maximum toho, co se reálně učinit dá.  Postupem, který v sobě zahrnuje optimální mix z metod minulých, současných, ba i budoucích.

Ze své odborné práce na toto téma vám nyní předkládám pár ukázek. Pravděpodobně bude mít tento článek ještě pokračování - ať toho není moc najednou.

 

Takže - ukázka:

 Zkuste sami posoudit několik citátů a pravidel, která formulovali různí chytří lidé v různých zemích a různých dobách. Ti lidé nejspíše o sobě vzájemně vůbec nevěděli. Nejdříve si přečtěte citáty – a než budete číst dále, na chvilku se zamyslete. Četl jsem a slyšel od moudrých lidí, buď přímo z jejich knih nebo zprostředkovaně ústně od jiných vzdělaných hlav, v podstatě toto:

 Člověk ví, co je dobré, ale dělá to, co je špatné.  (J. W. Goethe)

 Lidstvo jde neustále kupředu, ale člověk zůstává pořád stejný. (J. W. Goethe)

 Člověk, když pracuje, tak má nic než pracovat, a když odpočívá, nic než odpočívat. V mizérii polopráce a poloodpočinku nám čas života utíká mezi prsty. (Platón)

Mimochodem - nevytanula vám právě teď na mysli myšlenka na Wericha? Na to jeho (zhruba) "když už člověk je, tak má koukat, aby byl to, co je, a aby se nesnažil být to, co není, protože jinak by nakonec nemohl být ani tím, co je..."

 Už si umím poručit – ale ještě se neumím poslechnout. (přisuzuje se Járovi Cimrmanovi, někdy i Hurvínkovi)

 Člověk stejně jako zvíře jako zvíře posiluje ty návyky a stereotypy chování, které vedou k odměně, slasti, a oslabuje ty, které vedou k trestu, k jakkoliv nepříjemným pocitům. (Sigmund Freud)

 

K citátům si ještě přidejte známé poznatky o pokusných psech I. P. Pavlova a jeho učení o vzniku podmíněných reflexů. A… zamyslete se…

 Nemáte pocit, že vše se týká tak trochu jednoho a téhož? Mimo jiné, že se to týká též prokrastinace? A že termín prokrastinace nebylo nutné nově zavádět, a že celé to je o umění překonat nechuť, zatnout zuby, přinutit se, vytrvat, nepřestat v tom, co nám radí náš pan rozum, naše lepší já?

 

 

 Definice prokrastinace, její hlavní vlastnosti

Dnes o prokrastinaci platí v podstatě toto:

-          Jde o časovou záměnu činností rozumově důležitých činnostmi rozumově méně důležitými, nejednou i rozumově bezvýznamnými, rozumově neproduktivními; avšak vždy momentálně prvoplánově emočně příjemnějšími, než je potlačená či odložená činnost.

-          Jde o upřednostnění příjemnějšího před méně příjemným. Prokrastinující osoba (dále „prokrastinátor“) se zprvu na onu větší příjemnost těší, ale z dlouhodobého hlediska se to nakonec ukáže jako nepříjemnost. Tušení oné celkové nepříjemnosti hlodá v mysli prokrastinátora prakticky už od prvních okamžiků prokrastinování. Ono tušení, stále narůstající, způsobuje, že to, co prvoplánově vypadalo jako menší námaha nebo odpočinek, našeho prokrastinátora vlastně deptá, unavuje. Po dokončení vycpávkové činnosti se mu často chce začít tu rozumnou činnost ještě méně. Prokrastinátor v takových okamžicích bývá kreativním supermistrem sebevýmluv. (Příklad: „Tak, od osmnácti nula nula jsem se chtěl učit na zkoušku, ale odložil jsem to, do půl osmé jsem lelkoval různě po internetu, teď je půl osmé, dneska už mi to nestojí za to začínat s učením, začnu zítra. Opravdu, ale opravdu fakt přísahám podle plánu a včas.“

-          Je to činnost, která vyvěrá z prokrastinující osoby (dále „prokrastinátor“), je aktem její vůle, nejde tedy o vnější přinucení (typu „teď musíš něco odložit, já tvůj šéf ti to přísně nařizuji“). Dá se říci, že prokrastinace je dobrovolný čin.

-          Na druhou stranu, moc dobře se při prokrastinování necítíme. Určitá povrchní emoční úleva, že místo psaní náročné práce třeba hrajeme počítačovou hru, je doprovázená daleko silnějšími emočními pocity negativními – stresem z toho, že jsme vlastně chtěli dělat onu pracovní činnost, že tím odložením si do budoucna připravujeme jen další větší stres; je doprovázená stresem z momentálně sníženého sebehodnocení („zase jsem dneska ten líný blbec se slabou vůlí, k ničemu pořádnému se nepřinutím; pak to budu honit na poslední chvíli, bude mne to stát mnohem více nervů… ale prostě si nějak nemůžu pomoci“).

-          Ta záporná bilance kladných a záporných emocí, radosti z počítačové hry a pachuti z odložení, ta vyvolává únavu. Prokrastinace je tedy takový jakýsi odpočinek-neodpočinek. Je to odpočinek, který psychicky unavuje snad více než ta odložená činnost.

-          Prokrastinace je vnitřní rozpor. Rozum radí naší vůli „musíš teď pracovat na tom a tom, spusť tedy ten pracovní proces, milá moje vůle“. Emoce radí naší vůli „odlož to, dělej něco momentálně méně namáhavého na mozkové závity, pohraj si, sebevýmluvně pracuj na něčem psychicky méně náročném – třeba si přečti časopis, blog, novinky na facebooku – a pak už se asi jaksi nějak opravdu zaber do té rozumem naplánované náročné práce“. Hlas a vliv emocí je v dané chvíli silnější než hlas a vliv rozumu. Chudinka vůle poslechne vždy toho momentálně silnějšího.  Náš pan Rozum, odstrčený v tuto chvíli na vedlejší kolej, běduje, lamentuje… ale je mu to prd platné. Tak nám pan Rozum aspoň kazí radost z té intelektuálně příjemnější činnosti, jízlivě nám připomíná, že jsme si právě zadělali na horší situaci v budoucnu, že plýtváme nenávratným časem života, že oddalujeme splnění našich strategických cílů, přání, snů.

-          Prokrastinace má různou míru, intenzitu. Ve slabé podobě je přirozená, člověk není stroj. Všichni jsme trochu prokrastinátory. V extrémních podobách člověk proplýtvá většinu života, leží jak placka ve stále větší bídě a zmaru, neschopen zajistit si ani základní životní potřeby. Něco jako bezdomovec pod mostem, ale nikoliv doslova a ve všech ohledech.

 

Teď by to asi chtělo ještě pár odstavců o tom, co prokrastinací není. A dále - jak ji zvládat. Dočtete se o tom zde.

 

Autor: David Gruber | úterý 20.8.2013 11:16 | karma článku: 21,91 | přečteno: 3379x
  • Další články autora

David Gruber

Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.

26.6.2024 v 12:15 | Karma: 21,99 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3735x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 548x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 379x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1104x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

  • Počet článků 334
  • Celková karma 27,92
  • Průměrná čtenost 2290x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik