Velkolepý projekt začíná (1)

Rozhodla jsem se uvařit všech 1500 receptů z kuchařky od Marie Sandtnerové. Zde je tedy první příspěvek a s ním i recept na pravé české vdolky.

Jako první jsem si vybrala recept na "české vdolečky" ze strany 260. Mohla jsem vybírat mezi vdolky Bavorskými, nebo Českými. Liší se zásadně. Zazobané německé vdolečky se úplně jinak zpracovávají. Jejich těsto se válí a vykrajuje, zato vdolky české se uždibují a válí do bochánků, které se následně splácnou.

Nejzajímavější na tom bylo nejspíš to, že to je první kapitola z příběhu o mladé studentce, která se snaží dokázat něco, co jí vysoce převyšuje a sama ještě ani neví, jak to celé dopadne.

Avšak jak víme, když se něco dělá s chutí a nadšením, není se čeho bát. Zde předkládám doslovný přepis receptu z kuchařky, podle kterého jsem tyto úžasné vdolky usmažila:

ČESKÉ VDOLEČKY

Prosátou mouku trochu osolíme, osladíme, přidáme citron. kůru, z droždí vykynutí kvásek, vlažné mléko s umíchaným žloutkem, rozehřátým máslem a vypracujeme z toho přiměřeně tuhé těsto a dáme je vykynouti. Z vykynutého těsta vykrájíme lžící stejné kousky, uděláme bochníčky a dáme kynouti na máslem potřený plech. Pak je rukou poněkud roztlačíme, v horké troubě rychle osušíme, načež je klademe do rozpáleného sádla neb převařeného másla a usmažíme je na obou stranách. Prochladlé je potíráme povidly neb zavařeninou, sypeme tvarohem a pokapeme hustou kyselou smetanou. Také můžeme vdolečky posypat strouhaným perníkem a cukrem. Takto usmažené vdolečky jsou pak kypré, tukem nejsou příliš nasáklé a jsou stravitelnější. Tuk po smažení jest úplně čistý, takže se může při příštím smažení opět upotřebiti.

Rozpočet pro 5-10 osob : 500g mouky (já jsem použila polohrubou), sůl, citr. kůra, 50g cukru (krystal), 40g másla, 3/8l mléka (dala jsem asi 320ml), 20g droždí (půlka), 1 žloutek, 120g sádla aneb převař. másla (použila jsem slunečnicový olej), 150g zavařeniny, 30g strouhaného tvarohu, 1/8l kyselé smetany (asi 1,5 kysané smetany)

Trošku mi dalo zabrat kynutí, poněvadž jsem netušila, jak dlouho se to má nechat. Nakonec jsem to dala do trouby a nechala na asi 50° trošku prohřát, protože nikde doma nemáme žádné teplé místo teď, když už nehřejí kamna.

Smažila jsem na slunečnicovém oleji a následně vdolky osušila papírovou utěrkou. Nasákla všechnu přebytečnou mastnotu a bylo to znát :) Olej se nepřepékal, takže jsem ho nalila do sklenice a mám ho schovaný na další smažení.

Zavařeninu jsem použila hruškovou a myslím že to byla super volba.

Všechny vdolky (asi 15) jsem vzala s sebou na Beltine a úspěšně jimi zacpala kušničky všem přítomným známým a kamarádům.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Anna; Grosmanová | pondělí 3.5.2010 17:22 | karma článku: 22,95 | přečteno: 4789x