Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

V Keni je samozřejmě parků mnohem více, než ty, které budu popisovat. Ne vše, co budu popisovat, jsou národní parky. Ne vše, co v Keni vypadá jako národní park, totiž je národní park. Třeba slavná "Masai Mara" je "chráněná oblast". V podstatě mě to nezajímá. Všude jedete divokou přírodou, do jisté míry volně prostupnou, neohraničenou, neoplocenou, všude platíte vstupné a jestli park nebo rezervaci spravuje stát nebo nějaký soukromník, je celkem jedno. Hlavní je, že se tam dostanete, můžete si park/rezervaci/oblast (dále jen "park") projet autem a můžete tam fotit.

Je dost pravděpodobné, že svou cestu budete začínat a končit v Nairobi, stejně jako my. Pořadí parků je víceméně náhodné, tj. jsou v tom pořadí, v jakém jsme si je projeli my, víceméně ve směru hodinových ručiček od západu na sever, východ a jih od Nairobi. V podstatě jsme se snažili v parcích nespat. Je to proti všem pravidlům správného cestovatele, kdo nespal v parku jako by nebyl na safari, jáda jáda... Jasně. Vidím to opačně. Přespat v civilizaci, ráno se svítáním dojet do parku, projet si park a večer zase dojet někam do civilizace. Jeden den přejezd k dalšímu parku, trošku se dát dohromady, nakoupit, zajít k ševci vyspravit boty, vyspravit auto, doplnit benzín, kouknout na nějaký vodopád, vyfotit se na rovníku, dobře se najíst, a dojet zase někam do civilizace blízko parku, nařidit budíka, a pak znovu celodenní park.

Spaní v parcích je totiž prostě drahé, zatímco spaní mimo parky je, v Keni i Tanzánii, velmi levné. Dobře funguje Booking, ubytka jsou dobře značená, je jich hromada (v Keni víc než v Tanzánii). Naopak "jižní safari" v Botswaně a Namibii je složitější. Jsou tam v podstatě jenom kempy, musíte mít s sebou vybavení, stany, stoly, židle, spacáky, karimatky... tohle při poznávání safari "od hotelu k hotelu" odpadá a safari tak můžete projet malým SUV (od Toyoty Rav 4 po cca Toyotu Land Cruiser).

Nejvzdálenějším parkem od Nairobi je asi Masai Mara, a tak tam začínáme.

 

Masai Mara

Masai Mara je konec světa, daleko od civilizace i levného ubytování. Vedou sem z civilizace, města Narok, dvě silnice. Západní na Googlu označená jako C13, v době naší návštěvy dost dobitá, a východní, C12, v době naší návštěvy úplně nová. Obě mají cca 110 kilometrů, jen tu východní projedete dvakrát rychleji. Vede do vesnice Keekorok. Západní vede k bráně Oloololo, kudy jsme vstoupili my, odjeli sme přes Kekoorok. Zajímavější část parku, tzv. "Triangle" je na západě, proto je vhodné udělat okruh. Parkem totiž prochází jedna hlavní silnice, na Googlu označená jako E176. Je asi 70 kilometrů dlouhá, při cestě jedním směrem najedete s odbočkami cca 100 km, tj. typickou parkovou rychlostí asi 5 hodin jízdy. 

Park je super, uvidíte hodně zvířat, zejména pakoňů a buvolů, ale viděli jsme i žirafy a slony. Je hodně otevřený, jsou tam vcelku dobré cesty, ale zase je tam hodně turistů. Něco za něco. Park je součástí "velké migrace" zvířat, a tak tam zejména v létě najdete mnohasethlavá stáda. Park je dost zelený, jiný než ostatní parky v Keni, a určitě stojí za vidění.

Pro:
Hodně zvířat
Hezká krajina, rozhled
Přehledný, jednoduchá orientace (hlavni silnice, řeka protékající celým parkem, pár odboček, celkem málo keřů a stromů

Proti:
Raketová cena - do půlky 2024 sto dolarů, od půlky 2024 dvě stě dolarů (za osobu a den)
Vzdálenost od Nairobi (cca 5-6 hodin)

Hells Gate

Za nás největší zklamání. Park leží na nějakém geotermálním zlomu, a tak přímo na jeho území postupně vznikly čtyři geotermální elektrárny. Místy si nejste jistí, jestli jste uprostřed Afriky, nebo někde na Karvinsku nebo Mostecku. Zvířat jsme tam viděli pomálu, pokud nemáte dobrou mapu (jako že se těžko hledají), nejspíš uvidíte víc potrubí než zvířat a třeba i dojedete do nějakého průmyslového areálu. Pořád jsme bojovali s tím, že vlastně nevíme, kam se smí a nesmí. Dost divné místo. Najdeme i nějaké plusy, dá se tam jít (pěšky) na nějaké treky (to se obvykle v parcích moc nesmí, tj. nesmí se, mimo vyhrazená místa, vystupovat z auta), třeba na hranu nějakého kráteru nebo do kaňonu, který má být předobrazem Lvího krále z roku 1994 nebo se tam natáčel jeden z dílů Tomb Raidera. A taky se tam dá jezdit na kole.

Pro:
Nízká cena vstupného (20-30 dolarů)
Filmové lokace
Možnost krátkých treků (některé placené zvlášť)
Vzdálenost od Nairobi (2-3 hodiny)

Proti:
Málo zvířat
Víc elektrárny (hlavně západ parku) a málo přírody (východní část je celkem OK)

Crescent Island

Taková trošku skrytá perla Keni. Moc se o tomhle "parku" nikde nepíše. Dvě hodiny severně od Nairobi je město Naivasha u stejnojmenného jezera. Na tom jezeře je ostrov, Crescent Island, na kterém je soukromá rezervace. Nejezdí tam auta, když se tam chcete dostat, musíte si domluvit někoho s lodí. Záleží, na koho natrefíte, první hotel, který nám pro změnu doporučil náš hotel, chtěl 40 dolarů za hlavu. Nakonec jsme to v nějaké malé rezervaci na břehu měli za 30 dolarů. Za celou loď. I s hodinovou projížďkou po jezeře s výkladem.

Každopádně jakkoliv si dopravu po jezeře domluvíte, jedete malou lodí pro cca 5-7 osob. Ta vás vyhodí na jednom konci ostrova (má tvar cca rohlíku), kde je kasa (33 dolarů/os.), a za nějaký rozumný čas (2-3 hodiny) vás tamtéž, nebo na druhém konci ostrova, vyzvedne.

A ano, chodí se tam pěšky. Nejsou tam (téměř) žádná nebezpečná zvířata, naopak ta celkem bezpečná, hlavně žirafy, zebry, antilopy a další, si můžete prohlédnout pěkně z blízka. A výborně se tam fotí. Na ostrově je několik rangerů, nejsou nějak otravní, celkem dost vám toho řeknou, a mají bouchačku kdyby se náhodou splašil nějaký hroch (jsou kolem ostrova, ale 99% času ve vodě).

Pro:
Je to něco jiného
Super focení
Projížďka na lodi sama o sobě super, hodně ptáků
2 hodiny od Nairobi
Cena (33 dolarů)
Proti:
Vstup do (asi libovolného) areálu na břehu se platí, loď se platí zvlášť, ostrov se platí zvlášť, není to nijak propojené a musíte si to obšlápnout nebo obvolat.+

Lake Nakuru

Jak už název napovídá, jedná se o pak v okolí jezera Nakuru, trošku podobný tanzanskému parku Lake Manyara. V tomto parku je v podstatě jedna cesta ve tvaru osmičky. Hlavní vstupy, tj. hlavní brána a brána Lanet, jsou v severní části (horní části osmičky). V horní smyčce je samotné jezero, spodní smyčka pak vede přes krásnou pláň k vodopádům Makalia.

Všechny cesty v parku mají asi 60 kilometrů, západní část u jezera ale bývá zatopená, což zjistíte, až když tam dojedete, takže se třeba budete muset kus vracet a najedete 80 kilometrů (počítejte s rychlostí asi 20 km/h).

Jezero je v lese, takže ze silnice ho sice uvidíte, uvidíte i dost zvířat, ale fotit je obtížné. Jižní smyčka je v tomto ohledu mnohem příjemnější a uvidíte spoustu ptáků, a pokud se něco zásadního nepokašle, i hodně, nebo alespoň několik, nosorožců. My jich viděli určitě více než deset a tento park bych doporučil všem, kdo už třeba - jako já - strávili v afrických parcích dlouhé týdny a pořád neviděli nosorožce. Tady to určitě hrozí taky, ale málo.
Pro:
Nosorožci
Vodopády
Jezero

Proti:
Složité focení (hodně vegetace)
Ne až tolik druhů zvířat (hlavně nosorožci a ptáci)

Ol Pejeta

Tento "park" je vlastně záchranná stanice pro šimpanze učenlivé, a z našeho českého pohledu pro nosorožce tuponosé severní (poslední dvě samice na planetě z královodvorského zoo), a desítky dalších nosorožců. Pokud chcete vidět nosorožce, je tohle rozhodně místo, kam zajet.

Rezervace se skládá ze dvou částí, východní, taková organizovanější, kde jsou třeba i hlídané výběhy pro ty dvě naše české nosorožčí holky, je velká cca 10x10 km, západní část, taková víc free, kterou se dá různě projíždět autem, je asi na ploše 20x20 km. V parku najdete všechno, co byste mohli chtít, pokud chcete vidět z dálky nosorožčice, platit nemusíte, pokud chcete cca hodinový program, kdy vás (vaším autem) vezmou do ohrady s nima a budete si moci nakrmit a pohladit, je dobré si zarezervovat časový slot (do ohrady mohou asi tak 4 auta denně). Rezervace je přímo na rovníku, s "rovníkem" se tady dá i vyfotit.
Pro:
Je to tam hezké, dobře organizované a podpoříte péči o "naše" nosorožce
Uvidíte nosorožce, budete si je moci i pohladit
Hodně zvířat

Proti:
Cena, vstup je 110 dolarů za osobu, auto 80 dolarů, program s nosorožci 70 dolarů na osobu, plus další programy (noční safari, šimpanzi) další desítky dolarů.
Vzdálenost, cca 4 hodiny severně od Nairobi sice jenom 200 km po papírově hlavní cestě, ale pořád se jede jakoby vesnicí a velkým provozem.

Pokračování příště najdete zde. (pokud se něco zásadního nepokazí, tak ráno 1. února 2024). Zbývají nám národní parky Tsavo, největší topka Amboseli a menší stejnojmenný park přímo u hlavního města, Nairobi.

 

Foto: Jakub Ševčík, Aleš Gill

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | středa 24.1.2024 8:02 | karma článku: 14,80 | přečteno: 268x