Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Letní či zimní čas? A co takhle jediný celosvětový čas?

Svět již je jednou globální vesnicí. Neměla by tedy být v celé vesnici pro pořádek stejná nejen minuta, ale i hodina? Mnohé by se tím zjednodušilo…

Čtyřiadvacet časových pásem, jak je známe po zeměkouli dnes, vznikalo v době, kdy většina lidí „seděla na zadku“ ve svém bydlišti a blízkém okolí. Cestovat, zejména cestovat do vzdáleného zahraničí, byla záležitost značně exkluzivní. Málo lidí létalo daleko přes poledníky, málo lidí si tedy muselo přeřizovat hodinky a vůbec dávat bacha na to, že například v pražských 9:40 dopoledne v takovém New Yorku zdaleka ještě není 9:40 a že tam tedy lidé nemohou například běžně pracovně jednat; a že by bylo neslušné v pražských 9:40 někomu do New Yorku telefonovat.

Nicméně v dnešní době globální vesnice (která bude své rysy do budoucna stále posilovat) je na čase, aby například:

  • Přestalo složité luštění letových řádů letadel; aby čas příletu a doletu byl prostě jeden jediný, jasný, jednoznačný.
  • Všechny počítače, tablety a chytré mobily světa měly nastaveno stejné číslo označující hodinu (a stejné číslo označující minutu – to už mají).
  • Aby odpadla datová hranice kdesi v Tichomoří. To přece není žádná legrace, když na velké výletní lodi kolem svého dne osmnáctých narozenin přeplujete na východ; před minutou už vám podle data bylo osmnáct, mohli jste legálně chlastat, teď je o den méně – takže si podle zákona nesmíte připít ani sklenou vína. A při návratu lodi zpět na západ už zase můžete. Nebo co když se na takové lodi narodí dítě právě v momentu přechodu datové hranice? Jaké mu napsat datum narození? To vše jsou legrácky do plytkého zábavného seriálu; ale – co když je někdo těsně před datovou hranicí právě osmnáctiletý, tedy samostatně způsobilý k právním úkonům, chystá se právě podepsat právní akt o milionové hodnotě, ale těsně před dotekem jeho ruky s propiskou smluvního papíru už je loď za „čárou“, on tedy ještě nemá osmnáct – a jeho podpis tedy neplatí? Kolem toho by jistě mohly být velké soudní tahanice…
  • Ve zprávách celého světa bylo vždy jasné, kdy se která přírodní, politická, sportovní, kulturní nebo jinak význačná událost stala. Bez nutnosti převádět si to podle místa vzniku na domácí čas…

Prostě všude by platil Greenwichský čas neboli GMT. Pouze by zmizela  vazba onoho hodinového čísla na hodinkách na polohu slunce na obloze.

No ano, nevýhody jsou zde také. Ve většině světa by přestalo platit ono obvyklé „vstává se kolem sedmé, práce je (plus minus něco – to zde neřešme) od osmi do šestnácti, večeří se kolem osmnácté, spát se jde kolem dvaadvacáté“. Takhle by to měli jen na Britských ostrovech a jižněji v nejzápadnějším cípu Afriky.

A jak třeba v australském Sydney (dnes GMT + 10)?

Vstává se kolem jednadvacáté, práce je (plus minus něco – to zde neřešme) od dvaadvacáté hodiny jednoho dne do šesti dalšího dne, večeří se kolem osmé, spát se jde kolem dvanácté.

A jak třeba v New Yorku (dnes GMT – 5)?

Vstává se kolem dvanácté, práce je (plus minus něco – to zde neřešme) od třinácti do jednadvaceti, večeří se kolem třiadvacáté, spát se jde kolem třetí.

Dnes jistě nezvyk; ale tipoval bych, že do pár měsíců by si to sedlo, výhody by převažovaly. A u koho by si to „sedalo“ pomalu, mohl by si pomáhat paralelně tím starým časem. Tak jako si dnes ještě mnohdy pomáháme u slovenských televizních reklam, kdy uváděnou „úžasnou“ cenu v eurech rychle dělíme pětadvaceti, abychom byli v obraze, zda ty brambory nebo sekačka na trávu jsou dražší nebo levnější než u nás.

A ještě jednu vadu specificky pro nás Čechy by to mělo: Pamatujete na hru Smoljaka a Svěráka Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem? Člen výpravy, učitel, udělal pár kroků rovným směrem, prvních pár kroků pravdivě tvrdil „jdu na sever“ a pak beze změny směru chůze „a už jdu na jih“. Kdyby to autory tehdy v roce 1985 napadlo, mohl ten učitel poté ještě kolem vrcholového bodu zeměkoule chodit v malém kruhu dokola a pravdivě říkat: „Mám sedm hodin – a už mám osm hodin – a už mám devět hodin – a už mám deset hodin…“ a třeba si při tom neustále přetáčet ciferník svých hodinek… Po zavedení jednotného světového času, tedy jediného časového pásma pro celý svět, už by ta druhá učitelova legrácka nebyla možná.

Co by se ještě změnilo? Na to už dávám prostor vám diskutujícím…

Publikováno v 7:09 GMT.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Gruber | pátek 14.9.2018 9:09 | karma článku: 28,90 | přečteno: 1276x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 31,54 | Přečteno: 2818x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 536x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 353x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1098x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 506x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:54

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 333
  • Celková karma 31,54
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik