A stejně si myslím, že zbraně do rukou (Američanům) nepatří
Jednak prostě proto, že nejsem kovboj a zbraně nemám rád. Kromě toho bych měl i pár, doufám, relevantnějších důvodů.
„Dobře organizovaná domobrana je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu; právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být omezováno.“ – tak praví druhý dodatek k Ústavě USA. Domobrana je zde zamýšlena jako těleso zajišťující bezpečnost státu, jako jakási náhražka armády. Dodatek byl přijat ještě v dobách, kdy byla Amerika relativně slabá, ale v současnosti, kdy je americká armáda největší na světě a je rozmístěna všude po světě, nemá instituce domobrany valný význam. Ze znění dodatku mi přijde, že hlavní důvod držení zbraní spočívá v zajištění právě této domobrany a nemá tedy v dnešní době toto historické opodstatnění.
A že se jedná o americkou tradici? Myslím si, že tradice se udržuje nejen kvůli ní samotné, ale i proto, že stále funguje, což zde není vůbec jasné. Silácky-kulturními argumenty rednecka a kovboje mě nepřesvědčí, ne v případě zbraní. Co se týče prodeje automatických a poloautomatických zbraní, tak o tom snad nemůže být ani řeč. Resp. řeč být samozřejmě může, ale nevidím jediný důvod, proč by pravidla pro jejich držení neměla být co nejpřísnější.
Co vnímám z médií, slyším o podobném útoku často v souvislosti se školním prostředím. Útočník si tedy vybírá místo, kde by se ani za stávající úpravy nemohl nikdo bránit, pokud bychom snad nechtěli dát zbraně do rukou dětem. A učitelé? No nerad bych pouštěl své dítě do školy, kde by vyučující chodili se zbraní. Zbraně prostě do školy, stejně jako třeba do kina, nepatří. Abychom omezili možnost útoku ve školách, je tedy nutno snížit možnost, že se vůbec takový maniak ke zbrani dostane.
Argument držení zbraně pro svou vlastní sebeobranu mi rovněž nepřijde neprůstřelný. Představme si, že se zloděj vkrádá do vašeho domu. Nikdy jsem nešel nikoho vykrádat, ale osobně bych měl pocit, že pokud ozbrojený zloděj v domě uvidí někoho neozbrojeného, může mu zbraní vyhrožovat, zažene s ní člověka do kouta a zatím on či jeho případný parťák krade. Pokud však uvidí obyvatele domu sahat po zbrani, nebude se zloděj rozpakovat střílet. A vzhledem k tomu, že ozbrojený zloděj má větší kontrolu nad situací a dá se předpokládat, že je v ovládání zbraní zběhlý, skončí situace tak, že kromě loupeže si půjde sednout i za vraždu.
A co se obrany majetku týče, můžu být pro někoho divná nátura, ale pokud mi člověk krade švestky ze stromu, nářadí z boudy nebo klidně i auto z garáže, tak ho nezastřelím, i kdybych měl doma zbraní, že bych s nimi mohl tapetovat. Zbraň může být ve výjimečném případě dobrý sluha, ale mnohem častěji je zlý pán, který nutí člověka ji použít i v situaci, kdy by to nebylo úplně proporční. Kdybychom byli ozbrojení oba, tak pravděpodobně taky ne, protože by to se mnou pravděpodobně dopadlo tak, jako jsem popsal v minulém odstavci.
Debata o přísnější regulaci zbraní je zajímavá i proto, že se v ní znalci neshodují. Jak v právních argumentech, tak těch, které se dotýkají efektu regulace na společnost. Já znalec sice nejsem, ale to je vlastně jedno, prostor k vyjádření by měl dostat každý. Nicméně z nerozhodnosti debaty znalců bych vyvodil jedno doporučení. I když by pro a proti regulaci byly přesně půl na půl, je lepší zbraně omezit, protože život bez nich je jaksi méně chmurný. Dobrý den a mír.
P. S. Zájemcům o téma bych doporučil dokument s názvem Národ zbraní.
Jan Géryk
Nemít strach z kolektivity

O sebevědomé toleranci, klíčové roli obce a o tom, jak může oživení tradičních kolektivních identifikací napomoci dobrému sousedství v kontextu současné migrační krize.
Jan Géryk
Těžko na cvičišti

V rámci vyhlídky na možnou vlnu uprchlíků lze se zájmem sledovat, jak se česká společnost začíná připravovat na případný střet civilizací.
Jan Géryk
Obhajoba speciálního a praktického školství

Miloš Zeman v minulém týdnu opět pobouřil veřejnost svým výrokem, tentokrát se dotknul tématu inkluzivního vzdělávání. Zemanovo vyjádření míchalo jablka s hruškami – zaznělo na návštěvě rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí, což si posluchač mohl spojit s tím, že naráží na problematiku tělesně postižených. Na druhé straně použitá slova jako „etnická skupina“ či „multikulturalismus“ mohla evokovat to, že cílí na vzdělávání romských dětí. V závěru podpořil existenci praktických tříd (či škol). Nicméně předcházejícím obsahem svého vyjádření udělal pro tyto školy bohužel spíše medvědí službu.
Jan Géryk
Proti násilí mantrou svobody projevu?

Po útoku několika islámských radikálů na redakci francouzského satirického časopisu se s uctěním památky obětí spojilo odsouzení tohoto vražedného činu s voláním za svobodu projevu. Byť je to s ohledem na terč útoku pochopitelné, je otázka, zda je právě důraz na neomezenou svobodu projevu/slova nejlepší prostředek k obraně před násilím plynoucího z nevyzpytatelného světa střetu kultur.
Jan Géryk
Co chtít (reálně) od prezidenta... a demokracie?

Ve videopozvánce na dnešní již skončenou akci s názvem „Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente“ organizátoři akce vyčítají Miloši Zemanovi především to, že národ nespojuje, ale rozděluje, a tím porušuje slib, který dal občanům. Přijde mi chybné kvůli tomuto vyzývat někoho k odstoupení, stejně jako bylo chybné ze strany prezidenta Zemana něco takového slibovat.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Cyklistka se zranila na single trailu, záchrana si vyžádala dva vrtulníky
Mimořádné nasazení vyžadovala nedělní záchrana ženy, která se zranila při pádu na cyklistickém...
Novela mysliveckého zákona už neprojde. Je to škoda, říkají soukromí zemědělci
Novela mysliveckého zákona, která nyní stojí v prvním sněmovním čtení, se už nestihne v současném...
Soud vynese rozsudek v případu padělání závěti po zemřelém podnikateli
Závěrečnými řečmi pokračoval v úterý u Krajského soudu v Hradci Králové případ Aleny Řípové, vdovy...
Zaplatíte pouze rozdíl ceny mezi odlehčenou a klasickou sádrou, říká Válek
Přímý přenos Návrhu, aby si pacienti mohli připlácet za zdravotní péči, hájí ministr zdravotnictví Vlastimil...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1025x