Absolutní Pravda a učení církví jsou dvě rozdílné věci
Takové hluboké zkoumání je založeno na tom, že pokud to, co vlastním je opravdu absolutní Pravdou, není se vůbec potřebné bát žádné konfrontace. Naopak! Podobnou konfrontací se může naše přesvědčení pouze utvrdit a naše víra pouze posílit.
Pokud ale nestranná konfrontace s jinými názory otřese tím, co jsme považovali za absolutní Pravdu, je nutné si pak odvážně přiznat, že naše domněnka byla nesprávná a že skutečnou Pravdu je potřebné teprve najít.
Zkusme se nyní z tohoto úhlu pohledu podívat na křesťanské církve. Ve svých začátcích stálo křesťanství v Pravdě a bylo skutečně světlem a požehnáním pro celou zemi. Žel, časem začalo být světlé jádro křesťanského učení stále více obalováno různými lidskými názory a vylepšeními, až nakonec během staletí to lidské téměř zcela potlačilo ono původně zdravé a správné.
Něco podobného se již jednou v dějinách stalo. Stalo se to s Mojžíšovým Zákonem, představujícím Boží Vůli, podle níž měl povolaný židovský národ žít.
Když totiž o několik staletí přišel na Zemi Syn Boží, to původní zdravé a správné bylo natolik překryto lidským, že tehdejší nejvyšší církevní představitelé nebyli schopni poznat v Kristově nauce onu původní Pravdu, kterou jim kdysi dávno přinesl Mojžíš.
No a žel, přesně totéž udělali lidé také s učením Ježíše Krista. Člověk by proto měl být na velkém pozoru a měl by se snažit důsledně rozlišovat mezi původním Kristovým učením a různými církevními pravidly, dogmaty a nařízeními, která jsou pouze naukami lidskými. Takové důsledné rozlišování je velmi nutné obzvláště proto, že žel, to církevní paradoxně nejednou přímo popírá onu původní, čistou Pravdu, přinesenou Mojžíšem a později také Ježíšem.
Nauky církví a skutečná Pravda jsou tedy mnohdy dvě naprosto rozdílné věci. Abychom si to dokázali, ukažme si konkrétní příklad:
Druhé přikázání, říká: Nevezmeš jméno svého Páně nadarmo! To znamená, že pokud budeme někdy vyslovovat toto jméno, mělo by to být vždy s tou největší úctou a vroucností, s tím největším citovým zanícením, jakého jsme schopni. Takovéto vroucné citové vzplanutí, byť třeba jen krátké, může pak v síle vroucího citu vystoupit až k trůnu Nejvyššího.
Jako protipól si však vezměme modlitbu růžence, ve kterém se Otec i jeho Syn vzpomíná několik desítek krát za sebou v domnění, že čím více, tím lépe. Takový způsob modlitby je však sám o sobě nesprávný, protože při podobném, častém opakování jména Páně není člověku prostě možné vložit do každého z nich požadovanou vřelost. Taková modlitba se pak zvrhává v mechanické, bezmyšlenkovité odříkávání, zbavené jakéhokoli citu.
Podobný druh modlitby, bez citového zaujetí, se tedy přímo příčí druhému přikázání, jakož i slovům Ježíše Krista: „Když se modlíte, nemluvte naprázdno jako pohané. Myslí si, že budou vyslyšeni pro množství svých slov. Nenapodobujte je!“
Co tedy dodat na závěr? Absolutní Pravda souvisí s křesťanstvím, a to s původní, čistou Kristovou naukou. I současné křesťanství má k této Pravdě nejblíže ze všech světových náboženství. Tato Pravda však žel, není totožná se stanovisky a učením žádné z mnoha křesťanských církví.
František Skopal
Umění a krása povznášejí duši vzhůru

Ale pozor! Ne ledajaké umění a ledajaká krása. Musí splňovat vysoké kritérium čistoty a ušlechtilosti. Kde však najít takové umění? Žel, není ho mnoho, ale přece jen existuje.
František Skopal
Ztracení ve smyšlených světech! Dejme si na to velký pozor!

Lidé si vytvářejí mnoho iluzí ve svých citech a myšlenkách. Pak v nich žijí a jejich iluze ovlivňují jejich pohled na život.
František Skopal
Křesťanství a konec světa

V Bibli se hovoří o něčem takovém, jako je konec světa, neboli poslední soud. Historie zná už řadu termínů, ve kterých mělo dojít k těmto událostem. Ale nedošlo! Znamená to tedy, že jsme v bezpečí? Nebo nejsme?
František Skopal
Nepřetržitý monitoring člověka Stvořitelem

Lidé jsou v každé minutě dne i noci nepřetržitě monitorováni. Je zaznamenáváno každé naše cítění, každá naše myšlenka, každé naše slovo i čin.
František Skopal
O netušených schopnostech našeho mozku

Všem nám je určitě dobře známo, že náš mozek ani zdaleka nevyužíváme v maximální míře, ale naopak, jeho využití je spíše minimální, nebo až zanedbatelné.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Život bez chytrých telefonů a internetu? Senioři chtějí právo být offline
Premium Senioři bez chytrých telefonů čelí problémům s placením, úřady i bankami, které digitalizují...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
V reakci na ruský raketový útok oznámil Zelenskyj sankce na čínské firmy
Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek. Ukrajinský prezident...
Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé
Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou...
- Počet článků 378
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 362x