Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je horizont černé díry jen iluze?

Kdo by pochyboval o tom, že existuje horizont událostí černé díry. Vždyť to je to, co právě vidíme při pozorování černé díry. Dokonce jsme nedávno tuhle čerň viděli na fotografii. Ale můžeme tmu vůbec vidět?

Pro odpověď na otázku v titulku stačí úvaha i na základě informací známých z popularizačních médií. Už v nich se dovíme, že když pozorujeme padat něco do černé díry, vlastně to nikdy do ní nespadne. "Vidíme", že pád tohoto objektu, např. vesmírné lodi, se stále zpomaluje a zpomaluje, až se nakonec zastaví. Proto se ostatně dříve černým dírám říkalo zamrzlé hvězdy.

Ovšem kdybychom byli astronautem na oné padající vesmírné lodi, viděli bychom něco zcela jiného. Když bychom padali místem, kde vnější pozorovatel vidí horizont, my bychom nezaznamenali nejen horizont, ale nezaznamenali bychom vlastně nic, nic zvláštního. (To ovšem jen v případě obří černé díry. Když by byla malá, její gravitační "siločáry" by se silně sbíhaly, což by nás zmáčklo a natáhlo do nudle a roztrhalo slapovými silami. Zkuste třeba projít klíčovou dírkou.)  Z pohledu padajícího tedy horizont vůbec neexistuje.

Počkat, počkat. Takže když astronaut začne na černou díru padat, tak horizont vidí, ale když jím propadává, tak ten horizont neexistuje? A co se děje tedy mezi tím? Kdy ten horizont zmizí? On ten horizont nezmizí, ale couvá tím více, čím rychleji astronaut padá "na" černou díru, přesněji směrem k její singularitě. I když je uvnitř černé díry, vlastně vidí, že stále v ní ještě není. A horizont bude stále před ním, dokud ho nerozdrtí singularita.

Ťukněte si na tento obrázek, aby se vám spustilo video na YouTube.

Aby to bylo jasné, představme si černou díru v metafoře jako vodopád. A foton letící rychlostí světla ven z černé díry jako rybu, která plave proti toku vody. Viz video výše. (Kvůli politice YouTube si musíte kliknout na obrázek, abyste video viděli.) Ta prostřední ryba plave stejně rychle jako protiproud, takže vlastně plave stále na místě. Když se vrátíme z této metafory k černé díře, tak si lze představit foton místo ryby, a ten foton stojí na místě právě tam, kde je z vnějšího pohledu horizont událostí. (Ono je to v černé díře trošku jinak, protože stačí, aby foton letěl jen trochu šikmo proti toku prostoročasu do černé díry, a foton odletí do boku a je do ní stažen.) Ale uvědomme si, že ta metaforická ryba stojí jen z pohledu člověka, (třeba) stojícího na dně řeky. Když ale bude člověk volně unášeni proudem (někde u ryby vpravo), pak se k němu bude prostřední ryba přibližovat, přesněji on k ní. To znamená u černé díry, že horizont není na místě prostřední ryby, ale za ní. Posunul se od pozorovatele.

Ale to je přesně to, co jsme říkali. Poloha horizontu černé díry závisí na rychlosti (a zrychlení) pozorovatele ve směru k černé díře. Z toho ale jasné vyplývá, že horizont události je jen jev, iluze je asi moc silné slovo. Ale možná tady ne, když je iluzí i lomený tvar rovné tyče ponořené do vody. Přinejmenším je iluze, že je na tom místě, kde ho právě vidíme.

----------------------------------------------------------------------------

O černých dírách se více zajímavostí můžete dovědět v následujících blozích:
Může čas běžet zpět a couvá skutečně nebo zdánlivě?Kde je na Zemi nadsvětelná rychlostMohou být černé díry průsvitné?Zvuková černá díraJe to skutečně fotka černé díry nebo počítačem vyrobený obrázek?Proč neexistuje singularita velkého třesku a černých děr

Náš výklad by stručný, ale chcete-li podrobnější a ještě názornější, povívejte se na toto dokonalé video: 

 

Autor: Jan Fikáček | úterý 20.9.2022 9:07 | karma článku: 29,54 | přečteno: 1258x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2261x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Nevítají přistěhovalce, jsou xenofobní, řekl Biden o Japonsku a Indii

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.