Čísla, nebo lidské bytosti?

Článek navazuje na komentář kardinála Hollericha k současné situaci uprchlíků na řecko - turecké hranici, v kontextu evropského křesťanství. Lidé prchající ze Sýrie kvůli krutému válčení jsou vnímáni pouze jako problém pro Evropu.

Zdá se mi, že o těchto imigrantech se hovoří, jako o číslech. Kolik stovek mělo přijít a kolik přišlo ve skutečnosti, ne jako o lidech, kteří jsou jako my. Mají samozřejmě své rodiny, děti se svými potřebami a touhami. Tisíce lidí na útěku, aby zachránili své životy před válkou, dlouholetým pobytem v táborech. Dovedete si představit sebe v tomto zástupu na útěku, nebo v táboře na Lesbosu se svými dětmi? To už není o tom, co bývalo, že "Nechceme tady Muslimy". Ani Poláci, ani my zde nechceme ani křesťany? To není o náboženství, je to o radikální změně myšlení, kterou potřebujeme jako sůl, o soucitu a sounáležitostí s Evropou, které jsme nedílnou součástí. Myslím, že podle slov kardinála již delší dobu žijeme v období, kdy můžeme dokázat naše křesťanství. Bůh i naší bližní přicházející, to od nás očekávají.
Jsem moc vděčný za kardinálova slova. Zdá se, že z jiných církevních kruhů podobné hlasy zaznívají jen velmi tiše a skromně, zda - li vůbec.
„Naše první reakce již není křesťanská. Lidé prchající ze Sýrie kvůli krutému válčení jsou vnímáni pouze jako problém pro Evropu a nejsou nadále přijímáni jako lidé v nouzi,“ řekl Hollerich v rozhovoru pro německé Domradio. Podle něj Evropané mají problém ve svém křesťanství a lidskosti. „Jsou to velmi nemocní lidé. Jsou to lidé, kteří potřebují pomoc. A pokud na tuto potřebu odpovíme pouze slzným plynem a násilím na zbraních, ztratíme velkou část našeho křesťanství v Evropě,“ dodal lucemburský předseda COMECE.

Autor: Tadeáš Firla | středa 4.3.2020 23:39 | karma článku: 10,20 | přečteno: 420x