Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Roušky v boji proti koronaviru – je už jasno?

Pokud bychom vyhlásili anketu hledající symbol současné doby, zvítězila by pravděpodobně rouška. Tento „obyčejný“ kus textilie může jako výstižný symbol vyprávět.

Rouška reprezentuje řadu skvělých vlastností našeho národa. Nejen vynalézavost při její výrobě, ale také ochotu zapojit se do společného projektu zvládnutí pandemie koronaviru SARS-CoV-2 a připravenost pomoci druhým. Do jejich výroby nejen pro sebe a vlastní rodinu, ale i široké okolí, se zapojil nespočet občanů. Mnozí oprášili staré šicí stroje, jiní zase využívali nejmodernějších technologií pro přípravu střihů, výrobu látek z nanovláken či 3D tisk ochranných pomůcek. Stejně jako masivní samozásobitelství a distribuce, projevila se odolnost našeho národa i v rychlém osvojení si jejich používání.

Do kampaně za nošení roušek se vložil i sv. Jan Nepomucký v Zábřeze

Za běžných podmínek bychom čekali, že nošení roušek bude předcházet karanténním opatřením ze strany centrálních orgánů politické moci. Bylo tomu ale přesně naopak. Pod vlivem děsivého vývoje pandemie v Itálii se naše vláda konečně rozhodla situaci řešit. Roušky a další materiál, například respirátory, desinfekce či dostatečné kapacity pro testování zdravotního stavu, však v té době ještě nebyly k dispozici. V prvních opatřeních se tak vláda soustředila na omezení pohybu obyvatel jako jeden z nástrojů pro zamezení šíření viru při kontaktu. Nařízení ohledně nošení roušek jako bariér přenosu infekce byla vydána až v okamžiku, kdy se rouškami společnost sama zazásobovala a jejich nošení se stalo lidovou samozřejmostí. Avízovaná a slibovaná pomoc ze zahraničí byla v tu dobu stále ještě v nedohlednu.

Do budoucna by mělo být nošení roušek v hierarchii boje s epidemií na prvním stupni, před zaváděním karantény, mělo by ji časově předcházet. Při jejímu uvolňování to bude zase naopak, pohyb už bude umožněn, ovšem stále s rouškami.

Překvapující není pouze schopnost občanů naší země pořídit si roušky. Na počátku 20. let 21. století je s podivem, že neexistuje jednoznačná shoda na tom, zda roušky vůbec fungují. Jedná se přece o měřitelný jev, který se dá hygienickými a epidemiologickými metodami otestovat poměrně snadno. Očekávali bychom, že v době, kdy má tato zbraň v boji proti koronaviru SARS-CoV-2 začít používat, nebudou probíhat diskuse o tom, zda a jak je účinná. To je téma pro zdravotnickou vědeckou komunitu - snad bude mít i Světová zdravotnická organizace (WHO) jejíž lékař Michael Ryan nošení roušek zpochybňoval, brzy jasno. I zde však máme podezření, že jsou vyjádření zpochybňující nošení roušek motivována spíše politicky. Jednoduše řečeno, materiál není k dispozici a zpochybnění jeho významu je snazší, než jej zajistit.

Zásilka ochranných prostředků z Číny s hesly propagandy

Roušky ale ukázaly také další věc. Jak jsme, i přes vynalézavost našich občanů, v globalizovaném světě závislí na ostatních státech, konkrétně na čínské „pomoci“ či lépe řečeno obchodní spolupráci. To je důležité téma pro naši národní bezpečnost. Kéž by byla naše země opět schopna vygenerovat potřebný počet ochranných prostředků či léků vlastními silami…

Poučit bychom se skutečně měli. Zavádění karanténních opatření má svůj velký nezastupitelný význam, a to také tam, kde není v dostatečném množství k dispozici materiál a zdroje pro boj s nemocí (ochranné prostředky, zdravotnický materiál včetně testů, zdravotnické kapacity). To je případ České republiky. Zvládnutí epidemie v Jižní Koreji, Japonsku či Hong-Kongu se obešlo bez razantního omezení života v zemi právě díky dostupnosti a používání roušek a dalšího zdravotnímu materiálu či masivnímu testování a kontrolám, s využitím informačních technologií. Bez dramatických dopadů na život v zemi včetně hospodářského. Masivní rozšíření viru a pandemii akcelerovala moderní globalizovaná společnost. I k jejímu zvládnutí tak musí přispět moderní metody, které jsou dnes dostupné.

 

 

Autor: František John | pondělí 6.4.2020 9:47 | karma článku: 11,97 | přečteno: 521x
  • Další články autora

František John

Radniční cymbál v Brně odbíjí půl tisíciletí

Velký hodinový dodnes funkční cymbál brněnské radnice má v letošním roce 500 leté jubileum. Ve svém nápisu sice neobsahuje autorské určení, na základě srovnání jej ale můžeme začlenit do díla brněnského zvonařského rodu Haubiců.

26.10.2021 v 11:45 | Karma: 11,42 | Přečteno: 208x | Diskuse| Brno

František John

Máme se bát koronaviru 2019-nCoV?

S obavou i profesním zájmem sleduji epidemii koronaviru 2019-nCoV v Číně. Zatím se zdá, že se jeho šíření i přes razantní opatření vymklo kontrole.

27.1.2020 v 15:27 | Karma: 35,92 | Přečteno: 8392x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

František John

Ztratí olomoucká radnice svůj hlas?

Budova olomoucké radnice prochází náročnou a velmi potřebnou rekonstrukcí. V rámci obnovy krovu věže je zvažováno, že hodinové cimbály nebudou navráceny do věže a přestanou tak plnit svou roli.

10.1.2020 v 12:53 | Karma: 17,49 | Přečteno: 535x | Diskuse| Kultura

František John

Suchý a kůrovcem napadený, nikoliv modrý les

Několik let trvající sucho je spolu s nedostatečnou a včasnou reakcí na klimatické změny lesním hospodářstvím hlavním důvodem kalamitního stavu v lesích. Na druhou stranu je současná krize varováním.

25.6.2018 v 13:16 | Karma: 13,28 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

František John

Jak dál, KDU-ČSL?

Po sečtení výsledků parlamentních voleb bylo vidět ve volebním štábu KDU-ČSL rozladění a zklamání. Navázání na úspěch před čtyřmi lety bylo po vládním angažmá očekáváním lídrů strany.

25.10.2017 v 11:50 | Karma: 12,60 | Přečteno: 901x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1111x
Renesanční člověk s všestranným zájmem o vše krásné. Starosta města Zábřeh.

Seznam rubrik