Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropský den jazyků – jak jsme na tom s cizími jazyky?

Před chvílí jsem absolvoval své povídání na téma cizích jazyků naživo v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum. Rozumím tomu, že hostů pořadů je hodně a že jeden každý má prostor pouze v řádu desítek sekund. Nicméně...

...nicméně ještě je tady blog idnes, kde se dá sdělit to, na co tam nebyl čas. Dovolte mi tedy volně zopakovat hlavní otázky tohoto rádiového pořadu – a stručné výstižně na ně odpovědět:

 

Jak lidé v česku ovládají cizí jazyky a proč?

Mladá generace dobře, střední a starší tragicky. Tragicky už proto, že jsme první zemí na světě, kde vznikla věda lingvopedie, tedy nauka o efektivním studiu cizích jazyků. Zakládací knihou lingvopedie je publikace Jak se efektivně učit cizí jazyk, která vyšla v pěti jazycích – kromě češtiny ještě slovensky, polsky, anglicky a německy. Jen česky jí vyšlo v mnoha dotiscích a deseti vydáních téměř dvě stě tisíc výtisků. Třetí české vydání této knížky vyhrálo v prodejnosti světovou výstavu Expolingua Praha 1992 a nechalo za sebou všechny špičkové zahraniční konkurenty. Lze jen litovat, proč toto vítězství mělo menší publicitu než třeba obdobné vítězství českých hokejistů v Naganu. Kdyby to mělo jen poloviční publicitu, je dnes po problému – a jsme dnes přinejmenším trilingvální zemí, kde až na patologické případy všichni umějí česky, anglicky a německy. A diskusních rozhlasových pořadů by zde vůbec nebylo třeba.

A proč je to u střední a starší generace tragické? Totalita a nemožnost styku zejména s anglicky hovořícím světem je částečně objektivním důvodem, ale z větší části výmluvou. Kdo se poctivě učil dva cizí jazyky na střední škole, ten v době maturity z nich mohl složit dvě tehdejší náročné státní zkoušky. Výjimečně špičkoví studenti gymnázia – odhaduji jich tak na maximálně deset v celé zemi v každém maturitním ročníku – mohli rovnou skládat státnici z těchto dvou jazyků na filozofické fakultě na doktorát.  Většina lidí se učila nikoliv poctivě; šolíchání se vyplácelo a zdálo se, že to tak bude pořád.

Lingvopedie neboli jakási „psychologie učení“ stojí na hlavních pilířích jako

  • profesionální koncentrace a umění pokračovat i po opadnutí počátečního nadšení,
  • paměťové dovednosti,
  • odstraňování vnitřních bariér ostychu aktivně hovořit, tedy tzv. psychovzorce opozice podvědomí,
  • a vůbec celé velké součásti racionálního čtení, která se nazývá rychlostudium.

 

Jak rychle se může chronický začátečník střední a starší generace naučit teď?

Především – internetové „lákavé inzeráty“ typu „použila naši zázračnou metodu a do týdne již plynně hovořila anglicky“ považuji za podvod. Nicméně z nuly na úroveň B2 (= složený First Cambridge Certificate) se lze dostat správným postupem místo za 600 hodin klasické výuky za pouhých 120 hodin intenzivní profesionální výuky. „Postup – viz výše, to je telegraficky. Podrobně jsem to popsal v řadě knih a desítkách časopiseckých článků, vyšlých v celkovém nákladu desítek milionů výtisků. A ověřil, odzkoušel na sobě a stovkách svých žáků.

 

"Kolik jazyků umíte vy?"

ptal se hostů diskusního pořadu rozhlasový moderátor. Já bych odpověděl, že v angličtině a němčině dovedu dělat svou práci, tj. přednášet a psát maily, články, knihy. Jó, dohovořit se, dorozumět se, třeba jako turista, to je mnohem, mnohem nižší cíl. Jazyky můžete kombinovat, využívat řeč těla, za chybu vám nikdo hlavu neutrhne. V podstatě jsem nezažil kdekoliv na světě situaci, že bych se nedorozuměl. Třeba v ukrajinské Koločavě, v restauraci Četnická stanice se sejde u piva mnohonárodnostní společnost, kde všichni mluví ukrajinsky s ruskými, českými a slovenskými vložkami – a všichni všem rozumějí na 99 procent.

Náročné pracovní vyjednávání dovedu vést i polsky nebo rusky.

Francouzsky bez chyb čtu nahlas text. Což je samozřejmě žalostně málo.

A to nejtěžší nakonec – jsme schopen i delší dobu mluvit slovensky tak, že Slováci pokývají uznale bradou a řeknou „nemá prízvuk, chalan“. Což není jen o o tom nebýt zaskočen výrazy jako cencúľ, olovrant, žubrienka v mláke, není jen o správném vyslovování „nie“, ale též o souhláskách jako d, t, ž, š – které rodilí Slováci vyslovují citelně jinak než my Češi.

Takže - nejsem žádný honič polyglotovských rekordů. Raději méně - a více do hloubky. Ale kdyby bylo zapotřebí, tak jistě dokážu do hlavy rychle přidat další cizí jazyk. A naučit druhé, jak to udělat taky tak.

 

Je podle vás důležité ovládat aspoň jeden cizí jazyk?

Bože, to byla také jedna z rozhlasových otázek! Jako by se ptali, zda je důležité pro člověka jíst, pít dýchat...

Ano, je to důležité – kromě dvou domácích jazyků – češtiny, protože jsme Češi – a angličtiny, protože žijeme na planetě Zemi – aspoň ty sousední němčinu, polštinu, slovenštinu; a podle gusta další cizí jazyky.

 

Nechybí vám angličtina v českých novinách, pořadech?

Trochu v novinách chybí, ale bilingválních tiskovin a textů na displeji se podle mne dá sehnat dost. Chybí mi angličtina plus zároveň čeština kdykoliv přepnutelná plus zároveň volitelně textové titulky v jazyce obrazového pořadu (filmu) nebo v tom jazyce druhém. Anglický film s českými titulky, anglický film s anglickými titulky (což je častý případ pro anglické neslyšící), obojí jsou výrazné schůdky v cestě za porozuměním mluvě anglických rodilých mluvčích – tedy té nejtěžší složky studia angličtiny. Každá z těch situací, tedy české titulky a anglické titulky, pomáhá psychologicky jinak a je nezbytné obojím si projít.

Říká se, že za málo anglických nebo německých filmů v originále v televizi může dabingová lobby, která nechce ztratit své kšefty. Něco na tom může být. Ale na druhé straně – některé dabéry máme opravdu na světové špici. Co by byl Louis de Funés bez hlasu Františka Filipovského? Co by byl Belmondo bez hlasu Třísky a pak Krampola? A Old Shatterhand bez nejkrásnějšího hlasu českého herectva, tj. bez hlasu Vladimíra Ráže? Bílý bratr by byl poloviční...

Takže – je to jako se vším. Moudrý člověk vždy dojde k závěru, že nelze soudit jednoznačně...

Autor: David Gruber | úterý 26.9.2017 13:41 | karma článku: 28,33 | přečteno: 848x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 32,87 | Přečteno: 3343x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 542x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 365x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1102x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 508x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 32,87
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik