Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se Lidl zalek kříže

Společnost Lidl odstranila z ilustračních fotografií kostelů řeckého pobřeží použitých na reklamních materiálech kříže. Tento počin, nad kterým se můžeme pousmát či jej odsoudit, je významnou výpovědí o naší společnosti.

Rozhodnutí obchodního řetězce Lidl vymazat z ilustračních fotografií sakrálních staveb na pobřeží řeckého ostrova Santorini kříže, použitých v reklamní kampani v rámci Řeckého týdne, vyvolalo veřejnou diskusi a řadu odsuzujících reakcí. Následně se německé vedení Lidlu omluvilo, že nechtěli nikoho urazit. Celá záležitost s retušováním přímořské krajiny je ale především tvrdou výpovědí o současném stavu společnosti.

Obchodník nabízí, oč je zájem

Bylo by naivní se domnívat, že by byl nápad vymazat kříže dílem náhody, třeba jen momentálního nápadu grafika. Obchodní řetězce pracují s reklamou a marketingem cíleně a kvalifikovaně. Jejich hlavním záměrem je vydělat, prodat. Zboží musí být zabaleno a prezentováno tak, aby přilákalo co nejvíce zákazníků. To současně znamená, aby na obalech nebylo nic, co by mohlo někoho odradit. A pokud společnost účinek grafických materiálů testovala na určitém vzorku populace, zřejmě měla k takovému rozhodnutí i odborný podklad. Obchodníci ale zřejmě netestovali variantu pobřeží s kříži a bez nich a to, na co zákazníci více zaberou. Zřejmě si jen nikdo z dotázaných onoho „ničeho“ na kupolích chrámů nevšiml.

Kříže nahradilo „nic“

Fotografie po vyčištění od křesťanských symbolů kříže nahradilo „nic“. Ono totiž i „nic“ na kupolích chrámů je něčím! Nic umístěné tam, kde bychom očekávali náboženský symbol, je symbolem. V dějinách naší země máme s bořením a nahrazováním křesťanských symbolů zkušenosti. Po skončení první světové války, při vzniku první Československé republiky, byl v Praze stržen Mariánský sloup, který stával na Staroměstském náměstí (3. listopadu 1918). Rozvášněný dav neměl ani ponětí o kulturní hodnotě barokní práce Jana Jiřího Bendla či o tom, že byl sloup postaven jako poděkování na odražení švédských útoků na Prahu a konec třicetileté války. Sloup si identifikoval s mocnářstvím. O třicet let později doprovázelo proces modernizace naší vesnice, kolektivizace a rozorávání mezí při scelování pozemků boření drobných sakrálních staveb, kterými byla do té doby poseta naše krajina ve větší míře, než je tomu dnes. Ne z explicitně sdělených oficiálních důvodů, o kříž prostě a jednoduše tu a tam „zavadil“ traktor. Socialistická ke křesťanskému náboženství nepřátelská státní ideologie, která se symboly pracovala, byla nakonec zřetelná z hlavního symbolu naší země, ze státního znaku Československé socialistické republiky – dvouramenný kříž ve znaku Slovenska byl nahrazen neheraldickými štíty hor. Servilnost komunistů k SSSR a ideologickou orientaci naší země značila sovětská hvězda, která na hlavě českého lva nahradila Svatováclavskou korunu. Svatováclavská koruna je přitom přímo zosobněním staletého dědictví křesťanské kultury a naší národní identity. Katel IV. ji nechal vyrobit jako relikviář trnu z Kristovy koruny, ten je ve vrcholovém křížku. Hlavně proto vadila, ne ani tak pro to, že byla spojena s monarchií. Monarchii nakonec symbolizoval i Pražský hrad, a ten prezidentům Československé socialistické republiky sloužil a jako sídlo hlavy státu a tak nakonec slouží i dnes. Idea České republiky se nakonec k Hradu, jehož součástí je katedrála, hlásí; stejně tak ke korunovačním klenotům.

Pro vykořenění vymazat křížky nestačí

Veškeré korektury, které mají negativně zacíleno na kříž jako symbol a sekularizaci veřejného prostoru, vymazání náboženského symbolu z veřejného dění, ovšem působí velmi komicky. Představa, že stačí jen něco vyretušovat a spojení s křesťanskými kořeny díla se zpřetrhá, je tragicky směšná. Ráz křesťanské kultury je totiž do dnešní společnosti či krajiny tak vetknut, že jej nejde jednoduše zapřít a vysterilizovat. Jak působivá je architektura sakrálních křesťanských staveb, a to i bez křížků na vrcholu. Křesťanství je důležitou podstatou evropské civilizace, která je křesťanská. Stačí připomenout rozvoj a úspěchy vědy a techniky, zdravotnickou péči či sociální oblast, postavení žen ve společnosti či základní lidská práva a svobody; umění, kulturu hmotnou či nehmotnou.

Stále ještě počítáme letopočet od narození Syna Božího.

 

Autor: František John | středa 6.9.2017 10:07 | karma článku: 35,64 | přečteno: 1590x
  • Další články autora

František John

Radniční cymbál v Brně odbíjí půl tisíciletí

Velký hodinový dodnes funkční cymbál brněnské radnice má v letošním roce 500 leté jubileum. Ve svém nápisu sice neobsahuje autorské určení, na základě srovnání jej ale můžeme začlenit do díla brněnského zvonařského rodu Haubiců.

26.10.2021 v 11:45 | Karma: 11,42 | Přečteno: 208x | Diskuse| Brno

František John

Roušky v boji proti koronaviru – je už jasno?

Pokud bychom vyhlásili anketu hledající symbol současné doby, zvítězila by pravděpodobně rouška. Tento „obyčejný“ kus textilie může jako výstižný symbol vyprávět.

6.4.2020 v 9:47 | Karma: 11,97 | Přečteno: 521x | Diskuse| Společnost

František John

Máme se bát koronaviru 2019-nCoV?

S obavou i profesním zájmem sleduji epidemii koronaviru 2019-nCoV v Číně. Zatím se zdá, že se jeho šíření i přes razantní opatření vymklo kontrole.

27.1.2020 v 15:27 | Karma: 35,92 | Přečteno: 8392x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

František John

Ztratí olomoucká radnice svůj hlas?

Budova olomoucké radnice prochází náročnou a velmi potřebnou rekonstrukcí. V rámci obnovy krovu věže je zvažováno, že hodinové cimbály nebudou navráceny do věže a přestanou tak plnit svou roli.

10.1.2020 v 12:53 | Karma: 17,49 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

František John

Suchý a kůrovcem napadený, nikoliv modrý les

Několik let trvající sucho je spolu s nedostatečnou a včasnou reakcí na klimatické změny lesním hospodářstvím hlavním důvodem kalamitního stavu v lesích. Na druhou stranu je současná krize varováním.

25.6.2018 v 13:16 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Pláže v Normandii čeká zápis na seznam UNESCO. Včetně vraků pod hladinou

3. června 2024  14:35

Le Courbet, Centurion, Grief... Francouzské, britské a německé válečné lodě leží u pobřeží...

Předvolební sprint vrcholí. Orbánovci na síti rozhazují miliony, Češi paběrkují

3. června 2024  14:26

Kampaň před volbami do Evropského parlamentu vrcholí, strany utrácejí miliony eur nejen na setkání...

Odpor vůči mediální novele sílí. Nechtějí ji televize, rádia ani operátoři

3. června 2024  14:20

Kritika mediální novely se v posledních dnech ozývá ze všech stran. Mobilním operátorům se nelíbí...

U cesty našli mrtvého muže, leželo vedle něj kolo. Příčinu smrti určí pitva

3. června 2024  14:03

Tělo muže bez známek života našli v neděli lidé u cesty mezi Dolní Cerekví a osadou Hutě na...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1100x
Renesanční člověk s všestranným zájmem o vše krásné. Starosta města Zábřeh.

Seznam rubrik