Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Polonegramotná superlůza nazývá řadové lidi nevzdělanou lůzou

Běžní lidé z menších měst a vsí jsou nazýváni řadou  lidí (ne všemi!) z velkoměst, často mladšího věku a často s tituly z netechnických vysokých škol, nepěknými slovy. Jak je to reálně se vzdělaností kritizujících a kritizovaných?

Kdo je vzdělanější a kdo  „nevzdělaný buran“?

Řadový člověk pracující třeba i více fyzicky než duševně, žijící od výplaty k výplatě nebo od důchodu k důchodu, starající se o svůj domek, zahrádku, postarší auto, ten musí mít panečku velmi komplexní znalosti matematiky, fyziky a chemie. Při chovu domácích zvířat též biologie.

Uveďme pár příkladů, co musí takový řadový člověk znát – a ptejme se, nakolik by mu ve znalostech, tedy ve vzdělanosti teoretické i praktické, stačil mladý mudrlant nebo ječivka z velkoměsta z humanitní fakulty.

Řadový člověk musí znát:

Kde je v elektrické zásuvce nulák a kde fáze a proč tam musí být ještě kolík na uzemnění. Kolik voltů je mezi nulákem a fází, o kolik více voltů mezi fází a fází... a jak zapojovat všechny možné žárovky a jiné domácí spotřebiče. Jak nefungující domácí stroječek rozmontovat, co kde spojit a jak zaizolovat, aby to později člověka nezabilo. Jak a kam případně stříknout špetku kontaktolu. Jakým je vodičem či izolantem destilovaná voda a jakým špinavá voda...

V domku bývá často plynový kotel. Řadový člověk musí vědět, kde se bude hromadit zemní plyn, kdyby někde unikal. Čili musí vědět, zda je metan lehčí nebo těžší než vzduch. Musí tedy dobře prakticky znát hmotová čísla uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku v Mendělejevově periodické tabulce. Musí vědět, kolik atmosfér či megapascalů má být na kotli na stupnici tlaku vody, aby se bezpečně vytopil celý domek přízemní, jednopatrový, dvoupatrový.

U domku bývá studna. Řadový člověk ví, proč nemůže  být hluboká více než cca 10 metrů a proč by pak čerpadlo ruční ani elektrické nefungovalo (Torricelliho zákon v praxi).

Řadový člověk zná, jak dlouho tuhne sádra, proč do malty vápno a do betonu cement. Jak dlouho míchat, jak nanášet třeba maltu na strop, aby všechno neopadalo dolů. Všechny menší řemeslné oprávky si totiž řadový člověk dělá sám; nemůže si dovolit ke všemu volat profi řemeslníka.

Řadový člověk ví, jaký nátěr se nanáší vně a jaký venku, jaký na střechu a jaký na zahradní nábytek, jak a čím se ředí, jak dlouho se rozmíchává...

Řadový člověk má dobré fyzikální znalosti momentu síly a krouticího momentu – a ví tedy, jak nastavit gola klíč kusem trubky, když je matice zarezlá a nejde povolit. Na stejném principu ví, jak si nastavit rukojeti svého kolečka (neboli káry), když náklad je příliš těžký.

Řadový člověk ví, jak máchnout kosou do trávy, aby stébla padala jak kuželky a on se příliš nenadřel ani na velkém kusu trávníku.

Řadový člověk ví, v jakém poměru smíchat čistý líh a vodu, aby směs vydržela nemrznout do minus deseti, do minus dvaceti, do minus čtyřiceti stupňů Celsia. Prostě – trojčlenka, úměra.

Mohl bych pokračovat ještě dlouho. Jen kolem údržby vlastního postaršího auta několik stránek.

Třeba bych mohl pokračovat  i regionálně. Každý ten řadový člověk od Spytihněvi (= kousek jižně od Napajedlí) po Břeclav a Lanžhot ví, jak chemicky postupovat, když má vzniknout víno svatomartinské, burčák, stolní, odrůdové, přívlastkové. Při jaké teplotě sbírat hrozny, aby z toho mohlo být vzácné víno ledové... Jak dlouho nechat kvasit, z jakého materiálu má být ta nádoba (tedy sud). Jaký je průšvih, když při několikaletém zrání vína chytne zátka lahve nějakou plíseň – a jak toto nebezpečí minimalizovat... Tam je těch poctivých praktických profesorů vína v každé uličce na tucet...

Velkoměstský elitářský výkvět může namítnout, že hlavně se počítají ty hoch intelektuální záležitosti humanitní - jako umět se kultivovaně správně česky vyjadřovat a tak.

A zde mám snad největší protiargument. Mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby měli příznivci univerzitního profesora ve svém štábu různé transparenty s hesly. Na jedné ceduli bylo uvedeno:

SPOLEČNĚ TO DÁME!

Jenže české sloveso „dát, dáti“ je sloveso dvoupředmětové. Tedy když „dát“, tak „něco“ (= první předmět) „někomu“ nebo „někam“ (druhý předmět). Když ten druhý předmět chybí, jde o základní neznalost jazyka českého, jde o citelnou mezeru v základním vzdělání.

Asi víme, jak fráze „to dáš“ vznikla. V posledních letech se jejím používáním část mládeže chtěla odlišit a vymezit proti generacím dřívějším, které ve stejné situaci používaly spisovné fráze – a měly a mají mnoho možností: „To zvládneš“, „to dokážeš“, „to zařídíš“, „to úspěšně provedeš“.

Jenže – části mládeže ani takovýto výběr nestačil. Uslyšeli novou nespisovnou frázi od někoho, kdo jim imponoval (třeba měl nový pěkný ajfoun) – a bez špetky kritického myšlení to začali papouškovat taky. Jak strašně manipulovatelný je takový papouškovač i ve velmi vážných záležitostech!

Aby bylo jasno – mimo oficiální příležitosti ať si to každý říká, co hrdlo ráčí. A odpustit to lze i každému, kdo se promluvami v jazyce českém neživí a kdo vyniká v oboru jiném.

Ale spojovat takovouto školáckou češtinovou chybu s kandidátem na prezidenta? Viděl jsem záběry štábu prof. Drahoše v den druhého kola voleb. Jak mnoho lidí, starších a hlavně mladších, kolem toho transparentu procházelo!

Kolik jich protestovalo, že nespisovná fráze se k potenciálnímu člověku číslo jedna v celém státě nehodí?

Všichni, kdo protestovali a kdo zvládají výše uvedené znalosti a dovednosti, mohou (poněkud jemně) říkat i kritická slůvka k řadovým lidem menších měst a vesnic.

Kdo prošel kolem nespisovného transparentu nevšímavě a kdo o něčem z výše uvedeného nemá ani šajnu, měl by mlčet.

Ne sutor supra crepidam.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Gruber | čtvrtek 1.2.2018 14:13 | karma článku: 44,37 | přečteno: 4840x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,62 | Přečteno: 3691x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 370x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1103x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 510x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Zelenskému skončil mandát, Moskva v tom vidí šanci k destabilizaci země

22. května 2024  16:09

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v pondělí sice vypršel pětiletý mandát, ale...

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Kde a jak získat voličský průkaz

22. května 2024  16:04

Volby do Evropského parlamentu začínají za dva týdny, již nyní je ale možné žádat o voličské...

Pavel dal „políček“ Bartošovi. Je pro odklad digitalizace stavebního řízení

22. května 2024  15:53

Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš inkasoval ránu ze strany, ze které to nejspíš...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,62
  • Průměrná čtenost 2295x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik