Jaký bude postup Evropské komise v kauze Babiš po zaslání finální auditní zprávy

"Maličko" pracuju v auditech, tak bych chtěl poskytnout pár faktických informací, jak budou věci probíhat po finální zprávě auditu "proti" Babišovi, která byla Česku doručena, zatím v angličtině. Existuje na to standardní postup.

Následující postup je pro Evropskou komisi závazný, jak je možné zjistit ze zveřejněného Nařízení Komise, tedy na z veřejně dostupných zdrojů je jasné, jak bude uvedená kauza nadále probíhat.

Tak zaprvé, finální auditní zpráva je právně platná v českém znění. To je standardní postup, že právně závazná je v Evropské unii jazyková verze v jazyku dotyčného členského státu. Je to tedy překlad původní pracovní verze třebaže finální zprávy v anglickém či francouzském jazyce, tedy v některém z pracovních jazyků EU. To platí pro mnoho unijních dokumentů, nejen pro auditní zprávy, že verze jazyka členské země je právně platná.

Překlad pochopitelně nebude dělat kdokoliv z Česka, neboť právě až česká verze je právně závazná. Jak známo, leccos se může "ztratit v překladu" nebo být překladem pozměněno. Proto překlad provádí sama Komise, aby překlad přesně odpovídal nálezu a názoru Komise.

Samozřejmě, že jde o finální zprávu, neboť zcela zásadně existují vždy jen dvě verze auditní zprávy, a to předběžná a finální. Předběžná zpráva je zaslána členskému státu s tím, že může podat vysvětlení a námitky, což už proběhlo. Na základě nich pak Evropská komise zpracuje finální zprávu, ke které už členský stát nemůže dát žádné námitky, ale jen má dva měsíce na to, aby uvedl, jak závěry finální zprávy plní, či plnit bude (může třeba zpracovat plán kroků vedoucí ke splnění závěrů auditu).

Jediným způsobem, jak rozporovat finální auditní zprávu, je podat nesouhlas/odpor, který se pak projednává na slyšení mezi Komisí a členským státem, kde se sejdou aktéři obou stran, v silném doprovodu právníků a snaží se argumentovat a druhou stranu přesvědčit. Jestliže nedojde ke shodě, vydá Komise Rozhodnutí, ve kterém provede "korekce" tedy vlastní nápravu stavu, v tomto případě zřejmě finanční korekce, neboli rozhodnutí o vrácení peněz. (Jednotlivá rozhodnutí Komise, viz obrázek níže, lze nalézt zde.) V tisku koluje informace, že v prvním plánu by šlo o půl miliardy korun, ale o celkové výši možných korekcí podává plnou informaci právě finální auditní zpráva, kde se tyto korekce navrhují a přesně uvádějí, a také zmíněné Rozhodnutí Komise.

Rejstřík dokumentů Evropské Komise

Členský stát může pak ještě (po pro něj neúspěšném slyšení) podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru proti Rozhodnutí Komise. Soudní dvůr věc rozsoudí. Jestliže Česko žalobu nepodá, je platná česká verze finální auditní zprávy a Rozhodnutí Komise, a to definitivně. V případě žaloby pak po rozhodnutí tohoto soudu může členský stát ještě podat odvolání proti jeho rozhodnutí, a to opět k Evropskému soudnímu dvoru. To je tak ale všechno. Osobně jsem nezažil odvolání na rozhodnutí Evropského soudního dvora k nějakému mezinárodnímu soudu, takže tady informace o možném dalším postupu dávat, bohužel, nemůžu. Silně ale pochybuji, že v tomto případě může mít taková žaloba nebo odvolání odkladný účinek. Nicméně to záleží na právním výkladu, a tady ať informuje někdo, kdo má právní informace ze světové úrovně.

Po případném potvrzení rozhodnutí Evropského soudního dvora (po odvolání) už členské zemi nezbývá, než plnit závěry auditu a Rozhodnutí Komise. Ostatně, jak už náš tisk informoval, v současnosti po předběžné auditní zprávě Evropská komise neproplácí žádné peníze firmám, které jsou v holdingu AgroFertu. Jsou-li tedy nějaké dotace skupině AgroFert vypláceny, jsou vypláceny z českých zdrojů, jak také český tisk informoval. Soudě podle českým tiskem zveřejněných informací z předběžné auditní zprávy to vypadá, že audit požaduje i navrácení již proplacených částek, ale bez znalosti navržených opatření uvedených v závěreční zprávě auditu lze o dalším finančním postupu jen spekulovat.

Poskytují vám tuto technickou informaci o dalším postupu, kterou lze ostatně vyčíst z veřejných dokumentů Komise, případně z informací zveřejných českými médii, ale pro laika by to zřejmě vyžadovalo asi dost úpornou snahu všechny tyto informace vyhledat. Tak jsem vám snad tu námahu ušetřil. :-)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Fikáček | úterý 3.12.2019 9:06 | karma článku: 47,39 | přečteno: 7644x