Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Film „Pane, vy jste vdova“ – to jsme byli ještě světoví

Viděl jej asi každý, a to mnohokrát. Ale jak to tak chodí, třeba až při desátém zhlédnutí si všimnete něčeho, čeho devětkrát předtím ne. Já jsem teď konečně pomyslel na jména a příjmení filmových postav vcelku…

… a je to paráda. Ne nadarmo se říkává, že Češi dovedou být světoví tím, jak vstřebají na svém území uprostřed nejstaršího kontinentu všechny inspirativní vlivy z východu, západu, severu i jihu – a přidají něco tvořivého navíc. Tak jako to mívali ve své hře třeba naši hokejisté v letech, kdy vyhrávali mistrovství světa…

Ale pojďme k těm filmovým osobám:

Nejdříve to vypadá na drtivou převahu německých, popřípadě anglosaských jmen. Tak jako třeba v seriálu Návštěvníci, s nímž se už předem napevno počítalo i pro německý trh a kde musel mít hlavní hrdina nečeské jméno Adam Bernau.

A v „Pane, vy jste vdova“? Hlavní hrdina astrolog je Stuart (Stewart?) Hampl. Králové jsou Rosebud a Oscar. Jsme v anglosaském světě. Dále tvrdí muziku major Robert Steiner (E. Cupák). U tak ostrého jména už jen scházelo, aby mu tvůrci filmu (Macourek + Vorlíček) tehdy dali filmovou funkci obersturmführer. Možná jim to při psaní scénáře kreativně cukalo rukou, ale asi to zavrhli jako příliš divoké.

Molly Adamsová – to je přece typická anglická či americká kráska (zde Olga Schoberová). Něco jako Rose Dawson. Ale film Titanic vznikl o čtvrtstoletí později.

Generál Otis (Č. Řanda) – takové jméno může být všude v tom nejvyspělejším světě; může ho mít třeba i firma vyrábějící výtahy, pokud počítá s exportem do mnoha vyspělých zemí.

Zemitý Vladimír Menšík ztvárnil postavu jménem Bloom. Ano, byl to pěkný kvítek, jak to triviálně vědí o tomto slově v Anglii.

Vícenásobná vražedkyně (H. Růžičková) byla Stubová. Tedy odvozeno od mužského příjmení Stube. V Německu je to skoro tak časté příjmení jako u nás Horák nebo Pešek.

A stále jsme v Německu – úžasný Miloš Kopecký byl profesor Somr (někdy psáno Sommer). Jeho hláška „abych z vás neudělal nezaměstnaného“ nám dlouhá léta zněla jako naprosté sci-fi. Nezaměstnaní přece u nás vůbec nebyli, leda tak někde v Západním Německu – a tam to bylo od nás dále než na Mars.

Ambiciózní, avšak výkonností průměrný (a tedy snadno podplatitelný) herec představovaný J. Lírem se jmenoval Gugenheim. Jako ten nejbohatší pasažér Titaniku (ale Titanik, jak už jsem uvedl, vznikl mnohem později).

A jak tvůrci smísili západní anglo-německé vlivy s vlivy východními, tedy poněkud jihovýchodními? No přece příjmením Keletti, Kelettiová (O. Šimánek a Iva Janžurová). Na wikipedii je to příjmení s  –tt-, já bych dal spíše –t-, tedy Keleti… ale to není podstatné. V Maďarsku je to opět časté asi jako u nás Horák nebo Pešek.

A tím jsme popsali ten ohromný kreativní rozjezd Miloše Macourka a Václava Vorlíčka pouze v oblasti jmen filmových osob. Jejich rozjezd v invenci a v zápletce filmu, v hláškách a dialozích vůbec – to je ještě mnohem ohromnější a na samostatný text. V invenci se to podle mne jistě vyrovná například nejlepším bondovkám.

