Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byla Hawkingova mysl svobodná?

Geniální fyzik na vozíčku, světoznámý Stephen Hawking, který nedávno zemřel, o sobě rád prohlašoval, že byl sice omezen svým tělem, ale jeho mysl byla svobodná. Obávám se ale, že jeho mysl byla uvězněna, i když ne jeho tělem.

Stephen byl úžasným příkladem pro vozíčkáře (a nejen pro ně) v tom, jak se vypořádal se svým tělesným hendikepem. Vlastně je to neuvěřitelné, že navzdory tak závažným a dlouhodobým fyzickým potížím byl schopen tak skvělých intelektuálních výkonů. Nezbývá než před ním hluboce smeknout. Nelze mu proto nepřát i jeho celosvětovou slávu, která byla jeho hendikepem spoluzpůsobena, jak sám přiznával. Byla alespoň částečně náplastí na jeho fyzické potíže.

Jeho úspěchy ve fyzice byly dány jeho extrémně dokonalým exaktním uvažováním. Překvapivě ale právě jeho přednosti, nikoliv jeho hendikep, jeho mysl uvězňovaly. Jak to myslíme? Dobře víme, že je-li někdo velmi bohatý, což je zřejmě jeho přednost, nejednou to výrazně ohrožuje jeho morální kvality, kteréžto zkušenosti si všimla už Bible svou formulací "Spíše projde velbloud uchem jehly, než se dostane bohatec do království nebeského." Na člověka negativně působí každá vlastnost, která je společnosti velmi oceňována, má-li ji v extrémní míře. Dívky dobře vědí, že extrémní krasavci jsou rizikový podnik a pánové zase mají zkušenost, že extrémní krásky mají zhusta nosík nahoru a že je s nimi potíž. Kdo má velkou moc, také jejímu vlivu podléhá, a stává se sebestředným, což je v politice velmi patrné.

Samozřejmě záleží i na tom, jaký člověk je, jestli takovýmto negativním vlivům dokáže odolávat. Ale extrémní dávky pozitivních vlastností bezpochyby mají i své negativní vedlejší účinky, které někdy mohou dokonce to pozitivní převážit.

Extrémní inteligence, kterou Hawking rozhodně měl, je asi to nejmenší ohrožení, protože na rozdíl od jiných vlastností dává předpoklad i k sebekritičnosti, uvažování nad sebou. Jenže i tak je to rizikový faktor, který může vést k přehnané sebedůvěře, pakliže není vyrovnáván například malou sebedůvěrou zpočátku nebo určitými kvalitami a je podpořen všeobecně uznávanými úspěchy.

Exaktní obory mají přitom jeden problém, který poměrně trefně popisuje jak seriál Teorie velkého třesku tak třeba nový cyklus uváděný v České televizi, Einstein - Génius. Pro exaktní obory je třeba exaktní inteligence, která ale není moc platná, jde-li o obory humanitní nebo o sociální komunikaci, kde je nutné se hodně řídit "citem", mít velký nadhled a chápat jen tušené souvislosti. V tom exaktní vědci moc nevynikají. Navíc si ale ve své jisté profesionální exaktní deformaci čistě exaktního uvažování někdy myslí, že celý svět je exaktní, takže zvládnou špičkově i humanitní obory, když zvládli ty "složitější". (Profesionálně deformovaný je v podstatě každý odborník, takže není důvod si myslet, že jsou fyzici či matematici nějakou výjimkou.)

Fakt, že v lidských záležitostech nejsou exaktní géniové zdaleka tak výjimeční jako ve svých oborech, se dá ukázat na Einsteinových sociálních vztazích a jeho politickém působení. Soudného člověka by mělo napadnout, že exaktním vědcům není radno věřit, když opustí svůj obor a snaží se uvažovat v humanitních vědách. Jednak proto, že nemají buňky na humanitní vědy, a nejednou i proto ani nepoznají, že se ocitli na humanitní půdě, mimo svůj obor. Pak jejich suverenita může vést k poměrně naivním závěrům, jako třeba, že základem reality je matematika, a napsat o tom, jako Max Tegmark, dokonce kus knihy a udělat si tak (IMHO) veřejnou ostudu.

Hawking zase proslul svou špatnou filosofií, ve které prosazoval "poněkud" naivní představu teorie (skutečně absolutně) všeho, nebo se "proslavil" prohlášením, že je filosofie mrtvá, které samo o sobě je filosofickým prohlášením, tedy asi prohlášením mrtvým. Další jeho naivní představou bylo stvoření vesmíru z ničeho a soubor podobně mylných představ měl být jeho Velkolepým plánem, spíše se ale stal ilustrací, že v obecných úvahách je jeho mysl ve vězení exaktnosti, což kvalitní pohled znemožňuje.

Vypadá to, že Hawkingova mysl tedy přece jen byla uvězněna, a to nikoliv jeho tělem, ale jeho výrazně exaktním, poněkud mechanickým uvažováním a jeho sebedůvěrou, která si myslela, že toto osvícenecké uvažování, které bylo vrcholem myšlení v době Isaaca Newtona, ještě dnes postačuje při uvažování o celém světě. A to přesto, že stejná víra roku 1900, že teorie všeho je blízko, byla rozmetána kvantovou mechanikou a teoriemi relativity a ukázala se tak býti nesmyslnou.

Na nemožnost stvoření vesmíru z ničeho a nemožnost teorie všeho přitom stačí poměrně prostá myšlenka falsifikace (Karla Poppera), kterou uznává i mnoho exaktních vědců, a která v podstatě tvrdí, že žádné absolutní tvrzení nemůže být vědou, neboť není relativní, a že věda může obsahovat jen a pouze zjednodušené modely reality a nikoliv definitivní provždy neměnné odpovědi.

Ono vězení exaktnosti nakonec i způsobilo, že nedostal Nobelovu cenu za fyziku, jak můžeme blíže analyzovat v blogu Proč nedostal Stephen Hawking Nobelovu cenu za fyziku, neboť tvořivost vyžaduje mnohostrannost myšlení, brainstorming, který v tak obecné disciplíně, jako je teoretická fyzika, může pocházet snad především z filosofie.

A kdyby někdo neposuzoval zde uváděné myšlenky, ale spíše jejich autora, může si v podstatě totéž přečíst od jednoho z autorů smyčkové gravitace, světoznámého fyzika Carla Rovelliho v jeho článku "Physics Needs Philosophy / Philosophy Needs Physics". Konkrétně třeba, že "Weinberg and Hawking’s error is to mistake a particular, historically circumscribed, limited understanding of science for the eternal logic of science itself."

Autor: Jan Fikáček | pondělí 10.9.2018 9:48 | karma článku: 42,38 | přečteno: 1988x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2260x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.