Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neznámá místa 6 - Stovky vzdušných zámků v Turecku

Asi každý to někdy zažil a nebo to viděl ve svém okolí: něco si špatně propočítáte, pustíte se do práce, a v půlce zjistíte, že peníze došly. Máme tak na Vysočině zbytečné dálniční mosty. A v Turecku stovky rozestavěných "zámků".

Sliby a chyby

V roce 2014 se začalo s výstavbou komplexu, který měl obsahovat 732 luxusních domů vycházejí z prvků gotiky, anglikánské i americké architektury, s věžemi, které se měly inspirovat tradiční tureckou architekturou, zejména Galatskou a Dívčí věží v Istanbulu. Stavělo se na výhodném místě v Černomořském regionu, nad teplými prameny v hloubce několika desítek metrů, mezi Ankarou a Istanbulem, v místě skvělém a výhodném. Měl tak vzniknout centrální zámek s lázněmi, obchody, internetem zdarma pro majitele domů, restauracemi a pak hlavně park, v němž budou jednotlivé luxusně zařízené vily.

Vznikala reklamní videa, prospekty, vzorníky výbavy jednotlivých domů a samozřejmě ceníky. Internety tvrdí, že se prodej zaměřoval na bohaté arabské trhy, prodejní kancelář měla být otevřena v Kuvajtu. Kdo by totiž nechtěl zámek strategicky umístěný nedaleko dálnice mezi dvěma největšími Tureckými městy.

Pak se ale něco stalo. Nemohl za to Covid, stavba skomírala už v roce 2018 a v roce 2019 bylo staveniště opuštěno úplně. Ve svahu nad městečkem Mudurnu vzniklo podle různých zdrojů 530 až 570 skeletů budov v různém stádiu dokončení. Nejspíš, jak to tak bývá, došly prachy, nebo se do projektu nepodařilo uvrtat dostatek investorů, potenciálních majitelů luxusních vil. A letadlo spadlo.

Realita dnes

No a my se tam prostě musíme podívat. Spíme v Bolu, poměrně významném městě na půli cesty mezi Ankarou a Istanbulem. Kdych měl celý projekt přirovnat k našim českým reáliím: spíme v Jihlavě. Cesta do Burj Al Babas nám trvá hodinu. Mudurnu je tedy zhruba takový zmenšený Jindřichův Hradec. Tolik k šikovné lokalitě na půl cesty mezi Brnem a Prahou, pardon, Ankarou a Istanbulem. Pamatujete, jak jste si cestou z Brna z D1 sjeli na oběd do Jindřichova Hradce, najeli zpět a pokračovali do Prahy? Ne? To asi nikdo.

Možná i kuvajtští ropní magnáti si postupně uvědomili, že lokalita není úplně výhodná. Široko daleko totiž nic není. Žádné větší město, žádná práce, není kam dojíždět. A to, že prodejce nabízel luxusní vily v anglickém střihu v Černomořském regionu ještě nemusí úplně znamenat, že jsou na pobřeží. Jsou od něj totiž pouhých 70 kilometrů. Vzdušnou čarou. Po silnici 120 kilometrů. To bychom taky mohli napsat, že Praha leží v Podkrkonoší.

Největší průšvih celého projektu ale je, že domy, jejichž cena začínala někde na třech stech tisících dolarech a šplhala se, s luxusnějším vybavením a v lepší vzdálenosti od centra nově budovaného "města", k půl milionu, nejsou tak úplně v lese. Všechny propagační materiály, které jsem našel (webové stránky projektu, tj. https://burjalbabas.com/en/ stále fungují), totiž ukazují vždy samostatnou vilu obklopenou stromy, nebo vilu s centrální lázeňskou budouvou v pozadí. Případně různé vychytávky pro residenty: sportoviště, dětská hřiště, akvapark... Realita je ale úplně jiná.

Dnes bohužel oplocený a hlídaný areál není možné navštívit (asi by to spravil úplatek, ale to není úplně náš styl). Na internetu nicméně najdete videa více či méně profesionálních vyznavačů urbexu, kteří komplexem Burj Al Babas procházejí. A není to pěkný pohled, pár let staré stavby, nikdy nedokončené (některé mají okna, většina ne), se pomalu rozpadají. Použité materiály nevypadají kvalitně, nevypadají jako z katalogu. I zvenčí, přes plot, je krásně vidět dvě věci: Jednotlivé vily jsou na sebe namačkány jak to jen šlo. Pozemek je prostě pro stavbu sedmi set domů příliš malý a tak jsou domy k sobě nacpané s několikametrovými rozestupy. Při grilování na střešní terase byste si mohli se sousedem - bez přehánění - vypomáhat hozením slánky nebo kečupu z jedné terasy na druhou.

Je jasné, že staveniště vypadá o dost hůře, než kdy mohl vypadat hotový projekt (pokud máte cca 2 miliardy dolarů nazbyt, možná se vám jej podaří zachránit). Nejsou tu totiž téměř žádné stromy, slibované v propagačních materiálech.