Snad z té spousty inspirativního v tom filmu bych ještě zmínil scénu pana krále Rosebuda (Jiřího Sováka) v čestné lóži na divadelním představení. Jako by ta jeho nálada, gesta, znuděné cynické poznámky (ovšem při zachování královského dekóra) z oka vypadly témuž ve čtyřdílné francouzské sérii Hrabě Monte Cristo (natočeno 1998, tedy 28 let po Pane, vy jste vdova).

„Chtěl tím snad autor hry něco říci?“

„Asi sotva.“ Haha.

Nemrkli francouzští tvůrci Monte Crista před psaním svého scénáře na tento ryze český film? Možné by to bylo.

Tak možné, jak se vážně uvažuje o tom, že inspirací ke slavnému americkému sci-fi filmu Vesmírná odyssea 2000 byla ryze česká sci-fi Ikarie XB1. Jako byly slavné trikové filmy Karla Zemana inspirací pro pozdější americké filmy podobného žánru. Jako je Limonádový Joe (1964) westernovatější než ty westerny americké; ten český navíc s ironickým nadhledem.

Škoda jen, že v tak mnoha oblastech jsme my Češi byli inteligentnější, nápaditější a zároveň světově první, průkopničtí – a nejvyspělejší zahraničí se už jen později inspirovalo, avšak zaplavovalo tou svou inspirací či variací desítky zemí světa, včetně naší země; za současného sklízení stokrát větší slávy a peněz než ti naši geniální průkopníci.

V dobách, kdy mnoha lidem u nás připadá, že jsme někde na chvostu (ve zvládaní covidu, v rychlosti stavby dálnic, rychlých železnic a staveb vůbec, v morálce politiků i jiných, ve ctihodnosti práva, v pořádku a kázni…) je dobré povzbudit se myšlenkou, že nejednou dovedeme být i na špici.

 

Autor: David Gruber | neděle 16.5.2021 18:53 | karma článku: 31,87 | přečteno: 1705x
  • Další články autora

David Gruber

Mladý svět – centrum veškerého dění

Ohnisko všech našich celebrit sídlilo před lety na adrese Panská 8, Praha 1. A jejich nejprestižnější setkání bývalo vždy na samém konci roku. V den výročí vám prozradím, jak jsem se na ně dostal a koho tam potkal i já...

31.12.2021 v 15:54 | Karma: 20,85 | Přečteno: 488x | Ostatní

David Gruber

Vinnetou po sté a prvé – tentokrát německá verze

Blíží se Vánoce – a ČT zařazuje hity filmové historie. Včera jsem si všiml, že na ČT 2 bude Vinnetou I ve dvou jazykových verzích. A tak jsem jej celý shlédl německy. Dojmy viz dále – a také prozrazení významu slova Vinnetou.

21.12.2021 v 12:17 | Karma: 31,12 | Přečteno: 1288x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Změna významu slova „návrh“

S údivem sleduji, jak řada lidí, i vzdělaných, dává najevo, že slovo „návrh“ mění svou původní definici (nezávazně nahozená možnost druhému v komunikaci) na novou – na synonymum slova,„příkaz“ či dokonce „rozkaz".

11.12.2021 v 11:39 | Karma: 45,46 | Přečteno: 6117x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Klimatická konference v Glasgow nebo v Glasgowě?

Mohli se o ní z médií dozvědět lidé v celé naší zemi. V Praha, v Brno, v Kostelec nad Černými lesy, ba i v Prčice... Gramaticky jsou ovšem správně možné oba tvary – v Glasgow i v Glasgowě.

16.11.2021 v 8:40 | Karma: 26,87 | Přečteno: 573x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Morawiecki nepodá ruku Babišovi

Polský premiér odmítl jet na demografický summit do Maďarska, aby se tam nemusel setkat s českým premiérem. Platit do Bruselu pokutu dvanáct milionů korun denně, to se Polákům zajídá. Ale kdo má na té roztržce jaký podíl viny?

23.9.2021 v 15:16 | Karma: 28,72 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik