Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poctivé studium medicíny je extrémně náročné…

…stejně jako špičkové studium jiných předmětů a oborů. Reaguji na krásný výstižný článek Kateřiny Karolové. Zatím jsem nezažil výstižnější popis šestiletého studijního pekla zvaného všeobecné lékařství.

Kateřina se o strastech studia rozepisuje zde. Anatomie, fyziologie, histologie, patologie, časem pak třeba farmakologie a další chuťovky. Naučte se nazpaměť do detailů telefonní seznam, no! (Je myšlen ten klasický tlustý papírový z dob pevných linek).

Znal jsem problematiku zvládání medicíny – základní studium na fakultě, pak různé atestace, stresy lékařů z každodenní praxe, problémy  komunikace s pacienty, syndromy vyhoření, slasti a strasti řízení nemocnic atp. – protože mýma rukama prošly po malých skupinkách stovky  lékařů; od těch budoucích, tedy mediků, přes neatestované, atestované, sekundáře, primáře, ředitele nemocnic, docenty, profesory, ministry zdravotnictví…

Poměrně často se mne lidé ptají, které profese vyhledávají mou pomoc nejvíce, jací lidé nejvíce potřebují efektivně číst, studovat, koncentrovat se, motivovat se, skoncovat s prokrastinací…  S odpovědí vždy váhám – tyto věci potřebuje přece více či méně každý ctižádostivý a vzděláníchtivý člověk, který nechce skončit do penze jako kopáč kanálů nebo uklízečka. Chodily ke mně všechny duševní profese – od farářů po matematiky. Ale hned při tom váhání nad odpovědí mne vždy napadne, že správný učitel a poradce má na otázky odpovídat jasně, srozumitelně, výstižně a konkrétně. Takže odpovídám – nejvíce mne  od počátku mé praxe v 80. letech vyhledávali ti, kteří měli něco společného s medicínou, s lékařstvím.

Jak ale obstát coby učitel před lékaři, když ve svém kurzu racionálního čtení mám – a nemohu nemít – řadu kapitol z jejich oboru; stavbu oka a jeho funkci při čtení, práci mozku při učení, ve všech fázích paměti – tedy při vštěpování, uchovávání v čase, kreativním rozvíjení zapamatovaného, při výdeji slovem nebo písmem v situacích běžných i velmi náročných…

V rodině jsem měl lékařů řadu, takže za desítky let společného soužití jsem leccos pochytil od nich. Sám jsem však studovat medicínu oficiálně nesměl; měl jsem politický zákaz, který v době mé maturity vypadal naprosto celoživotně a nepřekonatelně. To bylo tehdy tak, milé děti a milá mládeži, že největší překážkou studia pro mladého člověka bylo, že tutéž duševní profesi zastávají jeho rodiče - nečlenové totalitní KSČ.

 „Otec primář, matka primářka, a ty, zhovadilý jedničkáři, si dovoluješ chtít studovat medicínu? No tak to ti zatrhneme, žádné dynastie zas.aných intelektuálů v našem socialistickém ráji trpět nebudeme! Na doktory budou studovat děti z dělnických rodin!“ A přijímací řízení skončilo často už v prvním kroku – na uliční organizaci KSČ v místě bydliště. Prostě – zamítavé stanovisko. A když ne zde, tak na vyšší linii „strany“ zcela určitě.

Všimněte si, milá mladší generace, že se takovýmto lidem se zaraženým studiem nikdo dodnes účinně neomluvil. Aspoň kdyby byli přiměřeně odškodněni finančně, aspoň kdyby jejich slovo třeba u soudu nebo kdekoliv na veřejnosti dnes platilo více než slovo tisíce těch, kteří studovat směli… ani toto minimum úcty a respektu vůči nim není dnes splněno… čili těžko naši zemi v současnosti mít za demokratický právní stát…

Takže – studovat medicínu jsem oficiálně nesměl, jen na hutnickou fakultu mne milostivě vzali… A po letech se stalo, že jsem měl na kurzu coby učitel racionálního čtení a studia před sebou devadesátiminutovou kapitolu „stavba a funkce oka“. Bylo to v roce 1987 v Banské Bystrici a mezi mými žáky seděl pan doktor Milan Izák (dnes profesor oftalmologie), jeden z nejlepších evropských očařů, dnes jediný evropský držitel Oscara z Hollywoodu za odborný film o lidském oku. Doktor Izák celý ten kurz v Banby organizoval, do kurzu s ním chodil i jeho synovec – medik.

No to si dovedete představit, jak jsem se tehdy u flipchartu styděl! Naléhal jsem, že si půjdu sednout do lavice a tu devadesátiminutovku  za mne vezme Milan Izák. Ale on k tomu nenechal dojít: „Len rozprávajte, pán inžinier,“ povzbuzoval mne.

Na konci toho výukového dne si mne vzal stranou. Udělal mému výkladu korekci – natolik velkorysou a taktní, že si ji pamatuji doslova dodnes:

„Prvá polovica vášho výkladu byla v poriadku… na tu ďalšiu časť sú rôzne názory, ani dvaja špecialisti sa nezhodnú… tých šesť svalov oko skutočne zvonkajšku má… ale ten siedmy, musculus ciliaris, je vnútri oka, vnútri… zvonkajšku ťažko bysom ho hľadal…  A viete čo, pán inžinier, prídite zajtra po lekciach ku mne na kliniku, všetko vám ukážem, prístroje, s pacientmi sa pozhovárate… a poradím vám tu najvýstižnějšiu literatúru… preštudujete si ju, to viete nad iné dobre… a budete pre svoje účely o oku vedieť to isté, čo ja.“

Jak řekl, tak učiněno. Nahlížel jsem do složitých přístrojů z té doktorské strany… mluvil s dojatými pacienty, kteří byli třeba deset let slepí a teprve od včerejška viděli (díky skvělé implantaci gelové čočky panem Izákem), další týden si napůjčoval odborné knihy, o kterých bych se jinak v životě nedozvěděl a nastudoval je stylem mistrovského racionálního čtení. (To je čtení velice tvůrčí, pečlivé a takové, že po přečtení knihy tímto čtením víte v tématu knihy totéž co autor, ba leckdy i kreativně více.) A od té doby nemám z oftalmologů či jiných lékařů ve své učebně vůbec špatný pocit.

Obdobně mi pomáhali a doučovali mne žáci-chirurgové, žáci-neurologové (pozvánka do ordinace – „Davide, šup na EEG, za 40 minut tě vyšetřím a pak ti to všechno vysvětlím…“)

Vrcholem satisfakce byl před lety můj kurz racionálního čtení pro lékaře Okresní nemocnice Prostějov. Nastala polední přestávka prvního výukového dne: „My jdeme na oběd do doktorské jídelny, děli všichni moji žáci. Ale kam půjdeš ty, Davide? Víš co, vezmi si na sebe bílý plášť a pojď s námi; nikdo nepozná, že nejsi doktor.“

To bylo poprvé, kdy jsem přestal chtít ty určité normalizační komunisty pozabíjet za svou zničenou, zakázanou kariéru univerzitního profesora. O smír v duši se zasloužil stav lékařský.

Časem se stala z každé mé návštěvy lékaře – s věkem i častěji jako pacient – radost a potěšení. Komunikační radost; a věřím, že oboustranná.

Stav lékařský převažoval mezi mými žáky proto, že moje vědění o lepším zvládání studia atp. nejvíce potřeboval. Medicínu nelze ošulit – na rozdíl od některých jiných oborů, které bohužel zejména v posledních letech u nás přímo rozkvétají.

Jako člověk, který poučuje druhé, jsem se snažil i v řadě jiných oborů dobudovat si profesorskou úroveň vědomostí, znalostí a dovedností aspoň de facto, když už to nešlo de iure. Nakolik se mi to dařilo a daří, to posuzují přes pětatřicet let jiní. Nejen slovy, ale hlavně tím, kam to v životě relálně dotáhli a dotáhnou.

Zdravím srdečně všechny kolem medicíny a kolem jakékoliv seriozní duševní práce vůbec!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Gruber | pátek 15.2.2019 12:21 | karma článku: 31,99 | přečteno: 3411x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 23,64 | Přečteno: 679x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,55 | Přečteno: 517x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,86 | Přečteno: 314x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1089x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 500x | Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

VIDEO: Oddanost není bezbřehá. Někteří důstojníci Putinovi nezasalutovali

9. května 2024  16:11

Během oslav Dne vítězství na vojenské přehlídce v Moskvě nevládla úplně jednotná atmosféra, jak by...

Havlíčkův vodopád vulgarismů. Citoval starostu Řeporyjí Novotného a káral premiéra

9. května 2024  15:52

Provokativně vystoupil ve Sněmovně šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček. Chce, aby se premiér a...

České voliče k evropským volbám žene protest proti vládě, ukázal průzkum

9. května 2024  15:39

Jako nejčastější důvod pro účast v červnových volbách do Evropského parlamentu je pro české voliče...

Vědí, že to podělali, vytkl Babiš vládě migrační pakt. Slíbil, že přitvrdí

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  15:32

Přímý přenos Poslanci mají pokračovat ve schvalování návrhu koalice na zavedení korespondenční volby pro české...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 23,64
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik