Síla integrace

Tyto dny, tedy 8. a 9. květen, jsou výročí, která bychom měli připomínat nejen kvůli pietním vzpomínkám na padlé, ale především kvůli své budoucnosti. Dnes mnohem intenzivněji, než kdykoliv předtím.

Bylo to více než šedesát milionů mrtvých v obou světových válkách, kteří museli zemřít, aby Evropa pochopila, že chce-li přežít jako celek, musí spolupracovat a ne válčit. Druhá světová válka byla vyústěním hospodářské krize, narůstajících sociálních nerovností. Přehlížení tohoto faktu dnes, stejně jako tenkrát, může být pro naši budoucnost fatální. Stejné příčiny i dnes vedou k nárůstu extrémismu, xenofobii, rasismu, antisemitismu. To je varující.

Po válce „otcové zakladatelé“ Robert Schuman a Jean Monnet  nastavili podmínky, které způsobily, že válka na území Evropských společenství, později EU je nejen nemyslitelná, ale fakticky nemožná. Robert Schuman, francouzský  významný politik, již v německém vězení za války vytvořil koncept, který neznamenal odvetu, ale odpuštění a spolupráci v Evropě jako předpoklad dalšího mírového vývoje a prosperity. Vytýčil cestu, která se ukázala jako správná.

Je to letos šedesát let, co začalo fungovat Společenství uhlí a oceli. Byla nastolena společná správa nakládání s nejdůležitějšími zdroji pro výrobu zbraní i hospodářství. To byl základ pozdějších Evropských společenství, dnes Evropské unie, který se dál rozvíjel ve směru k integraci evropských států.

Geniální rovnováha legitimit států, občanů a společné správy toho, co je výhodnější spravovat společně, než každý sám, již více než šedesát let zajišťuje nejen mír, ale také vysokou kvalitu života na kontinentu, který je právě v tomto ukazateli první na světě.

Je odpovědností nejen politiků, ale i učitelů, žurnalistů, umělců, občanské společnosti, aby nedovolila společnosti ztratit tyto souvislosti, zapomenout na příčiny, vyrůst znova těm, jejichž ideologie už v historii přinesla nesmírné utrpení desítkám milionů lidí.

Evropská integrace je největší a nejúspěšnější mírový projekt v dějinách. To nám všem připomněl při své návštěvě Prahy turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bagis. Podle jeho slov to je zásadní motiv pro úsilí jeho země o vstup do EU, protože obchodně v Evropě již dávno je. Dá se to vzít i jako lehké připomenutí toho, co má jakou cenu.

Společným zájmem Evropy po druhé světové válce byl mír. Není samozřejmostí, že na území EU od té doby skutečně je. V éře globalizovaného světa možná ještě méně, než po válce. Se zkracujícími se vzdálenostmi současné globalizace je tu však ještě jeden společný zájem, který žádný evropský stát, ani ty největší země, nejsou schopny samy naplnit. Tím společným zájmem je udržitelný růst, udržitelná kvalita života a sociální smír. O to dnes jde. Jak se zdá, již to pochopily i ratingové agentury, které přece také nechtějí přijít o všechno. A přijdou určitě o hodně, pokud státy sociální smír nedokáží udržet.

Ekonomický růst a zaměstnanost nejsou jen zájmem odborářů a zaměstnanců. Je to zejména zájem středních vrstev – učitelů, lékařů, techniků, živnostníků, kteří ztratí své příjmy a svou životní úroveň, pokud se nůžky sociálních nerovností příliš rozevřou, pokud se dál budou omezovat veřejné služby a snižovat mzdy.

Je nejen krátkozraká, ale vysloveně hloupá a na ignorantství založená úvaha, že si jako země vystačíme sami. Je pubertální úvaha, že všechno víme nejlépe a nikoho nepotřebujeme. Prázdná a demagogická hesla o suverenitě se netýkají občanů. Nemají nic společného s jejich kvalitou života, zaměstnaností, životní úrovní. Jsou jen zástěrkami nabubřelého sobectví a megalomanie těch, kteří chtějí neomezeně vládnout bez pravidel, bez skrupulí. Těch, kterým demokracie překáží v jejich touze po neomezené mocí nad životy lidí.

Každý žáček základní školy ví, že ČR s deseti miliony obyvatel bude vždycky šestkrát menší než Francie nebo Británie a osmkrát menší než sousední Německo. Středoškolák pak by měl vědět, že naše ekonomika má poloviční výkon než ta Německá, je tedy šestnáctkrát menší než ta Německá. Pokud vyvážíme, pak většinou jako subdodavatelé některé z evropských firem, málokdy jako čistě česká firma. Evropská integrace je proto naším bytostným národním zájmem.

To, co musíme chránit jako národní poklad je jazyk, kultura, historie, vzdělanost, vědomí národní identity. Lidé by měli vědět, že ti, kteří nejvíce hovoří o suverenitě, jsou titíž, kteří právě toto národní dědictví téměř cílevědomě likvidují. Naopak vytvářejí komfortní podmínky pro to, aby se co nejsnadněji a v masivním množství mohly vyvádět do zahraničí zisky, které vznikly z práce našich lidí. Co jiného je omezování financování vzdělání a vědy? Co jiného je odmítání progresivního zdanění, zdanění finančních transakcí a daňový ráj pro firmy u nás?

