Chaloupky Orlických hor - Čihák
Jméno Čihák se odvozuje od slova číhati (na kupce), kteří v těchto místech překračovali státní hranici se zbožím a nechtěli zaplatit clo.
K této malinké osadě založené výnosem Františka Adama z Bubna 22.4.1679, kde téměř lišky dávají dobrou noc, patří krásná malá kaplička sv. Anny z roku 1849 a před ní stojící Kříž z roku 1834. O něco níž najdeme u silnice sochu sv. Jana Nepomuckého. Po severní hranici katastru protéká Červený potok tvořící česko-polskou hranici, který se na hranici PR Zemská brána vlévá zleva do Divoké Orlice.
Chaloupek je tu skutečně poskrovnu, ale to jim nic neubírá na jejich půvabu.
Milé a vážené čtenářky, milí a vážení čtenáři mého blogu, přeji Vám všem požehnané Vánoce, plné radosti z Narození Spasitele, Božího Pokoje, který převyšuje všechno, a do nového roku všechno dobré a krásné. Děkuji za Vaši přízeň a věrnost a pevně věřím, že se zde budeme potkávat i v roce příštím.
Veronika Foglová
Veronika Foglová
Honzova studánka
Během léta 2024 jsem svá putování po Orlických horách cílila hodně na hřeben Bukovohorské hornatiny, který mám od nás doma jako na dlani.
Veronika Foglová
Čas (nejen vlčích) máků
V polovině července 2013 jsem si udělala cyklovýlet do blízkého okolí. Na svahu vrchu Studený spadajícím příkře dolů k Celnému jsem si mohla vyfotit kvetoucí mák setý, jehož snímky Vám nyní nabízím.
Veronika Foglová
Letem orlickohorským světem (18)
V rozpáleném vzduchu posledních dní by nemuselo být špatné proletět se vzduchem a snad se i trochu zchladit u vody, co říkáte?
Veronika Foglová
Lilie zlatohlávek (Lilium martagon)
V parku za pečovatelským domem v Žamberku, kudy procházím cestou do a z práce, se kromě nádherných a velice fotogenických stromů nachází i jedno ohraničené místečko.
Veronika Foglová
Kráska z říše růží
K červnu neodmyslitelně patří růže. Vídám je všude kolem sebe...nejrůznějších barev, velikostí a tvarů, samozřejmě také vůní, a musím říci, že je to nádherná podívaná, zvlášť, když svítí sluníčko.
| Další články autora |
Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí
Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...
Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!
Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...
Od běžné řidičky k ikoně pražských historických tramvají. Karolína Hubková slaví 13 let
Karolína Hubková je nejznámější pražskou „dámou na kolejích“. Její příběhy vyšly také knižně a už...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Rybářka z Prahy ulovila vysněného albína. Na jedinou rybu čekala celé roky
O některých rybách rybář ví dlouho. Ví, kde se zdržují, kdy se ukazují, v jakých podmínkách by...
Na okraji Plzně se zřítil mladý paraglidista. Převezli jej v kritickém stavu do nemocnice
K nešťastné události došlo v pondělí kolem 20. hodiny v okolí Červeného Hrádku na okraji Plzně....
Na D3 havaroval kamion a převrátil se, překládka blokovala směr do Prahy
Na dálnici D3 na Táborsku havaroval v pondělí kolem poledne kamion. Pro zraněného řidiče vzlétl...
Po požáru skladu elektrokoloběžek se zbortila hala, odhad škody je 80 milionů
V Čelákovicích v okrese Praha – východ v pondělí hořel sklad elektrokoloběžek. Hala o rozměrech 100...
Vedro poškodilo tramvajovou trať v části Prahy. Linky jezdí po odklonových trasách
Přetrvávající vedra v Praze zkomplikovala tramvajovou dopravu. Vysoké teploty poškodily v pondělí...

Prodej rodinného domu 343 m2, Kravaře
Gen. Svobody, Kravaře, okres Česká Lípa
2 299 000 Kč
- Počet článků 450
- Celková karma 9,40
- Průměrná čtenost 277x
Seznam rubrik
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024
- 2025
- 2026
- Chaloupky Orlických hor
- Mé oblíbené snímky
- Jen tak...
- Opevnění Orlických hor
- Toulky Orlickými horami
- Sakrální památky Orlických hor
- Fotografie s příběhem
- Černobílé Orlické hory
- Stromy Orlických hor




























