Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak sex zvyšuje schopnost řešit matematické úlohy

Tak tohle jsou osobní zkušenosti ze studia na vysoké škole. Na té střední člověk všechno chápal v matematice napoprvé, ale vysoká škola, to byl šok. Přiznám se, že jsem pak po prvních matematických přednáškách doma brečel.

Ono totiž determinanty a matice byly něco jiného, než na co jsem byl zvyklý a co jsem zvládal levou zadní na střední škole. Možná taky výklad dotyčné profesorky nebyl ideální, nicméně výsledek byl, že jsem na to koukal jak puk a nechápal. Prostě nechápal! Až doma jsem si musel věc přečíst a uklidnil jsem se, neboť se to pobrat dalo.

Dotyčnou profesorku nebudu jmenovat, ale koho musím zmínit, to byl náš učitel diferenciálního a integrálního poštu, pan Květomil Stach. Jeho výklad byl neuvěřitelně jasný a pochopitelný! Chodili na něj i ti, kterým matika vůbec nešla, protože jeho přednášky byly snad jediné místo, kde tuhle matematiku mohli pochopit. Zpětně se mi tomu nechce ani věřit, ale 4 tlusté knihy Vojtěcha Jarníka o diferenciálním a integrálním počtu (viz obrázek níže), čítající asi 1600 stran, jsem si asi docela pamatoval. O tom svědčí malá story z jedné z mých zkoušek. Pan Květomil tušil, že mi matematika nedělá potíže, tudíž aby se nezdržoval dlouhým zkoušením, zeptal se mě na jeden špek. Vzpomínám-li si dobře, byla to otázka na Cauchyho-Riemanovy podmínky diferencovatelnosti funkcí. Tato informace se skrývala kdesi v poznámkách pod čarou, a když jsem dotyčnému tyto podmínky patřičně vysvětlil a věděl jsem dokonce, na které straně pod čarou byly, byla celá zkouška za dvě minuty hotová. (Mimochodem jsem dotyčnému pánovi ještě před léty zavolal, a on si tuto situaci pamatoval!)

Dvě ze čtyř Jarníkových knih o diferenciálním a integrálním počtu, které jsme se měli naučit na VŠ.

Byly ale výzvy daleko horší. Angličtinu jsem se třeba nenaučil ani na střední, ani na vysoké škole, přestože jsem se s ní trápil asi 6 let. Na střední jsme sice měli za učitele jazykového génia, který uměl snad na 30 jazyků, včetně čínštiny a japonštiny, ale když přišel do hodiny angličtiny většinou usnul za katedrou. O tom, že mluví plynně japonsky jsme se dověděli náhodou, když jakási turistická skupina Japonců zabloudila v hlubokém socialismu na naší Chemickou průmyslovku. Na něco se anglicky ptali, když tu se shora ze schodů k nim přibelhal zmíněný prof.Uhlík. Když na ně plynně spustil jejich mateřštinou, bylo to jako by mezi ně hodil granát. Na konci se všichni patřičně tradičně děkovně ukláněli.

Moje závěrečná zkouška z angličtiny na VŠ tak probíhala prapodivně. Ze začátku profesorka uvažovala, má-li se mnou rovnou vyrazit dveře nebo mi dát ještě šanci. Pak jsem měl prostě obrovské štěstí a dostal jsem na překlad jediný článek, který jsem si trochu připravil, takže uvažovala, že to bude možná mezi 2-3 (4 znamenalo propadnout). Poté přišla gramatika, což mi dost přitížilo, ale nakonec prohlásila, že má dnes dobrou náladu, takže mě nevyhodí, ale dá mi za tři a ať jí podám index. Já to ale nechtěl udělat. Na otázku proč, jsem jí sdělil, že potřebuju za jedna, protože mám zatím studijní průměr 1,00 (prostě šprt!). Začala hrozně křičet, ale když se uklidnila, řekla: "Dejte mi index." a tu výborně mi tam překvapivě zvěčnila (viz obrázek níže). Já s indexem vyběhl na chodbu s výkřikem: "Jsem inženýr!", protože dalších let studia jsem se nebál, když už jsem měl za sebou tu angličtinu. Naštvaně sice za mnou vykoukla ze dveří, ale nakonec se začala smát. A byl jsem inženýr. :-) Velký pán, že?

Záznam mé zkoušky z angličtiny ve vysokoškolském indexu.

A byly i další ostudy, ale o nich snad jindy. Teď zpět k tomu uplakanému předmětu, matematice matic a determinantů. Měli jsme z nich jednou později písemku na hodinu a půl, ale já měl za hodinu rande na druhém konci města, a to s opravdu nádherně vyvinutou dámou jménem Kristýna. Ta byla hrdá, takže zpoždění se netolerovalo! Dostal jsem se do značného stresu. Jenže z něj jsem se propracoval k nějakému záhadnému stavu, který pracovně nazývám Ježíšův syndrom. Celý jsem se jemně roztřásl, zrudl, neviděl jsem neslyšel, a vnímal jsem jen vzorce před sebou. Písemku jsem měl za 15 minut hotovou. Odnesl jsem jí profesorce na stůl, kam jsem jí ji v tom vybuzení hodil a pronesl jsem drze: "Nekontrolujte to, je to správně!" a zmizel jsem na rande. Dotyčná byla v lehkém šoku, nicméně na příští hodině, kdy naše výkony hodnotila, skutečně potvrdila, že všechno správně bylo.

Nemyslím si, že jsem nějak moc chytrej, jen mě sem tam zachraňují podobné duševní stavy, které si nezasloužím. Takhle jsem třeba docela slušně udělal vstupní test do Mensy, ale o tom třeba zase příště. :-)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S.: Kdyby vás zajímaly další historky, zkuste to tady:
"Géniové si vyplňují složenky sami!" pronesla do tichaChcete mít geniální dítě?Jak jsem se málem stal ruským špionemJak jsem v srpnu 1968 zachránil Československo před ruskými okupantyJak sbalit nejkrásnější SlovenkuJak vyrobit mrak duhových motýlůPozor na vrátné a uklízečkyProč jsem něco mezi Hitlerem a Leninem?Proč se skoro všechny děti ve Francii jmenují stejněZastrč ten svůj růžový nesmysl!

Autor: Jan Fikáček | úterý 12.5.2020 9:09 | karma článku: 46,66 | přečteno: 7886x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2261x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Auto vyjelo ze silnice a srazilo tři chodce. Žena zemřela, dvě děti jsou zraněné

2. května 2024  16:40

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

D35 u Litovle blokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  16:36

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici komplikovala více než sedm hodin nehoda...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  16:34

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Budoucí ministr Tuleja v problémech? Publikoval v pochybných vědeckých časopisech

2. května 2024  13:57,  aktualizováno  16:23

Kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja požádal Slezskou univerzitu, aby stáhla z jeho...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.