Je možný warpový pohon ze StarTreku? Je možné překonat rychlost světla?

StarTrek používal termín warpový pohon dávno předtím, než jeho fyzikální princip Miguel Alcubierre, v roce 1994 vymyslel. Miguel dokonce použil název warp pro svůj pohon proto, aby uctil tento seriál. Nicméně je warp vůbec možný?

Nejdříve si vyložme jeho princip. Jde v podstatě o to, že se před vesmírnou lodí prostor(očas) stlačí a za ní se roztáhne a tento spád ji požene vpřed. I když se při popisu warpu používá slovo subprostor, výklad vlastně mluví jen o deformaci prostoru, resp. prostoročasu. Jde tedy o jakousi prostoročasovou vlnu, na které loď surfuje. Jenže prostoročas je v podstatě gravitační pole, takže ta vlna je gravitační, a ta se pochopitelně pohybuje rychlostí světla, jak jsme si mohli připomenout v roce 2017 při udělení Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln. Tímto způsobem tedy nikdy nelze dosáhnout rychlostí větší než je rychlost světla. Zůstane tedy pohyb všeho v "kleci" rychlosti světla stále?

Ještě není všem dnům konec. Pohyb nadsvětelnou rychlostí je nejen fyzikálně možný, ale ve vesmíru dokonce už existuje. Když to zjednodušíme, nemůže se světlo z černé díry dostat proto, že proti němu teče jeho rychlostí, tedy rychlostí světla, prostor(očas). Těsně pod horizontem událostí černé díry tedy světlo přes svou obrovskou rychlost couvá. Evidentně se tedy pod horizontem černé díry, tedy pod její hranicí, pohybuje prostor(očas) od nás nadsvětelnou rychlostí. (Ono je to trochu složitější, ale proč to trochu nezjednodušit, že?).

Nebo se nadsvětelnou rychlostí vůči nám pohybují extrémně vzdálené galaxie, které jsou od nás unášeny rozpínajícím se (časo)prostorem vesmíru. Můžeme si to představit třeba takto: Když nemůže běžec ve sprintu běžet rychleji než nějakých 40 km/h, bude-li běžet po jezdícím chodníku (který je třeba na některých letištích), mohl by tuto rychlost vůči okolním lidem překročit. Běžel by třeba 45 km/h, neboť by se jeho rychlost sečetla s rychlostí chodníku, která činí 5 km/h.

Kdyby

Nebo ještě lépe, představme si, že když ryba může ve vodě plavat nanejvýš rychlostí dejme tomu 50 km/h, pak v proud vody, který teče rychlostí 30 km/h může vůči nám dosáhnout "nadrybí" rychlosti 80 km/h. Warpová vlna nám tedy k nadsvětelné rychlosti nedopomůže, ale proud prostoročasu ano. Jak to ale provést, to vážně nevím. Ale kdyby vám stačila nadsvětelná rychlost komunikace, zkuste si přečíst blog Praktický návod kterak okamžitě navázat kontakt s mimozemšťany. Je to sice trochu sci-fi, ale podle toho, co vím, menší sci-fi než warpový pohon.

Autor: Jan Fikáček | úterý 25.2.2020 9:07 | karma článku: 42,78 | přečteno: 5021x