Všechny vily jsou na chlup stejné. Znáte to z různých satelitních městeček. Špatně se tam orientuje, pokud jedete k někomu na návštěvu, musíte počítat domy v ulici, protože jsou si podobné jak vejce vejci. Naše satelitní městečka mají tu výhodu, že si, dřív nebo později, časem každý vlastník upraví svou vilu k obrazu svému. Ten vymění branku, vysadí květiny, ten přestříká fasádu, ten dostaví garáž a jiný zase vymění základní plot za nějaký kvalitnější a hezčí. Během pár let si každá zahrada, dům, terasa a okno najde svou cestu a uniformní satelit začne trochu více připomínat domov.

To ale bylo v Burj Al Babas, tedy alespoň podle mě dostupných zdrojů, zakázané. Domy měly být postaveny tak, aby zvenku opravdu byly naprosto stejné, jednotné, krásné, a vevnitř si už každý mohl dělat, co chtěl. Jenže na to "vevnitř" samozřejmě nikdy nedošlo. A to krásno zvenčí je opravdu všechno, jen ne architektonicky podařený průnik toho nejlepšího z turecké a angloamerické architektury.

Rozestavěný resort totiž připomíná rozestavěný Disneyland, nikdo na internetu mu neřekne jinak než "Disneyho vesnice" nebo "Zámky v Disney-stylu". A to je něco, co vesnici dnes činí zajímavou. Snad se časem stane oficiální turistickou atrakcí, oficiálním urbexem ve stylu Pripjati nebo alespoň tolerovaným urbexem jako v případě hotelu Monte Palace na portugalském ostrově Sao Miguel.

Nebudu se pouštět do hledání důvodů, proč a jak projekt skončil. Ani to nevím. Netuším, kolik lidí zaplatilo zálohy na své domy, kolik je zaplatilo celé; kolik peněz se prostavělo, kdo komu kolik dluží a kolik se vytunelovalo a kolik by stálo projekt zachránit. Nemyslím, že se to kdy podaří. Ale pokud ano, budu první, kdo se do městečka zajede podívat. Pokud tedy bude veřejně přístupné. Jediné smysluplné využití, které nás napadlo, je totiž luxusní domov důchodců. Případně vhodné místo pro někoho, kdo pracuje z domova, nebo pracovat (už) nepotřebuje. Možná proto bylo cíleno na arabské šejky.

Pokud jste dočetli text až sem, asi víte, že jsem na začátku zmiňoval propagační video. To samo o sobě není až tak zajímavé, jako komentáře pod ním (volný překlad autora článku):

  • Takhle to ve finále nevypadá.
  • Vypadá to spíše jako opuštěná vesnice Disneyho strašidelných domů.
  • Šikovné, stačilo ukázat jeden minizámek, protože všechny ostatní jsou stejné.
  • Slibovali Gucciho a dodali ghetto McZámků.
  • To je elfí vesnice z Pána prstenů?
  • Zabalte mi jich dvacet.
  • Noční můra.
Autor: Aleš Gill | čtvrtek 7.7.2022 8:04 | karma článku: 19,02 | přečteno: 774x
  • Další články autora

Aleš Gill

Autem po Íránu - 1. díl - Měna postavená na hlavu

Už dříve jsem psal článek o divných měnách, Írán je ale ještě o kus dále. Podíváme se na zvlášní místní měnu, u které jsme často ani po deseti dnech používání nevěděli, která bije a kolik máme platit.

31.10.2023 v 8:12 | Karma: 22,05 | Přečteno: 899x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma: 19,59 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Nejlepší nejhorší země - Írán

Parafrázuji citát anonymního autora: Každá země na světě se v médiích a navenek snaží vypadat lépe, než jaká je. Írán je asi jediná země, která se v médiích tváří strašně, ale v reálu je úplně super.

6.9.2023 v 8:20 | Karma: 17,02 | Přečteno: 594x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Faeřané - národ tunelářů

Nerozumějte tomu prosím nijak špatně. Slovo tunelář zde označuje osobu, která staví tunely. A tunelů je tady v porovnání s počtem obyvatel opravdu požehnaně. Cíl místní vlády je totiž propojit všechny hlavní ostrovy silnicemi.

22.8.2023 v 12:10 | Karma: 13,78 | Přečteno: 369x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 14: Místo posledního odpočinku Jamese Bonda

Je to tady. Bez varování. Kdo jste neviděli posledního Jamese Bonda, máte smolíka. Dostane se vám kruté pravdy: James Bond v "posledním" filmu, Není čas zemřít, zemřel. Nakazil se nějakýma potvůrkama a nechal se zastřelit raketou.

3.8.2023 v 8:32 | Karma: 12,82 | Přečteno: 395x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  18:11

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky