Jsem paranoidní, nebo mě Čína fakt chce špehovat?

Taková drobnost. Koupě obyčejného nabíjecího kabelu na telefon přes čínský eshop za pár šupů. Jenomže tady něco nehraje.

Kabely, obaly na telefony a podobnou drobotinu, když na to nespěchám, tak to nakoupím v Číně. Je to o něco levnější, nevadí mi, že to trvá pár měsíců než to dostanu, ale hlavně nemusím nikam chodit. Přistane to ve schránce. To bych si sice z tuzemska taky tak mohl objednat, ale už to něco stojí. 

Tak takhle jednou zase ve schránce přistál nabíjecí kabel na telefon, který si chci nechat na chalupě. Znáte to. Kabel zapojíte na jedné straně do počítače a na druhé do telefonu. V tom momentě vám počítač nejčastěji nějakým zvukem ohlásí, že je připojeno externí zařízení. A pokud ho počítač dokonce rozezná (není vždy pravidlem) tak můžete hned přenášet data, dobíjet, mazat fotky v telefonu, přesouvat je, prostě vše možné.

Ale podstatné je, že ten počítač musí to externí zařízení rozeznat. To se vždy nepovede. Jenže ono to taky může být opačně, což jsem doposud netušil.

Kabel z Číny přišel, vybalil jsem ho a zapojil do počítače. Zdůrazňuji samotný kabel, ještě bez telefonu na druhém konci. A světe div se, počítač pípnul, jakoby již bylo připojeno externí zařízení. A já tam měl jen kabel, nic jiného. Jinými slovy, to externí zařízení musí být v kabelu.  Přímo v něm.  Tak jsem to vyfotil.

Na první pohled obyčejný dobíjecí kabel na telefon. Nic na něm není zvláštního. Ale tak jsme ho porovnal s tím, co doma běžně používám. Viz další foto. 

 

Nahoře je běžný kabel, dole ten nový z Číny. Vidíte ten rozdíl ve velikosti? Ta koncovka evidentně něco ukrývá. To něco počítač identifikuje jako externí zařízení, ale tím to končí. Počítač ho nezobrazuje, nejde ho najít, natož s ním pracovat. Prostě jen „něco je připojeno na USB vstup“, což počítač pozná a pípne. Co to „něco“ dělá, se můžete jen domnívat. Určitě nic nevysílá do místnosti. Proč taky. Ale možná něco posílá do internetu. Určitě by šlo nainstalovat nějaký pořádný Firewall, případně analytický software, který by si s tím poradil. Ale tak zdatný nejsem a tolik času s tím ani trávit nemíním.

Nicméně rozhodnutí je jasné. Kabel z Číny poletí do koše, ale před tím se mu ještě podívám na střeva.

Opravdu nechápu proč tam musí být ten plošný spoj, šestnáctikonektorový čip a zřejmě ještě řada dalších doplňujících součástek. A nejde o nic jiného, než o čtyřžilové propojení drátu od telefonu (2x černá, bílá a červená – vpravo) do normálního čtyřžilového USB konektoru vlevo, jak vyplývá z fotky. Akorát tady je ještě něco mezi. To něco aktivně pracuje, že to počítač pozná. To něco se tváří jako neškodný konektor na běžném dobíjecím kabelu telefonu. To něco prostě poletí z mého baráku ven.

Zkontrolujte si doma ty levné šunty z Číny. Laik nemá šanci nic odhalit. Ale trocha paranoi neškodí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Flaška | neděle 23.1.2022 12:13 | karma článku: 33,65 | přečteno: 1744x