Pamatujete mobily, které vydržely nabité 14 dní?

Pokud si ještě pamatujete tlačítkové mobilní telefony s černozeleným displejem a nabíječkou s podivnou koncovkou, která se nehodila vůbec k ničemu, asi si pamatujete, že jste ji nemuseli používat tak často, jako dnes.

Tak jednou do roka se účastním volebních komisí. Máme tam telefon povědomé značky Samsung. Ne ale takový, jaký byste si možná představovali, ale takový... starší kousek. Občas jsou se mnou v komisi mladší ročníky, a už mají celkem problém takový telefon používat. Žádný dotykový displej, žádná gesta, žádné zelené a červené tlačítko pro přijímání a pokládání hovorů, ale spousta dalších tlačítek, fyzických, plastových. A žádný problém s tím, že když telefon v pátek ráno nabitý nafasujeme, nevydržel by nám do sobotní půlnoci nebo i déle.

Nedávno jsem popsal, čím vším nám dnešní moderní telefon usnadňuje cestování. Jenže za to platíme tvrdou daň - výdrží. Zatímco naše staré Nokie a Alcately vydržely týden či dva, dnešní placaté minitablety nabíjíme denně a často ještě chvilku po obědě pro lepší pocit.

Čím to je, když technologie šly dopředu? Udělal jsem (neplánovaně) takový malý experiment. Nabil jsem dnešní, mobilní telefon Samsung A34, dal do něj SIM kartu, a vydal jsem se na letiště. Telefon (nikoliv v letovém režimu, který šetří baterku) letěl (zapoměl jsem na něj) v příručním zavazadle čtyři hodiny do cílové destinace. Tam jsem jej týden používal jenom pro občasné příchozí SMS, autorizace z banky, dvakrát třikrát jsem jen tak rozsvítil displej abych viděl, jestli něco nepřišlo. A za týden zase letěl (hlava zapomětlivá) na dně batohu bez letového režimu zpět. Ještě další týden a tři dny telefon ležel doma na poličce, každý den jsem se na něj podíval, jestli "ještě žije" a zase ho položil zpět.

V pondělí ráno, po více než dvou týdnech, měl telefon 6 % baterky. Definitivně to zabalil v pondělí odpoledne, přesně 17 dní po nabití. Kdybych s ním neabsolvoval 2x4 hodiny v letadle, zřejmě by fungoval ještě déle, ale telefon v letadle neustále hledá signál, zvýši si výkon antény a stejně to nepomáhá, a tak stále hledá a hledá. Jistě to znáte z cest vlakem, které mobil vycucnou rychleji, než čekáte.

Proč to všechno vlastně píšu. Možná za to může model telefonu, použitá baterie, tenhle telefon je prostě držák. Ale možná prostě jenom my jsme si přestali uvědomovat, že zatímco starou Nokií jsme občas někam zavolali a napsali pár SMSek, dnešní mobil nám přehrává hudbu cestou do práce, koukáme na něm na videa, filmy, scroolujeme nekonečné feedy sociálních sítí a vlastně ho už nedáme z ruky. Jo a prý se s ním dá i staromódně telefonovat, ale je to taková obstarožní funkce zahrabaná někde v menu, kterou už nahradily všemožné textové, hlasové a video komunikátory.

Můžeme se divit, že nám telefon vydrží jen den, když ten dřívější jsme používali týden? Nebo bychom se měli divit, že starou Nokii jsme měli v ruce půl hodiny denně, zatímco dnešní iPhony a Samsungy máme v ruce čtyři hodiny denně, nebo nám alespoň čtyři hodiny prokazují nějakou jinou službu?

Ono to s tou výdrží baterek dnešních telefonů vlastně není zas až tak špatné. Možná jen my bychom měli snížit svou spotřebu času u mobilních telefonů.

 

PS: Kdyby vás zajímalo, jak vznikl obrázek v tomto článku: Dal jsem umělé inteligenci článek přečíst a nechal si k němu vytvořit obrázek, který text shrnuje. Stejně jako téměř cokoli, co umělá inteligence vyplodí, je mi i tenhle obrázek záhadou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 22.2.2024 7:45 | karma článku: 30,12 | přečteno: 3434x
  • Další články autora

Aleš Gill

Neznámá místa 15: Hitlerův hrad

5.3.2024 v 8:00 | Karma: 14,09

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (2/2)

1.2.2024 v 8:37 | Karma: 10,60

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80