Návod na ... nová série článků

Netypická turistická místa v různých končinách světa často, a řekl bych naprosto záměrně, mlží. Mlží co se týče jejich fungování - parkování, vstupné, pohyb, co je možné a není možné. Aby místní mohli vydělat na svém know-how.

Jenže nechápou, že značná část západních turistů se jen velmi nerada vydá napospas místní cestovce, místnímu expertovi, který vám vše ukáže. Rozhodl jsem se po řadě let vrátit k sérii "Návod na..." která měla vlastně dosud jenom dva díly. Vznikly v podstatě náhodu, nezávisle na sobě, jsem před sedmi lety napsal Návod na... Viktoriiny vodopády a před dvěma a půl Návod na... Safari v Tanzánii. Dříve jsem o nich neuvažoval jako o sérii, proto je to série nová, byť se v podstatě vracím ke staršímu tématu.

Do budoucna bych chtěl popsat zajímavá místa, na kterých jsem byl, a vysvětlit, jak to tam vlastně funguje. Protože samotného mě vždycky trochu naštve, když nevím a netuším. Třeba takové Macchu Pichu. Tam jsem nebyl, ale už jsem to trochu zjišťoval. Jsou tam v podstatě tři přístupové cesty, jedna pěší, a dvě vlakem. Dostanete se do města Aguas Calientes, odříznutého od peruánské silniční sítě, a pak musíte někde nějak zařídit nějaké povolení, vstupenky, být v určitý čas na určitém místě, můžete se nechat vyvézt nahoru autobusem, můžete jít pěšky... ale detaily, ty musíte pracně dohledat.

Stejně tak mě fascinují třeba Mazurská jezera. Jakožto člověka naprosto nepolíbeného vodáctvím, jachtařením, plachtěním, kotvama, a podobnýma mokrýma věcma (s výjimkou potápění) je to pro mě velká neznámá. Jak to tam funguje? Co tam mám dělat, nebo spíše co tam můžu dělat, pokud nemám žádné papíry, chtěl bych někam dojet autem a zaparkovat, přesednout na nějakou předpřipravenou loď a nechat si ukázat nějaké místní zajímavosti. Existuje nějaký spolek, který vám jezera ukáže? Jsou na jezerech nějaké lodi, které berou turisty? Odkud vyjíždějí, kam jedou, co tam uvidím a co to stojí? Hodně otázek, nicméně žádná jednoduchá odpověď. Když mi někdo řekne: když do Polska, tak určitě Mazurská jezera, řeknu si fajn, ale... jak? Jak to funguje? Není na to nějaký návod?

Občas mám pocit, že je jednodušší dostat se na severní pól, než pochopit, jak fungují věci, které jsou naprosto běžně navštěvované tisícovkami turistů denně a máme je téměř za humny. Know-how, to je právě to, co se špatně získává. Získávali jsme informace z různých papírových průvodců typu Lonely Planet, dnes hledáme po různých Tripadvisorech a dalších webech. Jenže ty základy, jak to tam funguje "bez cestovky", se hledají někdy opravdu špatně. Většinu "know-how" si právě důsledně střeží místní průvodci a místní i zahraniční cestovky, kteří na místo pořádají výlety. S pořádnou marží.

Právě jsem se vrátil z Jordánska. Protože jsem si o jednotlivých místech v Jordánsku (byť jsem tam byl již čtyřikrát a teď po páté) vyhledával informace, na sociálních sítích mi téměř neustále vyskakovaly reklamy na "výlet do Jordánska". Týden, dva dny u Mrtvého Moře, Petra, Wadi Rum, dva dny u Rudého Moře a jedeme domů. Bratru za 45000 Kč/os. a podobně. Naši čtyřčlennou skupinu 11 denní výlet vyšel na podobnou částku dohromady (plus letenky, které můžete koupit za 1000 ale taky za 10000, my jsme byli na spodní hranici). Jasně, nespali jsme ve čtyřhvězdičkových hotelech, ale různých nájemních bytech za 15-20€ na osobu a den, nejedli jsme ve vybraných restauracích, ale v jídelnách s místními.

Návod na Mazurská jezera vám neposkytnu. Nebyl jsem tam, asi bych rád. Neposkytnu vám návod ani na jednoduché atrakce, tisíckrát popsané nebo jasně vysvětlené přímo na webu provozovatele. Jak se dostat na Karlštejn, Neuschwanstein nebo El Escorial si jistě vygooglíte sami. Nebo najdete na mapě parkoviště, mapku, vstupní bránu, pokladnu a celé si to poskládáte.

První místo, které bych chtěl do podrobna rozebrat, je Wadi Rum. Nejkrásnější poušť světa. Protože právě to splňuje hlavní definici: nedá se nikde zjistit, jak to tam chodí. Jak to tam funguje. Všeobecná snaha je, abyste si našli hotel, cestovku, a ti vám cestu zařídí. Za minimálně dvojnásobné peníze, než když ... si přečtete můj příští článek, zjistíte, jak to tam chodí a na co si dát pozor, a vyrazíte na vlastní pěst.

Dalším místem, které bych chtěl do podrobna rozebrat, je Petra. Jeden z nových sedmi divů světa, přesto nenajdete pořádnou mapku, informace jsou kusé a tak se na vás místní budou snažit vydělat. Úplně nesmyslně. Nám třeba nabízeli odvoz na parkoviště. Za 10 jordánských dinárů na osobu, tj. cca 50€ za naši skupinu. Za... a to se podržte, 650 metrů cesty. Ano, bylo to do kopce. Ale...

Další místa, která se mi honí hlavou a která by stála za samostatný článek v edici "Návod na..." jsou třeba Černobyl, Faerské Ostrovy, Angkor Wat nebo třeba návod na koupání v Mrtvém moři. Nebo na cestování Shinkansenem. Zajímalo by vás něco z toho, nebo tápete něke jinde, našli jste můj článek o nějakém zajímavém místě a chtěli byste znát více detailů? Napište do komentářů a já se třeba k tématu vrátím.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 6.4.2023 8:14 | karma článku: 11,74 | přečteno: 273x