Ekonomika nebo korespondenční volba? To je oč tu (ne)běží!

„Nebojujte jen proto, abyste vyhrál. Bojujte především proto, abyste se nedal", jsou slova Jana Wericha, jakoby pasovaná na to, o čem se bude jednat ve sněmovně místo toho, o čem by se jednat mělo.

V době, kdy inflace je u nás nejvyšší v EU a kdy rostou ceny v obchodech, se budou poslanci hodiny a dny přetahovat o něco, co většinu občanů aktuálně opravdu moc nezajímá a kdy jakýkoliv výsledek ani nepřispěje, ani neuškodí chodu státu. 

Začíná partajní boj o možnost korespondenční volbu. Jeden ústavní právník komentoval v ČT24 její úskalí. Potvrdil, že se jedná o porušení jednoho ze základních ústavních principů, kterým je tajná volba. Zlehčil to tím, že se ústavní zákon o volbách musí brát jako celek, a že tedy porušení zákona o tajné volbě  je potřeba dát do souvislosti s ustanovením o tom, že volby jsou všeobecné. 

To je opravdu odvážná konstrukce. Korespondenční volba svou povahou nemůže zaručit ústavní povinnost o tajné volbě, jejíž  porušení je pod sankcí neplatnosti volby. Volič musí odvolit sám v místě, kam nemá nikdo mimo něj umožněn přístup. To u korespondenční volby zajistit prostě nelze.

 Všeobecné volební právo je občanům České republiky  zaručeno Ústavou ČR bez ohledu na to, kde trvale bydlí. Že někteří mají daleko do místa, kde mohou uplatnit své volební právo, není porušením tohoto práva, ale je to jen narušení osobního komfortu. To lze snadno napravit tím, že stát zajistí komfortnější dostupnost volebních schránek.

Má-li se do budoucna zabránit tomu, aby kdokoliv z jakýchkoliv důvodů napadl platnost voleb pro porušení zásady tajné volby, bylo by dobré při jednání o korespondenční volbě zároveň připojit jednání o změně Ústavy minimálně korekcí pojmu "tajná volba". 

Takhle to jenom vypadá, že strany balancující na hranici volitelnosti, se snaží využít času do voleb, k prosazení svého zájmu, který by po volbách v roce 2025 už nemusely mít k dispozici.

Prezident Petr Pavel, který v novoročním poselství přečetl text, který obsahoval většinu toho, s čím do veřejného prostoru přichází TOP 09, v pasáži, kde se obrátil na mladou generaci, sice podprahově, ale vědomě, souzněl s těmi, pro které je změna volebního systému skoro životní nutností.

V těch zemích kde korespondenční volba je, jsou důvodem většinou geografické, sociální a dopravní podmínky tedy dostupná infrastruktura státu a hustota sídel. Určitě to není proto, aby byly získány hlasy lidí nežijících v dané zemi, a kteří toho mnohdy o zemi, kde chtějí ovlivnit vládu, moc neví. Proto jsou korespondenční volby vesměs využívány uvnitř daných států.

Kdyby z toho u nás, jako sláma z bot, nečouhala účelová snaha jedné nevolitelné a druhé jen u nás prosperující strany jak se udržet ve sněmovně, tak by diskuse o korespondenční volbě mohla vypadat jinak než  jako to, že tonoucí se stébla chytá.

Má-li se tedy předejít případným stížnostem na průběh voleb, tak je zásah do ústavy tím nejspolehlivějším eliminátorem problémů, které nastanou když stoosmička na sílu prosadí svou. A že nastanou je pravděpodobnost hraničící s jistotou.

A když už byl zmíněn novoroční proslov prezidenta Petra Pavla, tak možná stojí za zmínku ještě jeden jeho vstřícný krok ke spřáteleným subjektům. Když iRozhlas po některých krocích prezidenta Petra Pavla uvedl, že prezident je nezkušený a že se zatím učí, tak se to tak trochu ukázalo i v jeho novoročním projevu. Třeba v té části, kde se přimlouval za nahrazení české koruny evropskou měnou. Ať chtěně či nechtěně, tak ukázal na své politické ukotvení a na to, jaká část českého byznysu je mu blízká. Jde o to, zda tyto části jeho proslovu jdou na vrub jeho politické nezkušenosti nebo naopak jsou výsledkem diplomatické zkušenosti a orientace v byznysu jeho přítele po boku.

Proto určitě mnohokrát ve společnosti zazněla otázka, zda zahájení diskuse o tak závažné věci, jako je nahrazení české koruny eurem, má být zahájena při novoroční gratulaci občanům.

Přijetí eura, jako náhrady za českou korunu, je opravdu věc příliš komplikovaná, která ve svém důsledku přinese tolik změn do života každého z občanů státu, než aby byla vyslovena bez náležité "politické přípravy" jako vstřícný krok vůči bankám a zahraničním investorům. Že by to běžným občanům aktuálně nepřineslo nic víc než zdražení a snížení hodnoty jejich úspor, je v současné ekonomické situaci, nejenom u nás, také jedním z dopadů takového kroku. Možné vysvětlení, proč s tím Petr Pavel v novoročním proslovu přišel, nabízí politický analytik Erik Best, který má vhled do zákulisí. Podle jeho zjištění šlo o službu Pavlovým sponzorům.  Podle jeho informací může mít zmínka o přijetí eura v novoročním projevu i jiný důvod, než že by si to Petr Pavel tolik přál. „Není to jenom kvůli tomu, že projev prezidentovi napsal někdo jiný a euro do toho zakomponoval, ale slyšel jsem rovněž, že do toho mluvil i někdo mimo Hrad. Jinými slovy, Pavlovi sponzoři, kteří by euro uvítali, chtěli, aby to v projevu zaznělo,“ prozradil Erik Best.

Pokud tedy chtěl prezident Petr Pavel zahájit takovou diskusi, měl tak učinit úplně jinak a jinde než u vánočního stromku, kde chybějící argumenty mohou vést k domněnce, že chtěl jenom slavnostně podpořit určitou zájmovou skupinu.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: František Mikeš | neděle 14.1.2024 17:17 | karma článku: 15,12 | přečteno: 230x