Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anglie není jenom Londýn

Londýn je znám svým množstvím památek, levnými obchody se sportovním vybavením a oblečením, je populární víkendovou destinací turistů z celé Evropy a přilehlých východoasijských a jihoamerických zemí. Navíc je to i destinace poměrně levná - nabízí množství památek, zejména muzeí a galerií, které mají vstup zdarma. Ale Londýn není Anglie, o té toho víme poměrně málo. Málokdo se totiž z Londýna vydává dál, a když, tak do profláknutých destinací: Cambridge, Windsor, Stonehenge, Bristol+Bath, Stratford nad Avonou - takové jsou nabídky londýnských, a v podstatě i našich cestovních kanceláří.

Momentka z YorkuAleš Gill

Vím to - v Londýně jsem byl tak šest, sedm krát, dva měsíce jsem tam i bydlel, a přesto jsem ho opustil jenom třikrát - na oslavu letního slunovratu na Stonehenge, dávno tomu, v roce 2006, a pak na dva jednodenní výlety k moři, do Brightonu a do Hastingsu. A taky jsem byl na Windsoru, ten je ale z Londýna co by kamenem dohodil. Letos se však zadařilo půjčit si auto a vidět z Anglie (záměrně používám termín Anglie, protože o Walesu chystám další článek, a do Skotska jsme jenom nakoukli) o hodně víc. Letošní návštěva nás v tom jenom utvrdila. Zatímco jinde ve světě (třeba před několika lety v Uzbekistánu) o Čechy v podstatě zakopáváte, "stará, dobrá Anglie" je spíš než na dovolenou brána jako destinace, kam se jezdí za prací, kde pořád prší, je tam chladno, vlhko, a po loukách pobíhá pes Baskervillský. Nevyvracíme to - psa Baskervillského jsme sice nepotkali, spíš ovce. Zapršelo nám, s jedinou výjimkou, každý den. A Čechy-turisty jsme potkali jenom jednou, na hradě Tintagel. Další už pak jenom v supermarketu ve Worcesteru, a to podle struktury nákupu spíše "místní Čechy" než turisty.

Když jsme začali dělat seznam památek a zajímavostí, které bychom v Anglii chtěli vidět, narazili jsme na dvě věci. Omezený časový rozpočet v kombinaci s krátkou otevírací dobou památek - prostě to všechno nemáme šanci stihnout. Další poznání bylo poněkud materiálnější - vstupné není úplně nejnižší, až na výjimky se pohybuje od 200 Kč nahoru, takové již dříve zmíněné Stonehenge přijde na pětistovku. Protože náš cíl byl vidět co nejvíc a utratit co nejmíň, měli jsme nejlevnější auto z půjčovny (ano, mohli jsme jezdit stopem), spali v nejlevnějších motelech (ano, mohli spát pod širákem), a stravovali jsme se v supermarketech (ano, mohli jsme... to snad raději nechci domýšlet). Přesto jsme od tvrdého jádra nízkorozpočtových cestovatelů sklidili kritiku, že tohle není nízkorozpočtové cestování. Nám to tak ale vyhovuje - příznivý poměr cena/výkon - ajťák ani rychlocestovatel se ve mně nezapře.

Tedy, hledali jsme, jak na vstupném ušetřit, a našli jsme. V Anglii existuje cosi jako English Heritage Pass, pro Nebrity nazvaný Overseas Visitor Pass, za cenu cca 25 liber, se kterým máte vstupy na vybrané památky po Anglii (pouze Anglii) po deset dní zdarma. K podobným nabídkám jsem skeptický - obvykle podobné pasy zahrnují památky, kam nikdo nechodí, a na místech, která byste vidět chtěli, jej naopak neuznávají. To je případ Londýna - žádná z jeho hlavních atrakcí, řekněme Tower, Tower Bridge, Buckinghamský palác, Windsor a další), pas neuznává.

Ale nezavrhujme ho hned - dáváme vedle sebe seznam ze stránek English Heritage, a náš seznám cílů, a v podstatě se potkáváme. Hrad Kenilworth u Birminghamu, části Hadriánova valu, hrad v Yorku, ruiny klášterů u Shrewsbury na hranici s Walesem... počítáme, a zjišťujeme, že koupí pasu nemůžeme šlápnout vedle. Navíc, máme tipy na další místa, která bychom mohli navštívit. Do plánu tedy již před odjezdem přidáváme Stonehenge, kde jsem z naší skupinky byl zatím jenom já, a zříceniny hradu Tintagel v Cornwallu. Na místě jsme operativně do plánu přidali šlechtické sídlo Audley End House nedaleko letiště Stansted, odkud jsme odlétali zpět do ČR.

Celý náš výlet do detailu popisovat nebudu, načrtnu ve zkratce itinerář a přidám pár fotografií. Kdo by měl zájem o více informací, nabídnu náš deník, napsaný na serveru akcniletenky.com, který obsahuje detaily a další fotky.

1. den - Od letiště ve Stanstedu na sever, prohlídka Cambridge (pršelo, takže jenom rychlá), prohlídka centra Leicesteru (kostel a čerstvé vykopávky v okolí), centrum Coventry (ruiny katedrály vybombardované za 2. světové války). Nikde jsme nic neplatili, vše zdarma. Později odpoledne jsme pak dojeli do Kenilworthu, kde jsme si vyzvedli naše Overseas Visitor Pasy (OVP), předem rezervované a zaplacené na internetu, prohlédli si hrad a jeli se ubytovat do Birminghamu.

2. den - Roadtrip, 800 km za volantem. Na 11 hodin jsme měli rezervaci na Stonehenge, byli jsme tam v 10, a tak jsme ještě stihli nedaleké ruiny hradu na původním druidském návrší Old Sarum, a návštěvu katedrály v nedalekém Salisbury. Po poledni už musíme obracet na západ, do Cornwallu, kde na jednom z nejkrásnějších míst, které jsme v Anglii viděli, na ostrohu přímo nad mořem, zahalené v mlze, spí ruiny hradu Tintagel, bájneho rodiště krále Artuše. Celé by to nebylo tak náročné, nebýt potřeby vrátit se zpět do Birminghamu, což ale usnadňuje na britské poměry nebývale kvalitní dálnice M5.

3. den - do Walesu - viz příští článek

4. den - Na sever, z Birminghamu s krátkou zastávkou u ještě ráno zavřeného hradu u Doncasteru, do Yorku, prohlídka města, a dále na sever, k Hadriánovu valu, zdi, která měla chránit Římskou říši před barbarskými Skoty. Dnes nejenže nekopíruje hranice Anglie a Skotska, ale taky ani není vyšší než metr a velké části se ztrácí úplně - rozebrali je místní na stavbu domů a zídek mezi pastvinami, nebo je prostě zabrala příroda a les. Na několika místech jsou ale zakonzervovány základy původních římských měst, kasáren a i části samotné zdi, které rozhodně stojí za vidění. Večer na skok do Skotska, uctít památku obětí atentátu na letadlo Pan Am v Lockerbie, a zpět do Anglie.

5. den - do Walesu - viz příští článek

6. den - Pontcysyltský akvadukt - kdo jste ještě neviděli jet loď po mostě, tady máte šanci. Dále máme v programu čtveřici římskokatolických klášterů, které byly rozpuštěny po konverzi k anglikánské církvi za Jindřicha VIII. Ve všech platí OVP. Mezitím se ještě stavujeme u nejstaršího železného mostu na světě, který stojí ve vesnici Ironbridge. Anglická variace na slepici a vejce.

7. den - Po krátké procházce po probouzejícím se Stratfordu nad Avonou odjíždíme dřív, než přijedou autobusy turistů z celého světa, na hrad Warwick. Víme, na OVP se sem nedostaneme, ani to nemáme v plánu, fotíme jenom přes plot. Vstupné sem totiž přijde na 25 liber - stejně, na kolik nás přišel OVP, a je to spíš akce pro rodiny s dětmi, na celý den, jsou tady různá vystoupení, dračí sklepení... Nebrat, jede se dál, dnes by měl probíhat na okruhu Silverstone trénink na víkendové závody... čehosi. Nevíme přesně čeho, protože trénink je neveřejný, a ač bychom výjimečně i něco zaplatili, není komu ani kde, sekuriťák nás obrací. Tak na poslední chvíli měníme plán a v knížce, kterou k OVP dostanete, hledáme náhradní variantu, kterou bude Audley End House. Šlechtické sídlo, jak ho znáte z anglických filmů, plot, brána, štěrková cesta ke vchodu, elegantní vybavení. V takových sídlech se shlédla moravská Lednice. Zajímavá tečka - konec, odjezd na letiště.

Rád jezdím do zemí, kam se nejezdí. Nechci Anglii srovnávat s Afghánistánem nebo Irákem, to rozhodně ne. Ale nejezdí se tam nijak masově, v půlce července jsme na zahraniční turisty narazili opravdu jen zřídka. A takové země mám rád. A další z nich, Wales, už si zaslouží vlastní článek.

Autor: Aleš Gill | úterý 29.7.2014 7:42 | karma článku: 19,58 | přečteno: 1121x
  • Další články autora

Aleš Gill

Autem po Íránu - 1. díl - Měna postavená na hlavu

Už dříve jsem psal článek o divných měnách, Írán je ale ještě o kus dále. Podíváme se na zvlášní místní měnu, u které jsme často ani po deseti dnech používání nevěděli, která bije a kolik máme platit.

31.10.2023 v 8:12 | Karma: 22,05 | Přečteno: 898x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

5 km egyptského pobřeží - Česká ulice

Kdo jste někdy byli u Rudého moře v Egyptě víte, že je jiné. Jiné než Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Turecko. Kolem pobřeží tam vede jen jedna silnice, a není tam žádné vnitrozemí. A jeden krátký úsek je Mekkou čechů.

21.9.2023 v 8:27 | Karma: 19,59 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Nejlepší nejhorší země - Írán

Parafrázuji citát anonymního autora: Každá země na světě se v médiích a navenek snaží vypadat lépe, než jaká je. Írán je asi jediná země, která se v médiích tváří strašně, ale v reálu je úplně super.

6.9.2023 v 8:20 | Karma: 17,02 | Přečteno: 593x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Faeřané - národ tunelářů

Nerozumějte tomu prosím nijak špatně. Slovo tunelář zde označuje osobu, která staví tunely. A tunelů je tady v porovnání s počtem obyvatel opravdu požehnaně. Cíl místní vlády je totiž propojit všechny hlavní ostrovy silnicemi.

22.8.2023 v 12:10 | Karma: 13,78 | Přečteno: 369x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 14: Místo posledního odpočinku Jamese Bonda

Je to tady. Bez varování. Kdo jste neviděli posledního Jamese Bonda, máte smolíka. Dostane se vám kruté pravdy: James Bond v "posledním" filmu, Není čas zemřít, zemřel. Nakazil se nějakýma potvůrkama a nechal se zastřelit raketou.

3.8.2023 v 8:32 | Karma: 12,82 | Přečteno: 395x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky