Udávám, udáváš, udáváme

Určitě ani za komunismu to nebylo tak snadné. Tenkrát člověk musel něco napsat, zalepit do obálky, koupit poštovní známku a dojít k poštovní schránce. Dnes stačí pár kliků od počítače z tepla domova. 

Asi nejznámější je web finanční správy, kam lze ohlašovat provozovny, které vám nevydají doklad o EET (= Elektronická Evidence Tržeb). Pan ministr financí sice před pár dny tento web s velkou pompou zrušil, prý o něm nevěděl, před rokem o něm ale věděl. On ho ale nezrušil. Nadále je lehce přístupný formulář na kontrolu účtenky a je to vlastně totéž. Vyplníte konkrétní údaje o provozovně, kterou chcete prásknout a údaje o účtence si klidně můžete vycucat z prstu. Nejpozoruhodnější na něm je, že tam můžete o provozovně udat cokoliv, ale o sobě tam nezadáváte nic. Slovy vůbec nic. I kdybyste chtěli. Není tam na to rubrika. Anonymní práskačství nejen tolerované, ale přímo vyžadované. Jenom za dva měsíce provozu EET tam již přistálo přes dva tisíce udání. Takže něco přes třicet denně. Jsme udavačští kabrňáci! Po zrušení první verze webu už údaje o počtu kontrol účtenek ministerstvo radši neuvádí.

Odkaz sem dávat nebudu. Nechci těmto křivárnám napomáhat.

             Ministerstvo životního prostředí podpořilo web, kam můžete umístit fotku čmoudícího komína svého souseda. Třeba i jen jako takovou drobnou sousedskou pomstu. Když to následně doprovodíte adresným oznámením, má soused o zábavu postaráno. Úředníci mu pak napíší, případně ho navštíví, a když je nebude chtít pustit do domu a vynadá jim, což chápu, tak dle nového zákona jsou úředníci již nedotknutelné osoby a soused dostane pokutu pár desítek tisíc korun. Jistě vás to bude hřát u srdce přinejmenším stejně jako souseda jeho kotel.

            Jiným kabrňákem bude Česká obchodní inspekce. Mám tuto instituci poměrně rád, považuji ji za užitečnou. Tedy až do doby, než se nechala slyšet, že je jí možno oznamovat velké provozovny, které nezavřou o v zákoně definovaných státních svátcích. Komu tohle může vadit? Komu může vadit, že supermarket na kraji města má otevřeno? Napadají mě jenom prodavačky těch příslušných prodejen. To snad ale mohou řešit i jinak, třeba odchodem ke konkurenci. Momentálně se to plakáty o hledání pokladních, skladníků a prodavačů po republice jen hemží. Takže zase jen útok na nejnižší lidské pudy.

            Ostatně ono není potřeba chodit daleko. I na tomto webu se tento zvyk docela ujal. Dávám Printscreen z jedné místní diskuse: 

        Všimněte si, že se našla i půlka těch, co s tím příspěvkem souhlasí, proti počtu těch, kterým se nelíbí.         

    Nad současnou společností by fízlovský totalitní režim jen zajásal. Vládní garnitura se může strhnout, jak oznamovatele podporovat a zároveň utajovat. A mezi námi je mnoho těch, kteří jsou ve svém živlu.

            Aby bylo jasno. Ať si oznámí kdo chce, co chce a komu chce. Ale ať se za svůj čin nestydí a neschovává se do anonymity.

            Tak já si také přisadím. Ministr Babiš navrhl zmírnění EET pro drobné podnikatele asi týden před ostrým startem systému. Pak malým vesnicím doporučil, aby si provozovaly zaniklé hospůdky ve své režii (co když tam vznikne konkurence - to ji budou za erár potápět?, co předvolební boj stran o cenu piva nebo otvírací dobu? - prostě nesmysl). Web o oznamování nepoctivých hospodských jeho lidé měsíce horlivě prosazují, aby on prohlásil, že o tom nevěděl. Tohle je nějaké promyšlené koncepční jednání? To je jen chaos. Ale především, jak může být takovýto chaotik druhým nejbohatším člověkem v Česku? Nesmrdí tu něco? 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Flaška | úterý 10.1.2017 12:07 | karma článku: 41,28 | přečteno: 4028x