Jasné prezidentské vize by se táta nedočkal

Můj otec byl silně věřící člověk. Po srpnu 68 neměl na růžích ustláno, neměl ani jeden důvod být zastáncem minulého režimu. Přesto čekával pokaždé na novoroční projev prezidenta. I za Husákových dob ze slov hlavy státu odvozoval možný další vývoj země a politické situace. Novoroční projev Václava Havla pak byl pro něj časem posvátným a úvahy z jeho projevů důvodem k zamyšlením i vášnivým diskusím.

 

Prezidenta Klause se tatínek nedožil. Je možné, že jako starému člověku by mu vyhovovalo, že by ho prezident skutečně neunavil délkou svého projevu. Letos by možná ještě ocenil, že prezident vidí současnou situaci skutečně pozitivně. Jen by si táta nesměl vzpomenout, že v roce 2005, tedy za vlády v jiných stranických tričkách, stejný hospodářský růst prezident označil za „ sice solidní, ale nedostatečný“ Nárůst cen, který byl jen malou částí toho, co se stalo v roce právě uplynulém a čeká nás letos, tentokrát komentoval slovy: „růst cen se zrychlil a bylo by nedobré, aby to pokračovalo.“ Už vůbec by asi tatínek nepochopil, proč v minulých letech prezident kritizoval množství přijímaných zákonů a jejich kvalitu, ale letos se ani slůvkem nezmínil o tom, že jeho soukmenovci dokázali šmahem v jednom balíku znovelizovat 47 zákonů, a to dokonce tak, že v senátu, kde mají většinu, ani nepovažovali za nutné se tím zabývat. Jako sociálního demokrata by tátu určitě potěšilo, že Václav Klaus uplynulých pět let, z nichž většinu vládla sociální demokracie, označil „za nejlepší období naší země“ a „úspěšná léta“.

Tatínek nám často vyprávěl o Masarykovi a Čapkovy Hovory s TGM byly jedna z prvních knih, které mi našel v knihovně, když usoudil, že bych měla o politice něco vědět. Od té doby je pro mě státník pouze ten politik, který dokáže formulovat vize. Člověk, který vidí daleko do budoucnosti a pro jeho politická rozhodnutí je podstatnější odpovědnost vůči budoucnosti země než jen ohled na aktuální veřejné mínění a jeho znovuzvolení. To ale v Čechách moc popularity nenese, jak by mohl vyprávět nejen Václav Havel, ale i Vladimír Špidla. Od bývalého prognostika Klause by však člověk takovou schopnost očekával automaticky. Při nejlepší vůli však nic takového v jeho projevech není k nalezení. Naopak prezidentovy ekonomické i klimatologické úvahy v různých variantách hovoří o „magii diskontování, tedy hodnocení užitku, který plyne z nějakého dnešního chování vůči zítřku.“ z něhož pro něj „logicky plyne, že budoucnost je vždy a za všech okolností menší než přítomnost“ a z „pohledu zisku se vše, co se vzdaluje od současnosti, blíží nule“. Přeloženo do češtiny: „Budoucnost je nezajímavá, málo nese“.

S liberály lze souhlasit v tom, že by se politika měla míchat do života lidí co nejméně. Na co ale jednotlivec nestačí, a proto si politiky „najímá“, je právě ono utváření budoucnosti a vytváření podmínek pro důstojný život lidí dnes i v budoucnosti. I když má český prezident jen velmi omezené pravomoci v tom, tyto věci ovlivnit, naši velcí státníci právě ony vize a morální apely pro budoucnost formulovali. Od Václava Klause by se táta nic takového dočkat nemohl.

Autor: Alena Gajdůšková | pátek 4.1.2008 15:25 | karma článku: 19,88 | přečteno: 1488x

Další články autora

Alena Gajdůšková

I „dohodáři“ si zaslouží ochranu a pomoc

Kdo „odnesl“ jako první lockdowny a koronavirovou ekonomickou krizi? Samozřejmě ti, kdo neměli klasický zaměstnanecký poměr, ale dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Jejich ochrana byla v podstatě nulová.

23.2.2021 v 15:40 | Karma: 8,45 | Přečteno: 278x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Teď by se nám reforma dlouhodobého ošetřovného hodila

Asi se to ve srovnání s plnými nemocnicemi a skokovým růstem počtu zemřelých zdá jako drobnost a nepříliš podstatný detail. Ale už více než rok leží ve sněmovně můj poslanecký návrh novely zákona o dlouhodobém ošetřovném.

18.2.2021 v 12:00 | Karma: 9,00 | Přečteno: 228x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Kurzarbeit: Lze ho udělat buď dobře, nebo naprosto nanic

Nejnebezpečnějším způsobem, jak zničit dobrou myšlenku je, když se stejný název použije i pro nějaký nesmysl. Ten se pak prosadí. Za nedlouhou dobu se zjistí, že řešení nefunguje. „Vidíte, kurzarbeit je na nic,“ uslyšíme.

10.2.2021 v 8:01 | Karma: 8,99 | Přečteno: 226x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Můžeme to dokázat. Když budeme chtít

Některé události v době kovidové zanikají a nedostává se jim patřičné publicity. 22. ledna tak bez většího ohlasu vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných zbraní schválená na půdě OSN již v roce 2017.

26.1.2021 v 9:32 | Karma: 10,45 | Přečteno: 362x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Vymíráme a pravice přikládá pod kotel

Nejlepší důchodová reforma je, když se rodí hodně dětí. Asi také většina z nás cítí nějakou odpovědnost za budoucnost národa. A zároveň stát nemá, co mluvit rodinám do toho, kolik členů mají mít.

14.1.2021 v 8:09 | Karma: 21,82 | Přečteno: 1136x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou

21. května 2025  10:54

Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...

Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin

20. května 2025  6:30,  aktualizováno  17:01

Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Válečná loď se při spuštění na vodu rozbila. Kim Čong-un přihlížel a zuřil

22. května 2025  7:24,  aktualizováno  9:23

Kolaps sebeúcty, nedbalost, trestný čin! Tak zuřil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který...

Průmysl Německa je na rozcestí. Kancléř mu chce ulevit, tepou ho klimatologové

23. května 2025

Německá vláda pod vedením kancléře Friedricha Merze plánuje ulevit průmyslovým podnikům a snížit...

ČEZ si vyzkoušel roli rejdaře. Poprvé jistil plavbu tankeru s plynem z Texasu

23. května 2025

Premium Do nizozemského Eemshavenu dorazil v polovině minulého týdne další tanker se zkapalněným zemním...

Byl bych hloupý, kdybych nechtěl letadlo zadarmo, hájí se Donald Trump

23. května 2025

Premium Takže Donald Trump usoudil, že je v pořádku, aby hlava světové supervelmoci reprezentovala svoji...

Chalupy a chaty jsou zase v kurzu, ceny letí vzhůru. Přehled po krajích

23. května 2025

Premium Zájem Čechů o rekreační nemovitosti se po skončení covidové pandemie propadl a nastal velký...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1107x
PaedDr. Alena Gajdůšková, krajská zastupitelka a předsedkyně sociálního výboru ZZK,  předsedkyně Správní rady Univerzity T.Bati ve Zlíně, viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka etické komise ĆLK, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá poslankyně a senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky. Je dlouholetou členkou Sokola a ČČK.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.