V čem spočívá omyl požadavky exaktního důkazu duchovna?
Elektřina existovala vždy! I nyní i před tisíci lety. Tato možnost získávání a využívání energie se nacházela v účincích přírodních zákonů od nepaměti. Pouze člověk sám musel ve svém vývoji dozrát k až tomu, aby elektřinu objevil a dokázal ji využít ve svůj prospěch.
Z toho však logicky vyplývá, že pokud jsme ještě něco dosud neobjevili, nebo se nám to dosud nepodařilo dokázat, nelze vůbec tvrdit, že to neexistuje. Právě naopak! Výše uvedený příklad nám přece jasně ukazuje, že ve skutečnosti mohou reálně existovat také věci, jejichž existence se lidem v určité době nedá nijak dokázat, a jejichž existenci je možné snad jen tušit.
Jak vlastně vznikaly různě velké vědecké objevy, které hýbaly dějinami naší civilizace? V jejich úplném začátku to bylo téměř vždy jenom nejasné a ještě neprokazatelné tušení čehosi, co existuje pouze v nehmatatelné podobě v určité ideové úrovni. Až na základě usilovného hledání, zkoumání, dokazování a mnoha pokusů a výzkumů mohlo být nakonec přece jen objeveno a zhmotněno to, co předtím sice existovalo, ale pouze v nejasném a dosud neuchopitelném tušení.
Právě takovým a ne jiným způsobem vznikly všechny velké vědecké objevy a všechna významná hudební, výtvarná a jiná umělecká díla.
Právě to zpočátku neuchopitelné, neprokazatelné, nehmatatelné a pouze tušené totiž posouvalo dopředu vývoj naší civilizace. V tomto kontextu proto vyznívá základní ateistická teze, že existuje jenom to, co se dá dokázat vysloveně směšně a zpátečnicky. Platnost této teze by totiž znamenala zastavení vývoje naší civilizace. Bylo by to prostě ustrnutím ve vývoji, který paradoxně posouvá dopředu právě to, co se ještě teď nedá dokázat.
Z hlediska výše uvedených skutečností spočívá tedy na vratkých základech také tvrzení ateistického světa, že neexistuje Stvořitel, protože jeho existenci nelze vědecky dokázat. Avšak před tisíci lety přece jen existovala elektřina, jejíž existenci nebylo tehdy také možné „vědecky“ dokázat a lidstvo muselo čekat, dokud samo k tomuto poznání nedozrálo.
Také Stvořitel existuje, jenomže lidstvo bude muset nejdříve samo vnitřně dozrát až do úrovně, kdy zažije, prožije, pochopí a plně si uvědomí jeho reálnou existenci. Namáhat se, usilovat se a snažit se o to však musí lidé sami! To, že nejsme v současnosti ještě schopni chápat nezvratnou reálnost jsoucnosti Stvořitele je způsobeno jedině vinou nezralosti člověka samotného. Avšak z této vlastní nezralosti bychom neměli v žádném případě mylně vyvozovat, že neexistuje to, co ještě nejsme my sami schopni prozatím nijak dokázat, a k pochopení čeho nejsme zatím ještě sami vnitřně plně vyvinuti.
Ale toto není chyba Stvořitele, ale naše vlastní! Pokud by se totiž lidé sami nesnažili, nikdy by nedospěli k nalezení a využívání elektrické energie. A bez stejné vlastní snahy nelze také nikdy dospět k poznání a k pochopení bezvýhradnosti existence Stvořitele.
František Skopal
Umění a krása povznášejí duši vzhůru

Ale pozor! Ne ledajaké umění a ledajaká krása. Musí splňovat vysoké kritérium čistoty a ušlechtilosti. Kde však najít takové umění? Žel, není ho mnoho, ale přece jen existuje.
František Skopal
Ztracení ve smyšlených světech! Dejme si na to velký pozor!

Lidé si vytvářejí mnoho iluzí ve svých citech a myšlenkách. Pak v nich žijí a jejich iluze ovlivňují jejich pohled na život.
František Skopal
Křesťanství a konec světa

V Bibli se hovoří o něčem takovém, jako je konec světa, neboli poslední soud. Historie zná už řadu termínů, ve kterých mělo dojít k těmto událostem. Ale nedošlo! Znamená to tedy, že jsme v bezpečí? Nebo nejsme?
František Skopal
Nepřetržitý monitoring člověka Stvořitelem

Lidé jsou v každé minutě dne i noci nepřetržitě monitorováni. Je zaznamenáváno každé naše cítění, každá naše myšlenka, každé naše slovo i čin.
František Skopal
O netušených schopnostech našeho mozku

Všem nám je určitě dobře známo, že náš mozek ani zdaleka nevyužíváme v maximální míře, ale naopak, jeho využití je spíše minimální, nebo až zanedbatelné.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát
Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...
Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?
Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...
Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium
Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...
- Počet článků 378
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 362x