"Zimní" čas je přeci "přirozenější". Nebo je to nesmysl?

V každé diskusi pod článkem na téma zrušení střídání času se vždy vynoří pár jedinců rvoucích se za zachování zimního času, protože "je to tak od přírody". To mi hlava nebere. Pokusím se popsat, proč naopak zůstat u letního.

Poledne má přece být ve dvanáct hodin, tak to chtěla příroda, tak to bylo vždycky, tak je to správné, tak je to logické, tak je to normální, tak by to mělo být a tak by to mělo zůstat. Říkají zastánci "zimního času na věčné časy a nikdy jinak". Ve skutečnosti to chtějí proto, že je to učili v druhé třídě. Poledne má být ve dvanáct hodin a basta. A střídání času je zlo.

Souhlasím, že střídání času není v současné době úplně logický konstrukt a stálo by za zvážení se ho zbavit. USA je téměř u konce schvalování (nechají si letní), EU se s pandemií a válkou věnuje jiným tématům a tak střídáme dál a dál.

Čeština je pro následující popis trochu nešikovný jazyk, ale ostatně to je skoro každý jazyk. Slovo "den" má totiž dva významy, které v dalším textu není radno zaměňovat. Proto když píšu "den", mám tím namysli protiklad "noci". Nikoliv 24hodinový den zahrnující "den a noc". Dobu spánku pro snazší počítání nastavím konstantně na 8 hodin, den tedy trvá hodin 16.

My, lidi, homo sapiens sapiens, jsme si za stovky a tisíce let historie navykli na nějaký cyklus svého dne. Probudíme se, pracujeme, jíme, jdeme spát. Vytvořili jsme si výrazy jako poledne a půlnoc. Poledne je moment, kdy je slunce nejvýše, a je, jak sám terminus technicus napovídá, polovina dne. Polovina dne, tedy čas kdy to máme od probuzení přibližně osm hodin a stejný počet hodin nám zbývá k opětovnému ulehnutí do postele. 

Půlnoc je naopak je čas uprostřed noci, polovina času mezi usnutím a probuzením.

Asi se shodneme na tom, že je logičtější pracovat, hrát si, číst si, bavit se, chodit do lesa na procházky a výlety, když zrovna vidíte. Na práci, na písmenka, na cestu. To je ve dne, nikoliv v noci. Naopak je příjemnější spát, když je tma. Kdyby to bylo naopak - omlouvám se sovám - asi bychom si za poslední staletí dokázali najít cestu k nočnímu životu a dennímu spánku. Ale to se nestalo. Nebo stalo jen částečně.

V posledních několika stech letech se nám z nějakého důvodu životní cyklus posunul směrem k půlnoci. Vstáváme později a chodíme později spát. Řekněme - pro snazší počítání - že vstáváme v 6 ráno a chodíme spát v 10 večer. Tohoto příkladu se budeme držet, byť jistě v reálu je posun ještě markantnější - řada lidí vstává později a později jde spát, a to často i o několik hodin.

Optimální "půle dne", tj. poledne, tedy připadá na druhou hodinu odpolední. Polovina dne po osmi hodinách od probuzení. V případě pozdějšího vstávání a usínání klidně i na třetí nebo čtvrtou, buďme ale umírnění, a dostáváme se k hlavní myšlence tohoto článku:

Jakou má tedy logiku zarytě se držet zimního času? Zimní čas nám zajistí nerovnoměrné rozdělení (průměrného 12hodinového) slunečního svitu, kdy "polovina" dne před polednem (půlí dne ve 14 hodin) má 8 hodin světla a druhá polovina (14-22) jen 4 hodiny světla. Letní čas to trochu vylepší, "dopoledne" bude trvat 7 hodin a "odpoledne" 5 hodin. Ve skutečnosti bychom, abychom dosáhli stavu, po kterém volají "zimnočasníci", tj. tak jak to chtěla příroda, měli posunout čas ještě o jednu hodinu dopředu. Dostat sluneční poledne na druhou (nebo i pozdější) hodinu. Říkám tomu "superletní čas".

Zimní čas je tedy něco naprosto nelogického, pokud se nebudeme chtít podřídit slunci my lidé a nevrátíme se k hodnotám našich předků. Ti vstávali ve čtyři, ještě za tmy šli připravit píci pro dobytek, zobání slepicím, otruby prasatům, vodu všem, a s východem slunce odcházeli na pole. A v osm večer byli tak utahaní, že si lehli za pec a usnuli.

Naopak letní čas je dobrým kompromisem. Kompromisem mezi tím, aby "poledne" bylo ve dvanáct hodin (protože tak nás učili v prvouce, že je to správné) a tím, aby slunce bylo nejvýše uprostřed naší denní aktivity, tj. ve 14 hodin.

Co si myslíte vy? Dává vám můj názor smysl? Pokud ne, zkuste mi to vysvětlit v komentářích. Už několikrát jsem se v diskusích pod články ptal, jestli by mi někdo mohl vysvětlit, co je na zimním čase přirozené. Pořád to ale nevím.

A prosím neslovíčkařme a neříkejme, že nic jako "zimní čas" neexistuje, že je jenom Středoevropský čas a podobně. To já samozřejmě vím. Článek berte jako univerzální, z pohledu této obhajoby letního času je jedno jestli článek čtete v Aši nebo Austrálii, v lednu nebo červenci. Letní čas je prostě výhodnější než zimní všude. A ještě výhodnější by byl čas superletní.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | úterý 19.4.2022 8:00 | karma článku: 25,13 | přečteno: 1110x