Evropa vždycky doplatila na nacionalismus. Ten vždy vedl k nestabilitě a válečnému utrpení. Pochopil to již v patnáctém století český král Jiří z Poděbrad, když vyslal po Evropě své mírové poselstvo. V dnešním globalizovaném světě dezintegrace Evropy může být zhoubná. To ví každý evropský politik, kterému jde o trochu víc, než o jeho vlastní majestát. Proto se nezhroutí nejen evropská integrace, ale ani eurozóna, navzdory přání Václava Klause a jeho věrných ideologů z CEPu.

Trefné jsou verše Viktora Dyka: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš.“  Evropská integrace bude pokračovat a bude se prohlubovat. Jednotný trh, má-li skutečně fungovat a přinášet prosperitu, potřebuje společná základní pravidla. O to se většina evropských státníků snaží. O tom je Fiskální úmluva a další přijímaná opatření.

Je jen otázka, zda stále více se integrující Evropská unie bude s námi nebo bez nás. Zda se budeme jako členská země EU podílet jako doposud na formulaci pravidel, která zde platí. Zda budeme členy nejprestižnějšího klubu na světě a jako člen klubu plout na letadlové lodi integrované Evropy na rozbouřeném oceánu globálního světa. Nebo zda dovolíme současné české neoliberální vládě a prezidentovi opustit tento přece jen bezpečný přístav, jehož pravidla nám zajišťují respekt i mnohem silnějších, než jsme sami. Zda se pro osobní ambice současných vládců a nenasytnost jejich kmotrů pustíme na moře v kanoi, která má váhu pouhých 2 % oné letadlové lodi zvané EU. Člověk nemusí být prognostik ani renomovaný ekonom, aby dokázal dohlédnout, že s oněmi 2 % to znamená dřív nebo později utonout v rozbouřených vlnách globálního světa. Stát se kořistí pirátů globálního kapitálu hrajícího si s malými národními měnami a vysávajícími národní ekonomiky, pokud nejsou chráněny pravidly nadnárodních společenství.

Pro vstup do EU jsme se svobodně rozhodli dokonce v referendu. Žádné tanky nám sem jako v r. 1968, kdy jsme byli členy RVHP, nikdo nepošle, když se rozhodneme z EU vystoupit. Máme svobodu volby suverénního státu, kam chceme patřit. Rozhodnutí je na nás. A nejen ve dnech výročí konce druhé světové války a Dne Evropy bychom si měli připomínat všechny souvislosti.

Autor: Alena Gajdůšková | středa 9.5.2012 14:10 | karma článku: 11,88 | přečteno: 705x

Další články autora

Alena Gajdůšková

I „dohodáři“ si zaslouží ochranu a pomoc

Kdo „odnesl“ jako první lockdowny a koronavirovou ekonomickou krizi? Samozřejmě ti, kdo neměli klasický zaměstnanecký poměr, ale dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Jejich ochrana byla v podstatě nulová.

23.2.2021 v 15:40 | Karma: 8,45 | Přečteno: 278x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Teď by se nám reforma dlouhodobého ošetřovného hodila

Asi se to ve srovnání s plnými nemocnicemi a skokovým růstem počtu zemřelých zdá jako drobnost a nepříliš podstatný detail. Ale už více než rok leží ve sněmovně můj poslanecký návrh novely zákona o dlouhodobém ošetřovném.

18.2.2021 v 12:00 | Karma: 9,00 | Přečteno: 228x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Kurzarbeit: Lze ho udělat buď dobře, nebo naprosto nanic

Nejnebezpečnějším způsobem, jak zničit dobrou myšlenku je, když se stejný název použije i pro nějaký nesmysl. Ten se pak prosadí. Za nedlouhou dobu se zjistí, že řešení nefunguje. „Vidíte, kurzarbeit je na nic,“ uslyšíme.

10.2.2021 v 8:01 | Karma: 8,99 | Přečteno: 226x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Můžeme to dokázat. Když budeme chtít

Některé události v době kovidové zanikají a nedostává se jim patřičné publicity. 22. ledna tak bez většího ohlasu vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných zbraní schválená na půdě OSN již v roce 2017.

26.1.2021 v 9:32 | Karma: 10,45 | Přečteno: 362x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Vymíráme a pravice přikládá pod kotel

Nejlepší důchodová reforma je, když se rodí hodně dětí. Asi také většina z nás cítí nějakou odpovědnost za budoucnost národa. A zároveň stát nemá, co mluvit rodinám do toho, kolik členů mají mít.

14.1.2021 v 8:09 | Karma: 21,82 | Přečteno: 1136x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Vlak u Berouna srazil a zabil chodce. Provoz na trati je pozastavený

27. dubna 2025  21:22

Osobní vlak v neděli krátce před devátou hodinou večer v katastru obce Tetín na Berounsku srazil a...

Mírová dohoda se musí uzavřít příští týden. Máme i jiné starosti, varoval Rubio

27. dubna 2025  21:04

Sledujeme online Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa...

Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem

27. dubna 2025  11:41,  aktualizováno  20:49

V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den...

Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá

27. dubna 2025  20:03

Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1107x
PaedDr. Alena Gajdůšková, krajská zastupitelka a předsedkyně sociálního výboru ZZK,  předsedkyně Správní rady Univerzity T.Bati ve Zlíně, viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka etické komise ĆLK, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá poslankyně a senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky. Je dlouholetou členkou Sokola a ČČK.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.