Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Namaluj prasátko

Vezměte si bílý papír a namalujte prasátko. Má vaše prasátko velké uši? Skvělé, umíte naslouchat. Má vaše prasátko čtyři nohy? Výborně, jste normální, splnili jste všechny předpoklady a můžete pokračovat ve čtení.

Hluboce mnou otřásl případ podle jednoho obrázku "určitě zneužívané" holčičky z Nýrska. Nejsem sice přímo vystudovaný psycholog (mám z psychologie jen státnici na PedF UK a maturitu), ale už jen z pohledu matky se přikláním ke skupině lidí, kteří uznávají vinu speciální pedagožky, která stála na počátku celé tragédie.

 

Vždyť je to jen obrázek!

S psychologickým testem "začarovaná rodina" jsem se setkala už na gymnáziu v rámci volitelných seminářů psychologie (2 roky 2 hodiny týdně, proto bylo možné z předmětu extra maturovat). Už tehdy jsem si říkala, že to přeci vůbec není objektivní, natož směrodatné, posuzovat psychiku dítěte podle obrázku. V obrázku, i třeba s komentářem, může vidět každý něco jiného (např. nádherný obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha se ve své době shledal jen s výsměchem a nepochopení okolím autora dohnalo až k sebevraždě). Zvlášť v dnešní době, kdy jsme všichni v rámci posilování demokracie nuceni mít na vše vlastní názor a oponovat.

Hlavně jsem si ale vzpomněla na sebe někdy v 7. třídě na ZŠ. Ve výtvarce jsme měli všichni za úkol různými čarami pospojovat papír a vymalovat jen každé liché políčko. Takové cvičení na koncentraci a přesnost malby. Když jsme asi po týdnu měli suplovanou hodinu "dělejte si co chce, ale buďte ticho", z nedostatku vlastní invence jsem něco podobného znovu nakreslila. Suplující učitelka mi pak řekla, že mám rozpolcenou osobnost a hnala mě ke školní psycholožce. "Vždyť je to jen obrázek!" … "A ten dokazuje, že máš rozpolcenou osobnost!" Mělo to jediný efekt, už jsem pak vůbec nekreslila. Raději nic, než poslouchat nesmysly založené na zbrklém úsudku.

 

Psi přeci štěkají = hádky

Další mé setkání s tímto testem bylo v případě kolegy manžela. Jeho žena si našla milence a chtěla se s ním rozvést. Štvala proti němu kde koho a kde co, chtěla úplně zamezit styku s dětmi. Vyžádala si test od psycholožky. 7letá dcera nakreslila rodinu jako psy. Místo toho, aby (údajně soudní) psycholožka ocenila, že "jsou všichni na stejné rovině a dokáží držet pohromadě" (teda až na matku, ta byla dost mimo střed tátu psa s dcerou a bráškou psem), interpretovala vše po svém. Děti a otec na sebe doma štěkají, hádky jsou na denním pořádku - doporučuji rozvod.

 

Jaké byly podmínky testu? 

Dívám se na obrázek Lucinky z Nýrska. Nemůžu si pomoct, přijde mi, že první úkol bylo "namaluj prasátko", takový vtipný "psychologický test" hlavně pro dospělé kolující po internetu. Psycholožka povzbuzena výsledky - velkým ocáskem značícím sexuální život, vybízí holčičku k začarování sebe, a poté ještě ostatních členů rodiny (mamka a sestra malovány úplně jiným stylem). Proč si to myslím? Dívka tam přece přišla, aby ji logopedka rozmluvila. Pochybuji, že ji při první hodině nechala samotnou v místnosti jen s úkolem "nakresli zvířátka, vrátím se za 30 minut".

Vidím, že všechny ocásky zvířat jsou dost nestandardní a chundelaté, nevyvozuji z toho tedy, hlavně s ohledem na věk, žádný závěr. Délka ocásku má ukazovat kvalitu mého vlastního sexuálního života, cizí přeci neposoudím ani podvědomě. 

V tom obrázku prostě žádné alarmující zprávy nevidím, spíš vnímám důležitost otce pro dívku a asi trochu nezájem matky věnující se spíše sestře. "Dotýká se prase oslíka?" Na kresbě u sebe - ano, dotýká se. Mnohem správnější a hlavně ne subjektivní otázka pro test by byla: "Jak se k sobě chovají oslík s prasátkem?" Holčička je přeci chytrá, dokázala by na to odpovědět. Vynechávám to, že to měl být kůň, dívka ho jen neumí nakreslit. Na to se "logopedka" nezeptala a ani se neptala, co pro Lucinku znamená prase.

 

Zadek je přeci jen část těla!

Celkově se opomíjí faktor, že děti si často vymýšlí a v 5 letech je jejich život plný fantazie, svět vnímají jinak, než my dospělí. Sousedky syn ve školce nakreslil vyšpulenou prd**. "Jej, kde si to viděl, Vašíku?" "Tatínek mi to ukazoval na internetu!" … Už voláte sociálku? Příhoda je z období halloweenu, klučík s otcem prohlížel na googlu pro inspiraci obrázky vydlabaných dýní a jedna z mnoha holt byla upravená jako zadek, který mimochodem chlapec (zatím) vnímal pouze jako část těla, podobně jako ruce a nohy a až touto příhodou se naučil, že zadek se nekreslí.

Lucinka se naučila, že prase není obyčejné zvířátko, ale symbol smilstva.

 

Jak probíhaly konzultace s psychology?

Jak se tedy mohlo stát, že i psycholožka sdílela názor logopedky? Jednoduše, zapůsobil pygmalion efekt (stane se to, co očekávám). "Mám tu kresbu holčičky, kdy má otec prase dlouhý ocas a ona je osel - to je zneužívání, viď?" Jestli opravdu došlo k nějakému dalšímu vyšetření (určitě nic odborného s dostatkem času, to by bylo ve zprávách uváděno), tak pod dojmem "kdo hledá, najde". A zrovna v této oblasti se vždycky dá něco najít…

Autor: Jitka Fialová | úterý 3.2.2015 23:56 | karma článku: 32,80 | přečteno: 2225x
  • Další články autora

Jitka Fialová

Nemít na benzín nevadí, nemít na jídlo nevadí, nemít vložky – jooo, to vadí

Za menstruační potřeby dám měsíčně zhruba 150 korun, za zálohu na elektřinu od září 5500 Kč. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že Pirátům hrabe.

17.8.2022 v 17:26 | Karma: 45,73 | Přečteno: 9620x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Češtinářka hlavně selhala jako profesionální pedagog

Souhlasím s výpovědí pro kolegyni učitelku Martinu Bednářovou z Prahy 6. Selhala v tom hlavním, učit děti přemýšlet a být v tomto nezávislý profesionál.

18.4.2022 v 15:16 | Karma: 43,74 | Přečteno: 12186x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Hoaxy o vlastizrádných europoslancích

Jako mor se internetem šíří zaručené informace o tom, jak hned 12 europoslanců hlasovalo pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Pravda je ale úplně někde jinde.

12.7.2017 v 11:33 | Karma: 31,57 | Přečteno: 7435x | Diskuse| Politika

Jitka Fialová

Aktuální zprávy z Norska – 2 zachráněné děti a nespočet dalších v ohrožení

Kdo sleduje dění v Norsku ohledně barnevernetu, musí si připadat jak na pěší túře mezi fjordy - v zimě, kdy je světlo vzácnost. Podobné bude i mé aktuální zpravodajství.

7.11.2016 v 11:07 | Karma: 30,41 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Konec stáčených kilometrů v Čechách?

Dělá ČR něco proti podvodům se stáčenými kilometry? Řeší se tato problematika na úrovni EU? ANO a velmi intenzivně.

18.10.2016 v 11:31 | Karma: 17,01 | Přečteno: 709x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:30

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2952x
Holka ze vsi.