Manifest současného bytí
Úvodem zmiňuji první větu z Manifestu surrealismu André Bretona z roku 1924. Tato věta (stejně jako celý úvodní odstavec) přímo vyzývá k tomu, aby byla čtenářem přeskočena, nevpuštěna do procesu subjektivního definování, s lehkostí ignorována, neboť čtenář očekává, že ona nejdůležitější poselství přichází, řekněme uprostřed či v závěru stati. Zde by se však dopustilo hrubé chyby! Tu však zasahuje Breton a větu opatrně vykládá. Žene se námi touha po naplněném, prosyceném životu. Lákavý cíl. Skutečný život – pocit blaha na těle i na duši, to je naším prvotním přáním. Lákavý cíl, leč nelehko dosažitelný. Sil brát se za spokojenost na všech frontách ubývá. Fyzické zadostiučinění brzy získává své privilegium – v neprospěch duševního uspokojení. Ach a jak jsme si jej bohatě předsnili! Přání konvencemi nespoutaného myšlení, vnitřní volnosti a naprosté nepodřízenosti, pod našima rukama uvadlo. A co uvadlo již nezaléváme. Tak na soumraku mládí zaniká víra v dosažení čisté imaginace.
Zpět z abstraktních, přece však dobře známých, výšin. Začněme si promítat onu větu do současné doby a izolujme podobnost. André Breton napsal Manifest surrealismu ve 20. letech. Zlaté éře míru a konjunktury. Jistě se mnou počínáte spatřovat jistou přiměřenost k současnosti. Mír, spolupráce, rozvoj, svoboda – pár klíčových slov naší doby. Abstrakt začátku nového milénia. A co více, dnešní zlatá éra netrvá pouhých deset, či chcete-li dvacet let (od 1. sv. války do krachu na Wall Street ; od 1. sv. války do 2. sv. války), nýbrž let nejméně pětadvacet. Pomoci se nám dostalo od technologií, počitky jsou intenzivnější a hojnější. V dnešních žírných letech je však, stejně jako ve 20. letech 20. století, náš duševní řád poněkud otupován. Přiškrcujeme ventil obrazivosti. Nevidíme neuspořádanost čekající na zásah námi dodané imaginace, poněvadž nám před zraky stojí již prefabrikáty vědomí, téměř netvarovatelné a hluché. Tvořivost se zakoktává. Prchá před podvědomě přijatou uniformitou, jež ji všeobecně nemilosrdně trestá. S plezírem marníme nejlepší léta.
Kdy jindy být extaticky tvůrčí než dnes? V době bezbřehé spokojenosti, v níž však naše nitra tonou. Právě nyní je potřeba dodat jim podporu proti dmutí střednosti a chtíči po celospolečenské průměrnosti. Středoproudovosti, jež se jasně vymezila proti jakémukoliv nadměrnému duševnímu požitku z současnosti a přijala diktát strohé, hladké reality. Jejím ideálem je cudné prožívání dneška či možná nahlížení onoho žití jako neuspokojivého, přidávaje srovnání s idylickým dětstvím, jež poskytuje ne snad útěchu, ale pohnutku k pasivní nespokojenosti se současností.
Právě imaginace, obrazivost či fantazie chcete-li, je východiskem. V umění i v každodennosti. V roce 1924 i 2014. Imaginace, jež se přelívá přes všechna stavidla, jež rozdělují život na části a zasahuje jej jako celek. Konvenční chladné přijímání vjemů je svazující. V nespoutané individualitě k níž současnost poskytuje možnosti je půvab. Buďme tvůrci, již tvoří volně a svobodně v kontextu příznivosti doby, nikoliv pasivními jednotkami ignorujícími příležitosti reality.
Není nutné na dnešek nahlížet růžovým hledím. Je nezbytné jej ovšem vůbec nahlížet a rozpoznat v něm převahu kladnosti. Netečnost k dnešní zlaté době ba její odmítání je plýtváním časem a vlastní spokojeností. Ten kdo si je vědom toho, že nám dnešek přeje, dennodenně jej v euforii tvoří.
S jistým odstupem však bude současnost za "zlatý věk" přijata. Dnešními odmítavci však až, k jejich škodě, v mnohem nepříznivějších dobách.
Dominik Feri
Úvod k teplickým čtvrtím
Pátrat po starých názvech místních částí našeho města? Je to zbytečné a zpátečnické (alespoň to se tedy říká), nicméně je to víc než zajímavé!
Dominik Feri
Teplice: Krušnohorské divadlo slaví 90 let
V dubnu letošního roku uběhne 90 let od slavnostního otevření Velkého sálu Krušnohorského divadla v Teplicích v roce 1924. Při této příležitosti vyšla v tehdejších hlavních teplických novinách Teplitz-Schönauer Anzeiger mimořádná příloha, která slouží jako zdroj informací pro tento článek.
Dominik Feri
Teplice: Co se mi líbí jsem nezažil - Zelený kostel
Zelený kostel v Trnovanech. Je pryč a není po něm ani stopy. Mohlo by mi to být jedno.
Dominik Feri
Čeho se v Teplicích bojím
Jsou tyto verše osobní? Ne. Je to stylizace, jak blázen. Proč? Já se v Teplicích leckdy bojím. Ono prsit se tím, že se ve svém městě, na určitých místech v určitý čas, bojíte nelze.
Dominik Feri
V Teplicích před 100 lety | Vánoce
Po roce jsou zase Vánoce, svátky klidu a míru. Ne, že bych mohl příliš bilancovat uplynulé vánoce (přeci jen, zažil jsem jich pouhých sedmnáct), přesto ale mohu říci, že probíhají každý rok stejně. Příjemná rutina. Jaký byl však vánoční čas v Teplicích před sto lety, v roce 1913?
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Posuzovatel/ka – validace žádostí k registraci léčivých přípravků
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2243x