Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete být navždy vězni našeho státu?

Jistěže ne. Cesta k nezávislosti na jednom státu vede přes ovládnutí cizích jazyků. Na prvním místě angličtiny. V naší zemi ještě pak němčiny – kvůli tomu, že máme doslova u nosu jednu z nejvyspělejších a pro život nejpříjemnějších částí světa – Bavorsko, Rakousko, Švýcarsko, zbytek Německa.

Nevěřte tomu, kdo vám prohlašuje, že se lze naučit anglicky z praktické nuly na dorozumívací úroveň za týden. To je, jako by vám sliboval, že překročíte rychlost světla. Nicméně – dobrá metodika vám může pomoci v rychlosti a kvalitě učení přesednout „z bicyklu do supervlaku typu TGV či šikanzen“.

Z moře dobrých rad, tipů a triků vypíchnu dnes jen jeden – ale z nejpodstatnějších: Slovíčka a fráze. Kdo je zná, ten už se nikdy neztratí.

Průměrný evropský jazyk má úplnou slovní zásobu přes sto tisíc slov. Avšak v osmdesáti procentech běžných mezilidských komunikačních situací se dostatečně dorozumíte s pouhým jedním procentem této velekupy  - s tisícovkou nejfrekventovanějších slov. Asi pět procent z těchto „slovních jednotek jazyka“ jsou vlastně fráze, tj. ustálená spojení několika slov. Budu proto dále pro „slovo“ nebo „frázi“ používat jeden společný pojem „lexikální jednotka“.

Zaprvé: Používejte kartičkovou metodu – na jednu stranu, jak se to anglicky píše (spelling) a přepis, jak se to čte (transcript), na druhou stranu český význam a případné poznámky a souvislosti (Czech equivalent).

Zadruhé: Dejte přednost tomu, co můžete co nejdříve vyzkoušet s cizincem neumějícím česky. Třeba pozdravit, vzájemně se představit, zeptat se na cestu, ukázat cestu. Požádat o něco, třeba včetně řeči gest a mimiky. Poděkovat. A hned po začátku šprtání lexikálních jednotek – nejpozději do týdne po začátku – to vyzkoušejte. Byť jednominutový rozhovor s cizincem, kdy jste neshořeli a nepropadli se hanbou, je tak úžasnou motivací do další práce, že se jí máloco vyrovná.

Zatřetí: Počítejte s ochabováním počátečního nadšení. Proto si napište a naučte se: První a druhý den po třiceti lexikálních jednotkách, třetí až pátý den po dvaceti, šestý až desátý den po deseti – a pak už vždy po pěti lexikálních jednotkách denně – až do úplného vítězství. Toto jsou minimální počty – ty můžete překročit jako „úderník“, nikoliv však „podkročit“. Učte se minimálně dvakrát do týdne, optimum je čtyřikrát týdně. Aspoň jeden den v týdnu se na veškerou angličtinu vykašlete, ať nejste přetrénovaní.

Začtvrté: Zapojte co nejvíce smyslů. Při psaní si slovíčka říkejte nahlas. Jde-li to, demonstrujte lexikální jednotku gestem, pohybem, představou obrázku, jakoukoliv myšlenkovou spojitostí. Při zkoušení sama sebe při každém neúspěchu propukněte v nefalšovanou zuřivost na sebe sama – a v té rozlícenosti zopakujte nahlas správné slůvko aspoň sedmkrát. Masochismus je zde namístě.

Zapáté: Každý pokrok pravidelně procvičujte s rodilým mluvčím na dalších minirozhovorech. Nebo aspoň s nerodilým mluvčím, který umí dobře anglicky a nerozumí česky. Nebo aspoň s Čechem, který umí dobře anglicky a v momentech vašich minirozhovorů na češtinu „tvrdošíjně zapomene“. Není možné, abyste nikoho takového ve svém okolí neměli.

Zašesté: Vyčleňujte si pravidelně slovíčka prekérní – a tvořte takové věty, v nichž se co nejvíce takových slovíček vyskytuje v nějaké kombinaci. Učte se ty věty nazpaměť – a s porozuměním.

Zasedmé: Neváhejte se započetím. Podle výše uvedených šesti bodů může pracovat kdokoli kdykoli.

A chtěli byste v angličtině vést obchodní jednání nebo dokonce prezentovat před více lidmi? To už je větší námaha – například Expresní angličtina pro zaneprázdněné, která má asi 150 hodin výuky s učitelem plus 150 hodin průběžného koučovaného samostudia. To necháme na jindy.

Teď jde jen o to získat základní nezávislost na tomto státu; mít možnost (možná ji nikdy nevyužijete, ale co kdyby…) jej opustit a ve vyspělé cizině přežít jako člověk. Co už chcete stručnějšího a více polopatického než toto grubrovské pohodové sedmero? Pro sebe. Pro své přátele, kterých je s tímto problémem v naší zemi pořád strašně moc.

Cestovat kamkoliv ven už se svobodně může – co by za tu možnost předchozí generace daly! Ale k vycestování je třeba dvojího:  a) smět, b) domluvit se tam nejen jako opečovávaný turista zájezdu. Kdo to druhé stále neumí pořádně, ten si i tolik let po sametu dělá další dílčí totalitu sám v sobě.

A kdeže je k nalezení ta „tisícovka nejfrekventovanějších slov“ angličtiny? Třeba něco vygúglujete…

Good luck!

 

Autor: David Gruber | pondělí 28.10.2013 17:29 | karma článku: 17,99 | přečteno: 817x
  • Další články autora

David Gruber

Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.

26.6.2024 v 12:15 | Karma: 21,99 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3735x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 548x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 379x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1104x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

  • Počet článků 334
  • Celková karma 27,92
  • Průměrná čtenost 2290x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik